Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930. gada 7. jūnijs

2020-06-07

Futbolist, paliec pie savas bumbas! Kas būs pasaules čempions boksā?

Latvis


Rīgas Vanderera futbola vienības loceklis Vladimirs Plade piesūtījis mums vēstuli, kurā ļoti nicinoši izsakās par mūsu laikraksta 4. jūnija numurā ievietoto kritiku par Uniona - Vanderera sacīksti un pavisam jau zākājoši par mūsu laikraksta sporta nodaļas vadītāju, zīmējot to kā atsauksmes autoru. Recenzents esot Vandereram nelabvēlīgs. Savā garā raksta beigās V.Plade piedraud, ka viņš varot atkārtoti sūdzēties, lai aizrādot sporta nodaļas vadītājam ievietot "mazliet laipnākas" atsauksmes par Vandereru. Lai sporta nodaļas vadītājs neaizmirstot, ka varot no viņa, Plades, vēl daudz ko mācīties. - Atbilde uz šo rakstu lai ir īsa: futbolist, paliec pie savas bumbas! Un vēl: mūs nekāda vēstule nevar iespaidot: ne draudzīga, ne draudīga.

Riteņbraukšana. "Apkārt Daugavpilij" apm. 25 kilometru distancē uzvarēja A.Jefimovs (Daugavpils DzKVB), otro vietu ieguva O.Lapinsons (Daugavpils LSB), kā trešais mērķi sasniedza Svaža (Daugavpils LSB).

Starptautiskais rings. Eiropas smagsvaru meistars Pjērs Šarls uzvarējis ar punktu pārsvaru savu izaicinātāju itāli Robertu Roberti. Anglijas smagsvaru meistarības pusfinālā Čārlijs Smits uzvarējs ar punktu pārsvaru D.Šortlendu sacīkstē 15 raundu distancē. Kā zināms, pret Šortlendu savā laikā zaudēja pēc punktiem mūsu Hugo Vītols.

Jaunais Zemgalietis


Jelgavas meistara nosaukuma izcīņu futbolā uzsāka ceturtdien Latvijas valsts karoga apvenības un ASK Jelgavas nodaļu komandas. Šis turnīrs nodibināts tikai priekš Jelgavas futbola komandām. Bez šaubām ir labi radīt apstākļus plašākai sacensībai, bet vai tasradīs progresu futbolistos, ir jāšaubās. Zemgales apgabala savienība šogad mūs aplaimos ar daudz un dažādām futbola sacīkstēm, bet ļoti jāvēlais, lai uzaicinātu vairāk citu pilsētu vislabākās komandas un tādā ceļā gūtu iespaidus, kā vajag spēlēt. Šī sacīkste ar nevienādu spēku samēru komandās šī sporta pazinējus nesaistīja, ko arī liecināja ļoti nelielais apmeklētāju skaits. Ir labs viens otrs spēlētājs LVKA komandā, tomēr tie nevar mēroties ar ASK vecajiem spēlētājiem. Spēle flegmatiska. Tikai jāvēlas reiz par visām reizēm ASK futbolistu korektāku izturēšanos uz laukuma. Rezultāts 3:2 par labu ASK. Sacīksti vadīja A.Biedriņš

Latvijas Kareivis


Pirmās pārbaudes sacīkstes vieglatlētiem notika vakar LSB laukumā, šis sacīkstes ir iepriekš sagatavošana un reizē ari atlētu izlase priekšā stāvošām Latvijas—Igaunijas—Polijas valstu sacīkstēm Tallinā. Sac. notiks 21. un 22. jūnijā. Vakar pārbaudāmo skaitam vajadzēja būt lielākam, bet ieradušies bij tikai nedaudzi. Trūka vecmeistaru Motmillera, Cimermaņa un citu. 100 mtr. skrējienā piedalījās Blumbergs (Unions), Petersons (LSB), Dimze, Oja un Ķīvitis (Polic.). Pirmā skrējienā Ķīvitis nepiedalījās; kā pirmais pienāca Blumbergs 11,8 sek.; 2. — Petersons, 2 mtr. iepakaļ; 3. — Dimze un 4. Oja. Otrā skrējienā noteikti uzvarēja Ķīvitis 10,9 sek.; 2. — Blumbergs un 3. — Dimze. 1500 mtr. skrējienā visu laiku veda Martinfelds, bet, pārējie sekoja tūliņ aiz viņa. Pie finiša Rudzītis izlēca pirmais; 2. — Migla; 3. — Martinfelds un 4. — Bērtuls. Laiks visiem 4 min. 18 sek., 5000 mtr. skrējienā Bukass, mērķi sasniedza 16 min. 15 sek.; 2. — Kauliņš (ASK) 17 m. 2,6 sek.; Riekstiņš (US) pusceļā uzdeva. Rezultāti apmierinoši.

Jūrmalas Vārds


LVKA - RJSB 3:1 (1:0). Spēle notika 1. jūnijā, Majoros. Spēli sāk jūrmalnieki, bet jau drīz balle pie pasu vārtiem. Spēle tomēr atklāta. Izdevības ir abām pusēm. Puslaika beigās pie jūrmalnieku vārtiem rodās burzma, kuru izmanto «karodznieki» un ievada balli Ozoliņa sargātos vārtos. Līdz puslaika beigām rezultāts negrozās. Otrais puslaiks sākas ar strauju «karodznieku» uzbrukumu, īsā laikā krīt 2 vārti. Vieni «izlikās» tomēr no aizmugures, jo aizmugurē atradās veseli 3 (!!). Jūrmalnieki attopās un sāk strauji uzbrukt. Drīz arī Tamulaiks ar elegantu sitienu iegūst vārtus. Līdz spēles beigām rezultāts negrozās, lai gan
jūrmalniekiem izdevību bija daudz. Tiesāja Rogermanis pavāji, pielaizdams spēlētājiem rupjības un izrunāšanos. RJSB uzstājas sekošā sast.: Ozoliņš, Birkenbergs, Dindons, Mellenbergs, Leitis, Bute, Possels, Smīdenbergs, Brinkmans, Tamulaiks, Millers, Labākie bija: Ozoliņš, Mellenbergs. Dindons. Apmierināja: Bute, Tamulaiks, Birkenbergs. Leitis. Possels spēlēja labi pirmā puslaikā, otrā puslaikā brutāls. Brinkmans un Millers par daudz runāja, jūrmalniekiem trūka saspēles, kas viesiem bija labāka, un ari piešķīra galīgo uzvaru. Bez treniņa RJSB, savn patreizēju «formu» neuzlabos. Skatītāju bija ap 200, kas jūsmīgi pamudināja savējos.
Lūk, arī jūrmalnieku skatījums uz spēli, ko LVKA pietuvinātais laikraksts nodēvēja par skandalozu. To, ka spēle bijusi rupja, atzīst arī Jūrmalas prese, tiesa, daudz maigākā formā kā viesi, arī par Jūrmalas skatītājiem nekas slikts te nav pateikts.

Rigasche Rundschau


Šmelings vai Šarkijs? Tāds ir jautājums, ko sev uzdod visa sporta pasaule, tas satrauc visu pasauli, ne tikai Amerikas sporta aprindas. Ja seko ārzemju presei, kas pilna visdažādākajām prognozēm par gaidāmās cīņas iznākumu. Vērts iepazīties ar to, kā cīņu vērtē paši tās dalībnieki, lai varētu saprast, ko gaidīt no priekšāstāvošās cīņas par pasaules meistara kroni boksā.
Šmelings jeb "Makse", kā viņu parasti sauc Vācijā, ir cīnītājs ar galvu, viņš ir lielisks taktiķis un šī iemesla dēļ - neapstrīdami viens no labākajiem bokseriem pasaulē. Viņš ir zinātnisks savā gatavošanās procesā, kolosāli centīgs cīņā, tradicionāli pirmajos raundos viņš pretinieku uztausta, lai izpētītu viņu vājās puses un tad tās izmantotu savā labā. Viņam ir ļoti spēcīgi un daudzveidīgi sitieni gan no kreisās, gan no labās. Kamēr ārienē viņš ir ļoti līdzīgi bijušajam pasaules čempionam Dempsijam, viņa cīņas maniere ir līdzīgāka Tunnijam. It īpaši cīņā ar bijušo Eiropas čempionu Paolino Šmelings apliecināja savu gudro cīkstoņa dabu un izpelnījās lielu popularitāti amerikāņu publikas vidū. Preses pārstāvjiem Šmelings ir izteicies, ka viņš par savu uzvaru gaidāmajā cīņā ir pārliecināts.
Šarkijs, pēc izcelšanās lietuvietis, īstajā uzvārdā Žukauskas, parasti ļoti runīgs bokseris, šajā reizē ir ļoti noslēgts un neizsakās par gaidāmo cīņu. Tīri boksa prasmju dēļ ekspetti viņam dod lielākas izredzes uzvarēt, ko gan ietekmē viņa nesavaldīgais temperaments. Ja Šarkijs patiešām ir cīņas noskaņojumā, kad viņš savu pretinieku vislabprātāk būtu sasitis lupatās, kas redzams viņa sejā jau sacīkstes sākumā, tad Šarkijs ir ļoti liels bokseris, kam viss ir pa spēkam. Tikām, kad viņam nav šī cīņas noskaņojuma, tad viņa sniegums ir daudz vājāks un viņš spēj pieveikt tikai otršķirīgus bokserus.
Ekspertu spriedums ir tāds, ka Šmelingam iespējama ir tikai uzvara ar knock-out, ne pēc punktiem, bet lielākas iespējas uzvarēt ir Šarkijam. Prognoze ir: Šarkija uzvara pēc punktiem, cīņa, kāda nav pieredzēta pēdējos desmit gadus.
Tā kā ceru, ka 9. jūnijā ārkārtas situācijai un līdz ar to šai rubrikai pienāks gals, pačukstēšu, ka ekspertiem lielā mērā bija taisnība: pirmos trīs raundus bijis priekšā pēc punktiem, Šarkijs tika diskvalificēts par sitienu zem jostasvietas ceturtajā raundā. Divus gadus vēlāk atkārtotā cīņā Šarkijs tomēr kļuva par pasaules čempionu.