Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 8.aprīlis

2020-04-08

Jaunliepāja uzvar krastu mačā. ASK pieveic Vandereru. Olimpijas jaunais treneris ieradies Liepājā.

Libausche Zeitung

Tradicionālā futbola sacīkste starp Vecliepāju un Jaunliepāju tiek spēlēta sezonas sākumā kā propagandas pasākums Olimpijas laukumā. Pagājušogad uzvarēja Vecliepāja, šogad dzīves vietu izvēle bija devusi spēcīgāku sastāvu Jaunliepājai, kas arī pelnīti uzvarēja. Sastāvi bija sekojoši: Vecliepāja - Lazdiņš; Pīkols, Pļavnieks; Ernšteins, Kronlaks, Cimmers; Raģels, Kuļikovskis, Kiršfelds, Dambrēvics, Doršs. Jaunliepāja: Balcers; Cīrulis, Laumanis; Matjušenoks, Kļava, Bendorfs; Blūmentāls, Mitenbergs, Dudaņecs, Žins, Blūzmanis. Spēli tradicionāli atklāja pilsētas galva Lapa, kas teica uzrunas vārdus spēlētājiem un ievadīja bumbu spēlē. Baltie (Vecliepājā) straujā tempā devās uz priekšu un mēģināja pieveikt pretiniekus jau starta uzbrukumos. Taču viņiem vairākas reizes izdevās tik vien, kā sasniegt aizsargu līniju, un pmazām pārliecinošā aizsardzība apturēja mēģinājumus sasniegt vātus. Arī Balcers pirmajā puslaikā bija labāks nekā pēc pārtraukuma. Jaunliepājas futbolisti, Olimpijas zilajos tērpos, sākumā bija mazāk enerģiski. Lai arī Dudaņecam izdevās pirmajā puslaikā gūt vārtus pret paklupušo Lazdiņu, iespaids bija, ka "baltie" būtu pārsvarā.
Tikām pēc pārtraukumu "zilie" uzbruka arvien pamatīgāk un pārdomātāk. Spēle kļuva plūdošāka, pārdomātāka un notikumiem bagātāka. Jau trešajā minūtē Žins no 4-5 metriem šāva nevairāmi, bet 20. minūtē Blūmentāls visā mierā varēja ieraidīt tukšos vārtos. Tagad saņēmās arī "baltie". Soda sitiens dod viņiem šāvienu kreisajā augšējā stūrī un pirmos vārtus, kam drīz seko otrie. 32.minūtē Dambrēvics ar labu sitienu panāk izlīdzinājumu. Spēle kļūst dramatiskāka, vēlme pēc uzvara arvien jūtamāka. "Balto" vārti tiek pastāvīgi apšaudīti, bet Lazdiņš ir līmenī, spoži likvidē virkni bīstamu situāciju, tomēr 39.minūtē viņš ir bezspēcīgs - Mitenbergs izdara teicamu sitienu labajā stūrī, kādu atvairīt būtu grūti arī par Lazdiņu labākam vārtsargam. "Zilie" atkal bija vadībā un līdz spēles beigām vairs to neatdeva. Stūra sitienu attiecība bija 6:6; kopumā Jaunliepājai bija labāks uzbrukums un "baltajiem" jāpateicas Lazdiņam, ka zaudējums nebija smagāks. Tiesnesis Emermans spēli vadīja apmierinoši.

Latvijas kareivis

Svētdien sākās ASK, Vanderera, Amatiera un Hakoah pavasara futbolkausa izcīņa. Pirmā pārī satikās ASK - Vanderera Virslīgas vienības. Spēle sākās straujā tempā. No sākuma Vanderers šķita labāk saspēlējies, bet palēnām karavīri iespēlējās un sāka mākt pretinieku. Brēdersons ar veiklu spēli aizrauj visu komandu. Kādā izrāvienā Vanderera vārtiem jākrīt, bet tad kluba uzbrucēju pretinieka aizsargs vienkārši saķer un notur, lai nepielaistu "šāvienu". Tiesnesis dod 11 metru soda sitienu, kuru Brēdersons reģistrē kā sezonas pirmo kluba golu. Puslaiks norit ātrā cīņā, bet rezultāts izpaliek. Otrā puslaikā turpinās karavīru straujie uzbrukumi, kuri beidzot dod divus vārtus (Brēdersona un Laumaņa nadzīgie skrējieni ar atjautīgiem sitieniem). Vanderers piespiežas un Novickim no 20 metriem ar zemu sitienu izdodas gūt pirmos vārtus, kuriem seko otrie. Stāvoklis 3:2 par labu karavīriem. Kluba komanda atkal pārņem iniciatīvu savās rokās. Skaista labā flanga saspēle dod 4., bet Baraka otrais izrāviens un asais sitiens - 5. un pēdējos vārtus. ASK sastāvā spēlēja 2 trešdaļas jaunu rezerves spēku: Degners - Īlens, Ābols - Vītols, Krapovskis, Dragūns - Strautnieks, Laumanis, Brēdersons, Ļisakovs, Baraks. ASK vēl daudz jāvingrinās kopspēlē. Sacīksti uzmanīgi vadīja Polis (ASK). LK piemin to, ka ASK nespēlēja optimālais sastāvs, bet pilnībā ignorē to, ka Vanderera pirmā komanda šajā dienā jau bija spēlējusi ar RFK, līdz ar to pretiniekiem daudz izteiktāk laukumā bija rezervisti, kamēr ASK rindās vairums futbolistu 1930.gadā veidoja Virslīgas komandas kodolu, absolūts rezervists sastāvā bija tikai viens - Ābols, tāpat epizodisks Virslīgas vienības dalībnieks bija Ļisakovs. Laikrakstā Latvis publicēts arī RV sastāvs šais spēlei: vārtos Zandbergs, aizzargos Vācietis un Maršics, pussargos Pavlovs, Fogels, Novickis; uzbrucējos Bēze, Trimailovs, Danfelds, Brēde un Timmermanis. Novickis un Fogels iepriekš bija spēlējuši arī pret RFK.

Latvis

Olimpijas - RFK sacīkste nākamsvētdien JKS laukumā. Paredz, ka Olimpijas sastāvā šoreiz būs arī vārtsargs Lazdiņš un pussargs Tīls, kuri abi, kā zināms, iekļauti karaklausībā.

Kurzemes vārds

Olimpijas jaunais treneris F.Hieringers sestdien ieradās no Vīnes Liepājā un svētdien jau noskatījās Liepājas futbolistu spēlē. Viņš spēlējis Vīnes FAC līgas komandā kā uzbrucējs, bet kā treneris darbojies Vācijā un Šveicē. Pēdējā laikā trenējis arī FAC komandu. Par Hieringeru (vai Hīringeru - latviskie pieraksti uzvārdam sastopami dažādi) zināms gaužām maz - Austrijas presē viņa uzvārds parādās reti, šķiet, viņš pamatā spēlēja Vīnes FAC rezerves komandās, par viņa trenera gaitām arī trūkst precīzākas informācijas, zināms vienīgi tas, ka ar Olimpiju viņš patiešām visu 1930.gada sezonu nostrādāja.