Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 8.maijs

2020-05-08

Dobelē izsmej skrējējus. Vai skaitlis 13 sportā ir nelaimīgs? Vanderers pieveic LSB.

Dobeles Vēstnesis


Sākoties jaukajam pavasara laikam, sporta piekopēji sāk nodarboties ar citādiem sporta veidiem kā ziemā. Sāk vairāk nodarboties ar futbolu, vieglatlētiku uttt. Jau nesen atpakaļ Dobeles ģimnāzijā tika noturēta pārbaude 1000 metru skriešanā. Arī Valsts Karoga Apvienības Dobeles nodaļas skrējēji izved gandrīz ik dienas treniņus skriešanā. Bet savādi tomēr ir, ka Dobelē notie tas, kas citās pilsētās pavisam nenotiek. Redzēdami kādu skolnieku skrejot pa ceļu, tauta izrunā nez ko un dažreiz skrējēju varbūt piezobo un smejas par viņu. Citās pilsētās tādi gadījumi nāk ļoti reti priekšā, vispareizāk sakot, nemaz.

Libausche Zeitung


Tildens - Itālijas meistars. Ka Tildens spožajā formā, kādā viņš ir patlaban, varēs pieveikt Morpurgo, nevienu nepārsteidza. Tomēr tas, cik viegli tas notika, bija sensacionāli: 6:1, 6:1, 6:2.

Deivisa kausā Austrālija ieguva arī pēdējos divus punktus pret Šveici. Krofords pārspēja Kjezu 6:4, 10:8, 6:3, bet Mūns - Ešlimanu 3:6, 6:4, 6:2. Citās spēlēs: Dienvidslāvija - Zviedrija 5:0, Spānija Beļģija 4:1, Īrija Monako 1:1. Polija - Rumānija 3:2.

Varci ar savu Alfa Romeo ar jaunu rekorda laiku 6:55:16.8. 18 gadus vēlāk Varci nāve kļūs par iemeslu, lai sacīkšu braucējiem ķiveres lietošana no ieteicamas kļūtu par obligātu.

Latvis


RV - LSB 1:0. Latvijas meistarībsas izcīņā vakar RV: Jurgens; Kundrāts, Sīmanis; Fogels, Stančiks, Maršics; Vītols, Plade, Andrejevs, Novickis, Veinbergs - LSB: Vanags; Ozols, Brašmanis; Kalējs, Skuja, Beķeris; Purkalns, Ūdris, Jesens, Rozenbergs, Bērtulsons. RV bija favorīts, bet spēlē drīz vien radās stāvoklis, kas lika jautāt kurš kuru, vai viņš viņu vai viņu viņš. Vairāk pārsvarā gan bija RV, puslaiks tomēr beidzās 0:0 neizšķirti. Vandereram pat neizdevās 11 metru soda sitienā balli pretinieka vārtos ievadīt. Arī otrā puslaika sākumā stāvoklis bija visai nenoteikts, līdz pamazām teicās RV pārsvars un sākās LSB vārtu bombardēšana. Cik maz veicās LSB uzbrukumam, tik pretēji daudz sekmējās LSB aizsardzībai un visi Vanderera pūliņi iešaut balli LSB vārtos beidzās nesekmīgi, līdz notika, ka sava aizsarga un vārtsarga savstarpējās nesaprašanās dēļ LSB zaudēja vārtus. Vārtsargs paļāvās uz aizsargu, bet tas it kā droši ņemamu balli palaida secen. Turpmākā cīņas gaitā joprojām pārsvarā turējās RV un visai skaudri apšaudīja LSB vārtus. LSB tikai paretam spēja izrauties un nokļūt pretinieka vārtu priekšā, lai tad atkal būtu spiesta atkāpties un aizsargāties. Vadīja sacīksti LSB laukumā labi Jāzeps Šadeiko (JKS). Tipiska prakse tā laika presē - garš spēles apraksts, neminot, kam ieskaitīja vārtu guvumu, neuzslavējot nevienu konkrētu spēlētāju par sniegumu. Kurš LSB aizsargs nopūdelēja vienīgos zaudētos vārtus: Augusts Ozols vai Alfrēds Brašmanis? Šķiet, ka korespondents tādu sīkumu neievēroja. Citā laikrakstā teikts, ka RV vārtus guva puskreisais uzbrucējs, kas, atbilstoši secībai, kā pierakstīja sastāvus, domājams, bija Alfons Novickis.

Stāvoklis Latvijas futbola meistarības izcīņā: Unions, Amatieris un RFK ieguvuši katrs 2 punktus, zaudētu punktu nav. Olimpijas stāvoklis 0:0. RV 2:2. ASK 0:2, LSB 0:4 punkti.

Futbols Latgalē. Daugavpils ASK vienībā šai sezonā spēlē arī leitnants Melbergs, kar. Andrejevs-Ērlihs, Kovaļunas un Hešels.Andrejevs-Ērlihs iepriekš spēlēja Vandererā, Arnolds Melbergs - ASK.

Brīvās Zemes ilustrētais pielikums


Skaitļa 13 nozīme sportā
Skaitli 13 jau no seniem laikiem dažādi saprot. Tā tas bija senos laikos, tā tas ir tagad. Ir tādas mājas, kurās valda uzskats, ka 13 cilvēki pie galda nozīmējot nāvi vienam no klātesošiem.
Daži sporta dzīves piemēri rāda, cik stipri šīs bailes vēl izplatītas cilvēku starpā. Ir tādi žokeji, skriešanas dalībnieki, bokseri un skrējēji, kas neuzstātos nevienā dienā, kura apzīmēta ar 13. datumu, jo tie baidās no nelaimes vai neveikmsēm. To vērā ņemot pēdējā laikā dažās zemēs mēģina skaitli 13 pavisam izlaist. Amerikas lielākās automobiļu pārbaudēs, piemēram, programmās trīspadsmito skaitli nemaz nemin, jo ar šo skaitli saistīti nepatīkami piedzīvojumi.
Grāfs Mazetti, viens no pārdrošākajiem itāliešu automobiļu sacīkšu dalībniekiem, trīspadsmitā datumā klasiskās skriešanās dabūjis galu automobīlī, kas bijis apzīmēts ar trīspadsmito numuru. Trīspadsmitā nositušies ilgbraucēji Makišers un Morics Hībners - pirmais Amerikā, otrais Vācijā. Arī vingrošanas tēvam Jānam šis skaitlis bija liktenīgs: viņu apcietināja 13. jūlijā 1819.gadā un novietoja vispirms Spandavas cietoksnī, vēlāk Kistrinā. Arī futbolā šis skaitlis nekad nav bijis laimīgs.
13.martā 1909. gadā vāciešu komandu galīgi uzvarēja angļi, atdodot vārtus 9:0.
Par dienvidvācu vidēju gabalu skrējēju Engelhartu stāsta, ka trīspadsmitā datumā trenējoties boksā, viņam notikusi nelaime, tādēl viņa sporta karjera kādu laiku bijusi jāpārtrauc.
Bet ir arī "laimīgais trīspadsmitais skaitlis".
Itālijā šo skaitli iekaļ pat zeltā un to sauc par "zelta trīspadsmit".
Tāds šis skaitlis ir virsniekam Hēlam, kas 13. aprīlī 1928.gadā kopā ar brīvkungu fon Hīnefeldu un īru Ficmoricu sasniedza Labradora salu un tādējādi bija pirmais lidotājs, kas pārbrauca Atlantijas okeānu Eiropas-Amerikas virzienā. Okeāna lidojumos trīspadsmitam skaitlim vispār ir slavena loma, jo šajā datumā pirmo reizi sekmīgi pārlidoja okeānu, ko paveica ne tikai amerikānis Lindbergs, kā daudzi domā, bet arī angļi Aleokus un Brauns, kas laidās no Ņūfaunlendas un 13. jūnijā 1919. gadā laimīgi nolaidās Īrījā. Arī trīspadsmitā - 13. jūlijā 1913. gadā - notika pirmais lidojums no Parīzes uz Berlīni bez apstāšanās franču lidotāja Letorta vadībā, un ja atzskatāmies vēl dziļāk pagātnē, tad 13. janvārī 1908. gadā notika pirmais lidojums vairāk kā tūkstoša metru attālumā. Šis nopelns pieder amerikānim Henrijam Farmanim, kas parīzē izdarīja šo lidojumu.
Trīspadsmitais datums ir vieglatlētikas dzimšanas diena, ja tā varētu teikt, jo 13. oktobrī 1888. gadā notika pirmie vieglatlētikas sporta svētki Berlīnes Tempelhofa laukumā. Rihards Raus, vācu ātrākais skrējējs pirms kara, uzstādīja vācu rekordu 100 metru skrējienā, ko viņš paveica 10.5 sekundēs un slavenais soms Steenross svinēja trīspadsmitajā vislielāko uzvaru savā dzīvē: 1924. gadā viņš Parīzē uzvarēja olimpiskā maratona skrējienā.
Daži sportisti taisni strīdējušies ap skaitli 13, jo viņi to uzskatījuši par labu pazīmi. Tāds bija pasaulslavenais nēģeris majors Teilors, kas kādu laiku bija neuzvarams un pārspēja visus, kas gadījās ceļā. Pat tādus vīrus kā Arendu, Ritu un Elengārdu, kas cīnījās savos slavas laikos, uzvarēja šis nēģeris, kas slēdza līgumus ar noteikumu, ka viesa rīcībā būs trīspadsmitā kabīne. Šis apbrīnojamais riteņbraucējs, kas bija sevišķi slavens gadusimteņa maiņā, dievināja trīspadsmito skaitli un ja trīspadsmitā kabīne nebija kārtībā, tad skriešanās direktori varēja sagaidīt lielas nepatikšanas.
Ja bez tam vēl atceramies, ka trīspadsmitā piedzimuši daudzi slaveni sportisti, piemēram, kādreizējais pasaulslavenais riteņbraucējs Butiljons, automobilists Lautenšlāgers, bokseris Samsons-Rēmers, hokejists Teo Hāgs, vingrošanas vadītājs Mauls un daudzi citi, tad varam teikt, ka šis cilvēces nievātais skaitlis 13 tomēr ir labāks par tā slavu!
Šķiet, ka šo rakstu pat komentēt ir lieki. Man personīgi patīk, ka futbolam 13. ir slikts skaitlis, jo vācieši šajā datumā smagi zaudējuši angļiem (nez, vai to pašu par šo spēli teiktu angļi), bet skriešanā labs, jo somu maratonists tajā uzvarējis (nekas, ka visi citi Parīzes maratona dalībnieki neuzvarēja!).