The Most Hated Family in America
film — UK — 2007

8.0
Atkal jau guvu kārtējo apliecinājumu tam, ka neviens fantasts nespēj radošumā pārspēt realitāti. Tādi cilvēki kā šīs filmas varoņi mākslas filmā šķistu pārāk neticami un samāksloti, bet dokumentālajā kino tu redzi - viss ir iespējams.
Britu dokumentālists Luijs Terū šajā filmā dodas uz ASV, kur viņš pavada trīs nedēļas kopā ar Westboro Baptistu Baznīcas draudzi. Jāņem vērā, ka šie baptisti nav daļa no tradicionālās baptistu baznīcas, bet gan visai nopietna veida radikāļi, kuri pārējos kristiešus uzskata par nolemtiem elles ugunīm.
Savu ikdienu šie kristieši pavada visai interesantā veidā - viņi pastāvīgi piketē ar plakātiem "God Hates Fags" un "God Hates America", bet viņu iecienītākais piketa veids ir paust savu viedokli karā kritušu karavīru bērēs, jo viņiem patīk šāda veida publicitāte un viņi jebkuru nāvi uzskata par taisnīgu Dieva sodu. Un jaukākais - par to ir jāpriecājas, jo Dievs ir visuvarens un visutaisnīgs! Ja tavu brāli notriec automašīna - līksmo, Dievs viņu ir sodījis! Ja tavam onkulim ir vēzis - līksmo, Dievs viņu ir sodījis! Labākais šajā shēmā ir tās universālums - ja nelaime piemeklē kaut vai kādu no draudzes locekļiem - tātad šis draudzes biedrs ir grēcinieks, kurš ir pelnījis taisnīgo Dieva sodu! Izcila loģika, manuprāt.
Šīzīgākais tomēr šajā filmā ir tas, ka sarunās ar draudzes locekļiem, galvenokārt - jaunām sievietēm, Luijs jūt, ka šie cilvēki kaut kādā ziņā ir jauki, smaidoši, atvērti, bet vienlaikus - pilnīgi nojūgušies savas tā saucamās reliģijas vārdā. Kad jauna meitene viņam smiedamās paziņo, ka viņš degs elles ugunīs un ka viņai tas sagādā prieku, loģiski, ka dokumentālists ir neizpratnē.
Tu varētu jautāt - kāpēc gan šie cilvēki vispār piekrīt, ka viņus filmē, par viņiem taisa dokumentālo kino, turklāt vēl BBC, par kuru Anglijā vienmēr klīst dažādi joki par to, kā geji kontrolē šo televīziju? Atbilde ir pavisam vienkārša - Vestboro baptisti lepojas, ka viņi ir ienīsti. Viņi lepojas, ka pat pilsētiņā, kur viņi dzīvo, viņus visi uzskata par trakiem un neviens ar viņiem nekontaktējas, jo šādā veidā viņi tikai gūst papildu pārliecību par to, ka viņu ticība ir vienīgā pareizā un ka visi pārējie saņems taisnīgo sodu.
Visai biedējoši, manuprāt.
2013-02-27
comments powered by Disqus