Thunderball
film — UK — 1965

6
Jāatzīst, ka no visām Bonda filmām, kur 007 lomā ir Šons Konerijs, šī ir vienīgā, kuras nosaukums neraisa man nekādas asociācijas - proti, šķiet, par tādu vispār nebiju dzirdējis. Tas liek domāt, ka no agrīnajām Bonda filmām šī ir vismazāk ikoniskā. Tiesa, tas neliedz tai būt arī vienai no visu laiku komerciāli veiksmīgākajām filmām par izcilo mīlnieku (un no seksa brīvajā laikā - slepeno aģentu). Filmai bija tam laikam noteikti grandiozs budžets, kas atļāva uzņemt milzīgu daudzumu zemūdens ainu, un vēl noalgot Tomu Džonsu, lai šis iedziedātu filmas tituldziesmu. Un arī komerciāli tās panākumi bija ļoti labi, plus vēl par specefektiem filma saņēma Oskaru. Jautājums - cik aizraujoši šo filmu ir skatīties? Atbilde - itin nemaz.

Uz to brīdi garākā Bonda filma, "Thunderball" (joprojām man ir grūtības iegaumēt tās nosaukumu) ir šaušalīgi stiepta - pēdējā zemūdens kauja vien ilgst veselu mūžību, mirstot milzīgam daudzumam statistu, kuru liktenis nevienu no mums nevarētu uztraukt. Kārtējo reizi Bonda stratēģija balstās veiksmīgās sakritībās, ne vairāk. Sākotnējā premisa, pateicoties kurai ļaundari no SPECTRE tiek pie NATO atombumbām, ir diezgan idiotiska (kaut kāds konferences ietvaros mācību lidojums ar reālām divām atombumbām? izklausās praktiski), un tālākā viņu darbība arī nav neko sakarīga. Vispār kopumā es esmu vīlies SPECTRE darbības principos - šīs filmas gaitā vien viņi paši nogalina lielu skaitu savu darbinieku - turklāt ja es vēl varu saprast, ka šādu likteni izpelnās organizācijas nodevēji, bet kopumā šāda attieksme pret darbiniekiem, kam nav izdevies tikt galā ar kāda uzdevuma izpildi, varbūt labi strādā no iebiedēšanas viedokļa, bet ir visai slikts ilgtermiņa risinājums, ja tu vēlies piesaistīt labākos nozares speciālistus.

Plus vēl Bonds šajā filmā lielākoties staigā nevis uzvalkā, bet tāda garuma šortos, ka pat Raitis viņu varētu apskaust - kaut kāda baigi "classy" tas nav - es varu, protams, saprast, ka Konerijam par Bonda atveidošanu katrā nākamajā filmā maksāja arvien vairāk un vairāk, un līdz ar to no viņa varēja prasīt vairāk ķermeņa atrādīšanas skatītājām, bet mani kaut kā daudz vairāk uzrunāja variants ar smokingu zem hidrotērpa iepriekšējā filmā nekā hidrotērps ar šortiem šajā. Faktiski vienīgais filmas pluss ir kvalitatīvais ļaundaris - Adolfo Celio atveidotais Emilio Largo ar acs apsēju ir gana kolorīts (tiesa, tikai līdz filmas beigu daļai, kur viņš kā jau tipisks Bonda filmu ļaundaris kļūst pārāk stulbs). Jāatzīst, man bija grūti sekot filmas gaitai - Bonda meitenes šoreiz bija saturiski neinteresantas (vizuālā puse, protams, vienmēr ir līmenī, un Klodīnes Ogeras peldkostīms bija labs), sižets pārāk stiepts un dinamika pārāk iztrūkstoša. Garlaicīgi. Apziņa, ka priekšā vēl tik daudz Bonda filmu, kaut kā sākusi nospiest.
2015-12-23
comments powered by Disqus