Worlds of Maybe
book — USA — 1970

8.0
Zinātniskās fantastikas grāmatas mēdz būt dažādas - labas un ne visai. Es neesmu tādā mērā piederīgs ņergu subkultūrai, lai man būtu viedoklis par katru sci-fi autoru, lai es zinātu, kādas "skolas" šajā literatūras paveidā pastāv (un vai tādas vispār pastāv), vai kaut vai varētu nosaukt no galvas robotikas pamatlikumus. Un vispār - grāmatas par robotiem mani neinteresē, ja vien šie roboti nav paranoīdi androīdi un viņu vārds nav Mārvins. Bet ir tēmas, kas mani uzrunā. Un šī grāmata ir par tām.

Septiņi dažādi autori, visai atšķirīgas rakstīšanas manieres, atšķirīgs darbu apjoms un struktūra. Bet vieno viss - paralelās pasaules. Tu droši vien zini tās situācijas, kad tu pieņem kādu lēmumu un domā - bet kā būtu, ja es būtu rīkojies citādi? Zini to situāciju - pulkstenis nupat nositis 12, pienācis Jaunais gads un tu domā - noskūpstīt meiteni vai nē? Vienā scenārijā tu varbūt paliksi mūžam viens, otrā varbūt dabūsi pļauku un pagalam būs arī skaistā draudzība. Zinātniskā fantastika paver iespēju, ka piepildās abi scenāriji - divos dažādos Visumos. Un tā kā Visumu skaits ir bezgalīgs, tad kādā citā Visumā tev nemaz šis konkrētais lēmums nav jāpieņem, jo tu jau esi sekojis padomam, ko tev devis pusmūža alkoholiķis kaut kur Smārdē pusgadu iepriekš. Ceru, ka tu saproti, ka viss šajā rindkopā aprakstītais ir hipotētisks un tajā nav jācenšas saskatīt dziļāku jēgu un meklēt paraleles ar reāliem cilvēkiem un situācijām.

Stāsti galvenokārt gan vēsta ne tik daudz par to, ka šādi paraleli Visumi pastāv, bet gan par to, kā notiek mijiedarbība starp tiem. Pēc idejas jau tevi tik ļoti varbūt arī neuztrauc, ka blakus Visumā tev varbūt pieder māja Kombuļos, jo tu jau šajā mājā nekad neesi bijis. Bet kas pilnīgi cits ir, ja notikumu virpulis tevi no šī Visuma nogādā tajā blakus Visumā. Situācijas te mēdz būt atšķirīgas - reizēm gadās, ka pasauļu robežas šķērso viens atsevišķs indivīds, iespējams, piedzīvojot šādā veidā personīgas dabas traģēdiju, reizēm šīs lietas ir globālākas. Scenāriju un situāciju ir gaužām daudz. Plaši izmantota viena no šādai literatūrai raksturīgajām tēmām - kā būtu, ja kaut kas vēsturē būtu noticis drusku citādāk. Zini tos scenārijus no kategorijas - un ja nu Hitleru būtu pieņēmuši Vīnes Mākslas akadēmijā.

Ļoti īsi un konspektīvi par krājuma stāstiem:

1. Kaut kādu dabas parādību rezultātā uz laiku sāk nobrukt robežas starp paralēlajām pasaulēm, līdz ar to vietām materializējas Amerika, kurā Dienvidu uzvarējuši pilsoņu karā, citviet štatos saimnieko vikingi, vēl citur - krievi vai ķīnieši. Vienīgais cilvēks, kurš paredzējis šādu notikumu attīstību, meklē iespēju nokļūt paralelajā pasaulē, kur viņš varētu kļūt par visas zemes valdnieku, izmantojot savas nākotnes zināšanas. (Murray Leinster - Sidewise in Time)
2. Atklājot iespēju ceļot uz paralēlajām pasaulēm, cilvēkiem kļūst skaidrs, ka viss, ko viņi dara, ir nenozīmīgs un bez sekām, kas noved pie pašnāvību viļņa. Kāda jēga man būt nabagam un nemīlētam, ja kaut kur citur esmu bagāts un laimīgs? Stāsta galvenais varonis ir policists, kuru moka eksistenciālas pārdomas. Viens no krājuma spēcīgākajiem stāstiem. (Larry Niven - All the Myriad Ways)
3. Citplanētieši jau pirms ilga laika sākuši novērot Zemi, lai neļaut šeit attīstīties pārāk modernām tehnoloģijām, tāpēc galvenais varonis nodrošinājis Vācijas uzvaru 1.Pasaules karā - lai nebūtu otrā un nevajadzētu atomieročus. Ar lielu šoku viņš iepazīst mums zināmo vēstures hronoloģiju, kurā nonāk nejauši, bet izrādās, ka arī viņa variantā ir savas problēmas, jo militārā spēka vietā cilvēki sāk attīstīt telepātiju. (Robert Silverberg - Translation Error)
4. Vīru bārā cits apmeklētājs un bārmenis cenšas pārliecināt par to, ka šis vīrs ir nonācis paralēlā Visumā, kas tikai nedaudz atšķiras no viņam zināmā. Nāk prātā xkcd komikss par zirnekļu ēšanu. (Miriam Allen deFord - Slips Take Over)
5. Aizaka Azimova stāsts, kurā cilvēce izmanto paralēlos Visumus, lai risinātu savas realitātes pārapdzīvotības problēmu - kā kā ir bezgalīgi daudz Zemju, uz kurām nav attīstījusies dzīvība, var kaut vai izmitināt uz katras no tām pa vienai ģimenei, un tāpat visiem pasauļu pietiks. Problēmas sākas tad, kad izrādās, ka arī no paralēlajām apdzīvotajām Zemēm kāds sāk iemitināties šajās pasaulēs. Piemēram, nācija, kura par laika atskaites punktu izmanto nevis Jēzu, bet Hitleru. (Isaac Asimov - Living Space)
6. Ļoti dīvains stāsts, kurā uz Kolumba kuģa, kuram vajadzētu nonākt Amerikā, ir savdabīgs mūks - zinātnieks, kurš arī šo to zina par paralēlajām pasaulēm, taču viņu pašu pasaule izrādās plakana kā dēlis. (Philip Jose Farmer - Sail On! Sail On!)
7. Laika policija seko tam, lai netiktu ieviestas izmaiņas pagātnē, taču kādā brīdī kādam izdodas ieviet korekcijas cilvēces vēsturē un neļaut romiešiem nopostīt Kartāgu. Romas impērija bojā iet ātri, Eiropā daudz dominējošāki kļūst ķelti, un 20.gadsimtā joprojām varena ir Lietuvas impērija. Īpaši priecē, ka stāstā tiek pieminēts Pērkons kā viens no vadošajiem dieviem. (Poul Anderson - Delenda Est)
Vēl varētu piebilst, ka īpaši interesantu šo stāstu krājumu dara krājuma apkopotāja komentāri pirms katra stāsta, uzsverot to, kāpēc tieši šis konkrētais stāsts nonācis krājumā. Un stāstam par plakano Zemi ir arī autora komentārs par to, kādas tieši fizikas problēmas viņam bija jāņem vērā, radot paralēlo pasauli. Ļoti intersanta lasāmviela un varu vien priecāties, ka dzīvoju tajā Visumā, kur šo grāmatu saņēmu kā dāvanu vārda dienā!
2014-05-25
comments powered by Disqus