Vatel
film — France — 2000

8.0
Šo filmu skatījos galvenokārt tādēļ, ka esmu Toma Stoparda cienītājs - jo Stopards ir šīs filmas angļu tulkojuma autors. Ja pareizi saprotu, filmas scenāriju sākotnēji uzrakstīja kāda francūziete, bet Stopards bija atbildīgs par tā angliskošanu, jo filma jau arī ir angļu valodā.
Tās galvenais varonis ir Fransuā Vatels - prinča Kondē šefpavārs, kas atbildīgs par lielu svinību organizēšanu, pie prinča viesojoties karalim Ludviķim "Saulei" XIV. Tā kā karaļa un prinča attiecības nav sevišķi labas, no svinību izdošanās lielā mērā atkarīgs tas, vai karalis piešķirs princim nepieciešamos līdzekļus, lai tas varētu izvairīties no citādi neizbēgamā bankrota. Vērts, protams, piebilst, ka arī svinību organizēšana izmaksā dažas naudiņas un neveiksmes gadījumā šī ballīte varētu kļūt par pēdējo prinča Kondē dzīvē.
Visam pa vidu, protams, ir dažādas galma intrigas no kategorijas "ar ko man gulēt šonakt", kur interese par kādu konkrētu galma dāmu ir ne vien Vatelam un vienam marķīzam, bet arī pašam karalim. Un jaunajai sievietei īsti nav citu variantu, kā apmierināt šo interesi (ok, attiecībā pret Vatelu viņai ir izvēle, bet pret pārējiem - nav gan).
Filmas galvenais trumpis ir aktieru ansamblī - Vatelu atveido Žerārs Depardjē, galma dāmu - Uma Tūrmane, marķīzu - Tims Rots. Un, protams, pie filmas plusiem ir skaitāmi dialogi - lai vai ko, bet trāpīg savīt frāzes Stopards allaž ir mācējis.
Kopumā jau es neesmu nekāds grandiozais kostīmdrāmu cienītājs un arī šo filmu es par visām varītēm necentīšos tev tagad "pārdot", bet tīri sava žanra ietvarsos tā ir patiešām laba, ar gana interesantiem un cilvēcīgiem personāžiem un savu devu sociālās kritikas.
2013-07-29
comments powered by Disqus