Virslīga 2022: prognozes un kāpēc katru komandu mīlēt un nīst

2022-03-11

Šodien sākas 2022. gada Virslīgas sezona. Pirms Voldemorts ar savu ordu iebruka Ukrainā es būtu teicis: gaidu to ar nepacietību, tagad emociju, protams, pietrūkst, bet par to te nav vērts neko izteikties, rakstīšu par savām ekspektācijām no katras šīs sezonas komandas un to, kas man attiecīgajās komandās (vai klubos, kā nu kurš no tiem reāli ir) patīk un nepatīk.Super Nova (Salaspils)
Pērnās sezonas 3. vieta Nākotnes līgā, šogad - debija augstākajā līmenī. Virslīgā ieiet bez skaļiem vārdiem sastāvā (ja par tādu neuzskata megaveterāna Vugara Askerova kārtējo atgriešanos), ar ļoti latvisku sastāvu un piezemētām ambīcijām.

+ Vietējie jaunie spēlētāji, tai skaitā viens smiltenietis (Ričards Rullis).
+ Klubam apakšā ir akadēmija, tas nekur nepazudīs arī tad, ja Virslīgā neuzturēsies ilgstoši.
- Klubs bez pastāvīgām mājām (šogad apmeties Salaspilī, iepriekš spēlējis, kur pagadās).
- Arī kopumā man Super Nova izskatās tāds neskaidrs veidojums - reizēm tā izskatījusies pēc "projekta", kas ar pieredzējušiem spēkiem mēģina tikt Virslīgā, tad atkal kļūst par jauniešu kalvi, tad atkal viss mainās. Arī kluba fasāde - logotips un nosaukums galvenokārt raisa sajūtu, ka līdz galam te nav viss izdomāts.
Prognoze: 10. vieta un atgriešanās 1. līgā. Par maz Virslīgas pieredzes, lai kaut kas vairāk šķistu reāli.
- Nejūtu simpātijas pret Super Nova treneri Lapsu.


Tukums 2000/Telms
Virslīgā gaisu apostīja pirms diviem gadiem, toreiz bija ļoti smags sezonas sākums, bet tās gaitā ieskrējās un bija tuvu tam, lai noķertu Mettu. Virslīgā atgriežas ar piezemētām cerībām, bet diezgan skaidru vīziju.

+ Komandā gana daudz spēlētāju, kas bijuši tur arī abās iepriekšējās sezonās, proti, zina gan to, kā ir cīnīties par virsotnēm, gan pret Virslīgas pastarīšiem.
+ Tāpat kā Super Nova - tas ir klubs, nevis komanda, ir rezerves, ir jaunieši, ja nu kas - Tukumā futbols turpināsies.
+ Saglabāti pērnās sezonas treneri, kas atgrieza Tukumu Virslīgā.
+ Vienmēr jūtu līdzi komandām no mazām pilsētām.
- Grūti saprast, kas komandā būs līderi un atslēgas spēlētāji. Sastāvs it kā nav slikts, bet bez spilgtām personībām (ja par tādu neuzskata no Valmieras īrēto Sovu)
Prognoze: 7. vieta. Tikt augstāk Tukumam, manuprāt, ir diezgan nereāli, bet ticu, ka šoreiz par vietas saglabāšanu nebūs jāsatraucas.


Auda (Rīga)
Vecākais futbola klubs Latvijā pēc ilga pārtraukuma atgriezies Virslīgā. Komanda piesaistījusi investoru no Krievijas, kas devis plašas finansiālas iespējas un līdz ar to - gandrīz pilnīgi jaunu sastāvu, ieskaitot jaunu treneru štābu. Daļēji uzskatāma par Riga FC fārmklubu (lai gan oficiāli klubus nekas nesaista).

+ Man patīk klubi, kas nav viendienīši, bet turpina veidot savu vēsturi.
+ Lielas ambīcijas un tās nav tukšas ambīcijas
- Lai spēlētu Virslīgā, pametusi savas mājas Ķekavā, un tagad ir līdzīgi Super Novai - klubs bomzis
- Krievu nauda, kura var nākt un var pazust

Prognoze: 9. vieta. Šis ir ļoti riskanti, bet man ir sajūta, ka Auda ir tā komanda, kura šogad piedzīvos fiasko par spīti kvalitatīvam sastāvam un nopietnam treniņdarbam. Vai nu nobruks finanses un tad pazudīs spēle, vai jau uzreiz nebūs spēles un tad pazudīs finanses. Protams, tāpat rēķinos, ka Auda var cīnīties par eirokausiem, kas daudz labāk atbilst tā stāvoklim uz 11. martu.


FS Metta (Rīga)
Nu jau leģendāra Virslīgas apakšgala komanda, katru gadu tās sastāvā ienāk jauna pašas akadēmijas audzēkņu paaudze, un akadēmija Mettai ir laba. Noteikti kāds Mettas jaunietis šogad atkal uzspīdēs un pretendēs uz lielu soli karjerā uz priekšu.

+ Klubs ar skaidru vīziju (attīstīt savus audzēkņus), kas gadu no gada tai seko, nevis mētājas te šur, te tur.
+ Uzticami ultras, kuru sniegums lielākoties ir bijis labāks par komandas sniegumu laukumā.
+ Šogad komandā ir vismaz viens veterāns - Gļebs Kļuškins - kurš varētu saturēt kopā zēnu baru.
- Ģirts Mihelsons un viņa aktitivātes soctīklos
- Gadu no gada ir cerības, ka šogad Mettas spēlētāji būs gadu nobriedušāki un Virslīgā apliecinās sevi labāk, bet realitātē pieredzējušākie spēlētāji aiziet prom un Metta vidēji kļūst arvien jaunāka.

Prognoze: 8. vieta. Pārspēļu nebūs, bet manās acīs Mettas ir pārāk pieradusi būt lejasgala komanda, lai pat gadā, kad tā varētu cīnīties par kaut ko lielāku, reāli tas neizdotos.


BFC Daugavpils
Klubs, kurš pastāv par spīti un nevis pateicoties. Nemitīgi kašķi ar Daugavpils domi, mūžīgas finansējuma problēmas, un šogad - arī nopietni pašķidrināts sastāvs. Tomēr vēsturiski BFC Daugavpils allaž bijusi konkurentablāka, nekā no tās sagaida, allaž tur arī parādas kāds jauns talants.

+ Raksturs un cīņasspars. Tīri aiz mīlestības pret lejassuņiem, nevaru būt vienaldzīgs pret BFC.
+ Apziņa, ka komanda no Daugavpils ir latviskāka par vairākām citām Virslīgas komandām.
+ Treneris Andrejs Kaļiņins un komandas vadītājs Nauris Mackevičs - cilvēki, kuriem noteikti nav vienalga.
- Nožēlojamais "Celtnieka" stadions, kur BFC aizvada spēles.
- Komandai ir ļoti švaki ar līdzjutējiem savā dzimtajā pilsētā.

Prognoze: 6. vieta. Ticu Daugavpils cīņassparam un tam, ka šī ir no tām komandām, kurām nav tik svarīgi, kas dodas laukumā, bet tas - ar kādu attieksmi. Plus uz bēdīgā stāvoklī esošā "Celtnieka" laukuma BFC var likt pretī arī objektīvi daudz spēcīgākām komandām.


Spartaks (Jūrmala)
Iepriekšējos gadus Spartaks bija leģendāru pārbaudes mašīna ar pastāvīgām jaunu talantu piegādēm no Āfrikas, bet šogad (domājams, finansiālu problēmu dēļ) uzsvars likts uz pašmāju jaunajiem talantiem. Divkārt bijis Latvijas čempions, tagad par tikt augstiem mērķiem sen vairs nesapņo.

+ Šķiet interesanti redzēt tādu jaunu, vietējos spēlētājos balstītu Spartaku.
+ Neatkarīgi no spēlētāju izcelsmes, ticu Spartaka vadības spējām atrast talantus.
+ Slokas stadions ir skaista vieta, kur baudīt Virslīgas futbolu.
+ Simpātisks, gados ļoti jauns galvenais treneris Pšemislavs Lagožnijs
- Ļoti neliela līdzjutēju bāze, kura turklāt rada sajūtu, ka atrodies Krievijā.
- Reizēm izskanējušas šaubas par to, vai tik Spartaks neiesaistās toto lietās.

Prognoze: 5. vieta. Ar visu uz papīra ļoti šķidro sastāvu, "Spartakam" es ticu, ka komanda būs konkurentabla. Cīnīties ar top 4 komandām tai neredzu nekādas iespējas, bet manā scenārijā ar "Audas" sabrukumu, "Spartaka" piektā vieta ir reāla.


Riga FC
Trīskārtējā Latvijas čempionvienība, kas pērn piedzīvoja fiasko, šogad ir mežonīgi pastiprinājusies visās līnijās un šķiet neapstrīdama favorīte cīņā par pirmo vietu. Klubs ar milzīgu budžetu un vēl lielākām ambīcijām.

+ Savā vīzijā Riga izskatās veikusi pārmaiņas virzībā uz Rietumiem, ko apliecina vācu trenera Torstena Finka piesaistīšana un pat pēc Rigas standartiem super iespaidīgi pastiprinājumi
+ Jaunā kluba bāze Mežaparkā ir konfekte
+ Komanda, kuras spēles šogad vajadzētu būt patīkami skatīties
+ Gribās, lai Finkam izdodas un Riga beidzot kādu laiku savu attīstību turpina vienā virzienā bez straujiem pavērsieniem
- Krievijas nauda
- Pieredze liecina, ka tikko kaut kas neiet pēc plāniem, Riga vadība pieņem pārāk straujus soļus, kas traucē ilgtermiņa virzībai
- Par spīti trim tituliem pēc kārtas Riga FC joprojām ir klubs ar teju nulli pārliecinātu fanu, tāds vēl radikālāks Manchester City gadījums
- Man principā nepatīk just līdzi favorītiem

Prognoze: 1. vieta. Šogad komplektācijas ziņā Riga ir pārliecinoša čempione, vienīgajai "papīra konkurentei" Liepājai dīvainu svārstību bijis daudz vairāk.


FK Liepāja
Latvijas futbolam vienmēr bijis svarīgi, lai Liepājā būtu spēcīga un ambicioza komanda, un šobrīd tāda nenoliedzami ir. Starpsezonā nopietni pastiprinājusies, turklāt ar spēlētājiem, kas Virslīgu labi pazīst.

+ Lai arī esmu cauri un caurēm rīdzinieks, kamēr nepastāv FK Āgenskalns, manas simpātijas sacensībā Rīga pret Liepāju vienmēr būs kurzemnieku pusē.
+ Uz papīra Liepāja tikai pavisam nedaudz atpaliek no Riga FC, visu cieņu par šo komplektāciju.
+ Artūrs Karašausks, kādā lai nebūtu formā, vienmēr liek par sevi runāt, un viņš ir atkal atgriezies Liepājā.
- Trenera maiņa notika stipri dīvaini un neilgi pirms sezonas sākuma, pat ja šajā reizē FK Liepāja vadība nebija pie vainas, tendences ir tādas, ka šeit līdzīgi kā Riga FC, treneru jautājumos notiek visāda mistika.
- Liepājas komandā atbilstoši manai izpratnei ir jābūt vismaz dažiem liepājniekiem, ar to šobrīd - ļoti bēdīgi.

Prognoze: 3. vieta. Tāda sezonas sākuma izgāšana kā pērn nebūs, taču paredzu, ka Liepājā neiztiks bez skandāliem un vai nu Belakovičs vai Karašausks aizies ar skandālu, kas nenāks par labu mikroklimatam komandā.


Valmiera FC
Pagājušā gada sudraba medaļu ieguvēja saglabājusi spēlētāju kodolu, arī Raimonds Krollis vēl nav aizbraucis strādāt savā profesijā uz Spāniju. Prom gan ir kolorītais Tamazs Pertija, bet treneru tandēms Jurģis Kalns / Gatis Kalniņš šķiet gatavs (*ievietot kādu debilu joku par Sound Poets dziesmu*).

+ Atjaunotais Daliņa stadions ar visām savām nepilnībām ir ļoti glīts
+ Vēlu panākumus Valmieras treneru štābam. Ja iepriekš līdz galam nespēju šo komandu atbalstīt, jo Pertija ir pretrunīgi vērtējams tipāžs, tagad šādu problēmu nav.
+ Ivo Lakučs Valmierai ieliek izcilus fiziskos pamatus
+ Esmu sajūsmā par to, kā Jānis Līgats strādā ar komandas pašreklāmas materiāliem
- Baumas, ka komandas īpašnieks grasās nopirkt komandu Eiropā, kurā strādās Pertija un aizies vairāki Valmieras līderi. Proti, neskaidra nākotne

Prognoze: 4. vieta. Ja vasarā aiziet uz Eiropu Krollis (un ļoti ceru, ka tā notiks), Valmierai būs ļoti grūti sacensties ar pārējām vadošajām komandām.


RFS
Latvijas čempionvienības sastāvs starpsezonā kļuvis būtiski gados jaunāks, aizgājuši vairāki iepriekšējo gadu līderi, līdz ar beidzot izcīnīto titulu kluba vadība šķiet nomierinājusies un nav gatava mērīties maciņiem ar Riga FC. Tam ir gan plusi, gan mīnusi.

+ No diviem Rīgas grandiem kluba komunikācijas ziņā man RFS ir pārliecinoši simpātiskāks par saviem konkurentiem (ieskaitot komunikāciju Ukrainas atbalstam, arī Kaspara Dubras piesaistīšana nāk plusā).
+ Arī fani šai komandai ir īsti, nevis algoti.
+ Patīk, ka vismaz no malas izskatās, ka līdz ar vairāku līderu aiziešanu RFS nav kritusi panikā, bet izmanto to kā iespēju mazliet piekoriģēt savu attīstību.
+ Vēlu RFS panākumus Virslīgā, lai būtu pārliecība pirms eirokausiem.
- Lai arī kluba jaunā bāze blakus Valdlaučiem (nevis Valdlaučos, kā pati RFS to pozicionē!) būs iespaidīga, žēl, ka Āgenskalns paliek bez Virslīgas spēlēm.
- LNK Group, kam pieder RFS, protams, vismaz nav Krievijas kapitāls, bet par būvniecības karteli arī neesmu sajūsmā.

Prognoze: 2. vieta. Uzskatu, ka bez liekas svaidīšanos ar naudu un mērķtiecīgu kluba attīstību, RFS spēs apsteigt Valmieru un Liepāju, tomēr variantus pret Riga šogad neredzu. Pozitīvais - ja man būtu jāmin, kura no komandām pastāvēs ilgāk - Riga vai RFS, pārliecinoši teiktu - otrā. Proti, gan jau tituli vēl būs.

Būtiska piebilde: esmu izcili slikts prognozētājs, neatkarīgi no tā, vai tēmā esmu iedziļinājies vai nē. Līdz ar to varu (šo gan - visai droši) prognozēt, ka turnīra tabula 2022. gada sezonas beigās nemaz nelīdzināsies tai, ko prognozēju es.