Alojas Aeroklubs

Biedrība Latvijas Aeroklubs (LAK) par savu dibināšanas gadu uzskata 1920. Tikām Aerokluba nodaļa Alojā izveidota 1936. gada rudenī. Sporta sekcija Aerokluba Alojas nodaļā izveidota 1937. gada aprīlī. Pirmo spēli aizvadīja tā paša gada maija sākumā pret PT Sports komandu. Pāris nedēļas vēlāk Alojā viesojās Rīgas ASK, kas spēlēja jauktā sastāvā, kura rindās bija strauji par vienu no labākajiem futbolistiem Latvijā kļūstošais Aleksandrs Vanags, kurš savas komandas uzvarā ar rezultātu 12:1 guva deviņus vārtus.

Aerokluba sastāvs spēlē pret ASK: Dumpis, Asnis, Timermanis, Mauriņš, Purviņš, Vēvers, Kārkliņš, Vītols, Jansons, Vīziņš un Zalamans.

1937. gada vasarā Alojā no Rīgas viesojās arī Nodokļu departamenta un Trumpeldora futbolisti. 1938. gadā Aeroklubs debitēja Latvijas kausa izcīņā, kur tas pirmajā spēlē ar 5:2 pārspēja Poļu jaunatnes biedrības Rēzeknes nodaļu. Turpinājums izdevās vēl labāks: nākamajās kārtās Aeroklubs uzveica arī 4. Jēkabpils APSK komandu (3:1) un Nīcas Latvju Jaunatni (1:0), tādējādi sasniedzot turnīra astotdaļfinālu. Spēle pret Nīcas komandu tika aizvadīta Rīgā kā ērtākā vietā komandām no pretējām Latvijas malām, mačam LSB stadionā kļūstot par zīmīgu ierakstu abu biedrību vēsturē. Virslīgas ASK viesošanās oficiālā spēlē kļuva par svarīgāko notikumu Aerokluba komandas vēsturē. Spēlē vairāk kā 400 skatītāju klātbūtnē pirmo puslaiku Aeroklubs noslēdza ar cienīgu rezultātu 1:3, tomēr visā spēlē nācās piekāpties ar 1:7. Savainojumus šajā spēlē guva uzreiz trīs Latvijas izlasē spēlējuši futbolisti: Aleksandrs Vanags, Vaclavs Borduško un Kārlis Paegle.

Aerokluba sastāvs Latvijas kausa spēlē pret Nīcu: Dumpis, Asnis, Vīziņš, Vēvers, Mauriņš, Volksons, R.Bukulds, Vītols, Purviņš, Jansons, B.Bukulds.

Arī 1939. gada kausa izcīņā Aeroklubs startēja labi, pirmajā kārtā (1:0) uzveicot Valmieras aizsargu futbolistus, kas skaitījās viena no spēcīgākajām komandām Vidzemē. Otrajā kausa kārtā Aeroklubs pārspēja Krotes LNJS ar 3:0. Turnīra trešajā kārtā Aerokluba cīņām bija lemts beigties, jo pretī nāca iepriekšējā gada kausa ieguvēji Rīgas vilki. Spēle noritēja Alojā, un tajā neiztika bez nesmukumiem, jo pēc tam, kad tiesnesis aizmugures stāvokļa dēļ nebija ieskaitījis Alojas komandas gūtus vārtus, publika esot bijusi rupja un nesavaldīga, pašā mačā RV uzvarēja ar 3:0.

Pēdējo dokumentēto spēli Alojas Aerokluba komanda aizvadīja 1940. gada jūnijā pret Staiceles sporta biedrība Latvijas kausa izcīņā, mačam noslēdzoties ar 1:1, atbilstoši turnīra nolikumam neizšķirta gadījumā uzvarētājs tika izvēlēts ar lozi, un šo laimīgo lozi izvilka Alojas komandas kapteinis. Nākamās kārtas spēles vairs aizvadītas netika, Latvijai tiekot okupētai.

Piezīmes

Saukts arī: LAK Alojas nodaļa, Alojas LAK.