Limbažu saviesīgā biedrība

Limbažu saviesīgā biedrība dibināta 1884. gadā, tās mūža goda biedrs bija Latvijas himnas autors Baumaņu Kārlis. Biedrību padomju okupācijas vara slēdza 1940. gada decembrī, tās darbību atjaunoja vācu okupācijas laikā, 1944. gadā atkal slēdza, 1989. gadā biedrība atjaunota.

Limbažu SB sporta sekcijas vadība, 1925

Futbola komanda Limbažu SB paspārnē pastāvēja vismaz kopš 1924. gada, tā paša gada decembrī pēc Gastona Pranges ierosinājuma izveidota Limbažu SB Sporta sekcija, sākot ar 1925. gadu komanda piedalījās Vidzemes meistarsacīkstēs. Ievērojamākais spēlētājs, kas pārstāvējis šo komandu: Mārcis Vītols, kas bija bijis Latvijas izlases kandidāts. Spēlēja uz pārmaiņām Vidzemes meistarsacīkšu B un A klasē (proti, vairākkārt uzvarēja B klases sacensībās, bet A klasē palika pēdējā. Trīsdesmito gadu beigās komanda izformēta, labākajiem Limbažu futbolistiem pārstāvot 8. Valmieras Aizsargu pulka sporta kluba Limbažu nodaļu (kas faktiski bija tā pati komanda).

Limbažu saviesīgās biedrības futbola komanda, 1924 Foto no Limbažu muzeja kolekcijas, zudusilatvija.lv

Limbažu SB salīdzinoši regulāri tikās ar Rīgas komandām, tai skaitā viesos aicināja Virslīgas klubus (lielākoties gan tie Limbažos ieradās ar jauktu vai otro sastāvu), tā Limbažos viesojās RFK, JKS, LSB un Amatiera futbolisti. Ievērojamākie futbolisti: Harijs Birzkalns, Jānis Pētersons, uzbrucējs Maksis Šolomovičs. Spēku samēra ziņā Limbažu futbolisti nebija gluži viena no spēcīgākajām Vidzemes komandām (tā noteikti bija vājāka par Cēsīm, Valmieru un Valku), tomēr futbols pilsētā bija populārs, komanda saņēma atbalstu no pašvaldības un pēc mazpilsētu standartiem Limbažu komanda bija gana spēcīga.

Lielākie Latvijas mēroga panākumi - 1935. gadā Rīgas kausa izcīņā Limbažu SB sacentās ar daudzkārtējo Latvijas meistarvienību RFK un pēc Makša Šolomoviča sitiena izvirzījās vadībā, tikai spēles beigās rīdzinieki panāca uzvaru ar 2:1, RFK spēlēja itin labā sastāvā ar Viktoru Vizlu un Jāni Lidmani sastāvā. Tāpat sekmīgi limbažnieki (jau kā 8. VAPSK Limbažu nodaļa) spēlēja Latvijas kausa izcīņā, kur 1939. gadā viņi pārspēja Rīgas 1. līgas komandu Jūrmalas sports ar 4:0, kā arī ar 5:2 Daugavpils APSK. Tā rezultātā uz Limbažiem atbrauca Rīgas ASK optimālā sastāvā. Limbažnieki pirmo puslaiku aizvadīja gana cienījami, piekāpjoties ar 0:1, otrajā puslaikā tomēr mājinieku spēki beidzās un ASK izcīnīja pārliecinošu uzvaru ar 4:0.

LAK Alojas nodaļas - 8. VAPSK Limbažu nodaļas spēles protokols, 1939

Futbolisti, kas pieminēti Limbažu SB / 8. VAPSK Limbažu nodaļu spēļu protokolos (kā arī Vidzemes apgabala futbola savienības futbolistu reģistrācijas grāmatā), un gadi, kad viņi tur parādās:


Izmantotie avoti

Spēlētāji ar biogrāfijām

SpēlētājsGadi komandā
Mārcis Vītols1933