Aleksandrs Haldejevs

Aleksandrs Haldejevs

Aleksandrs Haldejevs

Personas dati
1919-11-23
Rīga
1942-05-23
Rīga
Pārstāvētie klubi
SezonasKlubs
1936-1940JKS
1940-1941Rīgas Dinamo
1941Daugavieši
Latvijas izlase
GadiSpēles (vārti)
19391 (0)

Aleksandrs Haldejevs bija Latvijas futbola vārtsargs, JKS un izlases dalībnieks, kura mūžu 22 gadu vecumā aprāva tuberkuloze.

No karjeras pirmsākumiem - JKS futbolists, komandai pievienojās 12 vai 13 gadu vecumā. 1936. gadā Rīgas pilsētas amatnieku skolas un tehnikuma (RPAST) komandas rindās spēlēja vidusskolu futbola turnīra finālā. 1936. gadā jau spēlēja JKS pieaugušo komandā, ātri kļuva par komandas pamatvārtsargu, uzvarēja Rīgas 1. līgas turnīrā 1940. gadā. Baigajā gadā - Rīgas "Dinamo" sastāvā. Pirmajā vācu okupācijas gadā - "Daugaviešu" sastāvā. Latvijas izlasē debitēja 1939. gadā draudzības spēlē pret Bulgāriju, nomainot pirmajā puslaikā trīs vārtus ielaidušo Jāni Bebri, atšķirībā no sava pieredzējušākā kolēģa Haldejevs pēc šīs spēles izpelnījās pozitīvas atsauksmes no preses, ne reizes bumbu savos vārtos neielaižot. Bija Latvijas izlases rezerves vārtsargs dažās izlases spēlēs 1939. gadā.

Haldejevs tika iekļauts pastiprinātajā RFK komandā 1939. gada augustā pret Prāgas Spartu, tāpat viņš nospēlēja vienu puslaiku LFS sastādītas komandas sastāvā pret to pašu Spartu.

1939. gada septembrī valstsvienības trenera Rūdolfa Štancela beneficas spēlē starp Latvijas izlases A un B komandām sadursmē ar Frici Kaņepu lauza kāju, ar šo traumu viņš divus mēnešus pavadīja slimnīcā un laukumā atgriezās vien 1940. gada aprīlī.

Atsauksmes presē par Haldejeva sniegumu trīsdesmito gadu beigās un četrdesmito gadu sākumā lielākoties bija slavinošas, nebija pārsteigums, ka līdz ar Latvijas okupāciju viņš kļuva par faktiski uz Latvijas izlases bāzes veidotās Rīgas Dinamo komandas pamatvārtsargu, aizvadīja spēles ar komandām no PSRS augstākās līgas. Pēc okupācijas varu maiņas nonāca "Daugaviešos" - uz JKB bāzes veidotā komandā, kuras rindās aizvadīja spēles 1941. gada rudenī.

Citos sporta veidos

Sekmīgi JKS/JKB komandas sastāvā spēlēja arī basketbolu un volejbolu.

Biogrāfija

Dzimis Rīgā ziņneša (trīdesmitajos gados - Zemes ierīcības departamenta vecākā kalpotāja) Karpa Haldejeva (1884-1937) un viņa sievas Augustes Haldejevas (meitas uzvārds Skurbe, 1890-1979) ģimenē. Futbolists bija arī viņa dvīņubrālis Georgijs Haldejevs. Mācījies Rīgas pilsētas amatnieku skolā. Miris ar tuberkulozi vācu okupācijas laikā, tāpat arī viņa brālis Georgijs. Apbedīts Raiņa kapos.


Izmantotie avoti