Ernests Laumanis

Ernests Laumanis

Ernests Laumanis

Personas dati
1908-09-08
Liepāja
1968-12-13
Cenu ciems, Jelgavas rajons
Pārstāvētie klubi
SezonasKlubs
1926Liepājas Olimpija
1928Liepājas LNJS
1929-1931Rīgas ASK
1932-1934Liepājas Olimpija

Uzbrucējs. Virslīgā pārstāvēja Liepājas Olimpiju un Rīgas ASK, otrajā gan nebija stabils pamatsastāva spēlētājs, bet devās laukumā, kad no ierindas bija izkritis kāds no pamatpiecinieka futbolistiem.

Biogrāfija

Dzimis Liepājas Drāšu fabrikas strādnieka Krista un mājkalpotājas Minnas Laumaņu ģimenē. Latvijas izlases futbolsta Friča Laumaņa brālis. Mācījies Liepājas pilsētas 5. pamatskolā, 1927. gadā absolvēja Valsts Liepājas tehnikuma mehānisko nodaļu. Gadu nostrādājis Liepājas dzelzceļa darbnīcās, viņš 1928. gadā iestājās Latvijas Kara skolā, uzsākot savu militāro karjeru. Divus gadus vēlāk pēc Kara skolas beigšanas kā leitnants un vada komandieris (1933. gadā paaugstināts par virsleitnantu) dienēja 2. Ventspils kājnieku pulkā, pēc tam kādu laiku arī 3. Jelgavas kājnieku pulkā.

Trīsdesmito gadu beigās demobilizējās, bet padomju okupācijas gada laikā atgriezās armijā, no kuras gan tika demobilizēts 1941. gada februārī. Pēc okupācijas varu maiņas pieteicās latviešu pašaizsardzības spēkos, bija Jaunliepājas pašaizsardzības vienības komandieris. Bija policijas bataljonā. Pēc latviešu leģiona izveidošanas iekļauts leģiona 1. (vēlāk 39.) grenadieru pulkā. Apbalvots ar 1. šķiras Dzelzs krustu. Kara gaitā paaugstināts par majoru. Bija populārs un atzīts komandieris, laumaniešus vācu armija izmantoja vissarežģītākajās frontes pozčijās

Otrā pasaules kara noslēguma kādu laiku slēpās mežos, tika apcietināts un notiesāts uz divdesmit gadiem katorgas darbos. Apžēlots 1956. gadā, bet 1957. gadā atkārtoti notiesāts, izsūtīts uz Mordoviju. Atbrīvots 1966. gadā. Mūža nogales gados strādāja Jelgavas cukurfabrikā.


Izmantote avoti