Nepabeigts skaņdarbs
music — Latvia — 1988

7.5
Vai tu zināji, ka grupa "Tumsa" savos pirmsākumos spēlēja lēnu un drūmu elektroniku un tikai līdz ar Mārtiņa Freimaņa atnākšanu tā kļuva par hitu mašīnu, kas sarūpēja tev un man tik mīļas dziesmas kā "Katram savu Atlantīdu", "Lietus dārzs" un "Kad Ēģiptē sniegs" (2013.gada nogalē, bet Piramīdas nav nosnigušas!)?
Ja nezināji - malacis! Jo tās ir absolūtas muļķības. "t.u.m.s.a" un "Tumsa" nav viens un tas pats. Kamēr Ķiģeļa/Freimaņa kolektīvs nāca no pilsētas, kurā mēdz būt drusku vējains, "t.u.m.s.a" pirmsākumi meklējami Latvijas vērtīgākajā daļā - Rīgas Kreisajā krastā. Tā vismaz ziņo Klusums. Vispār jau es kaut ko nesaprotu - kā tas nākas, ka Klusums labi pārzina pašmāju andergraundu no astoņdesmitajiem gadiem, lai gan pati ir dzimusi jau neatkarības laikos. Lūk, es varētu šādā mūzikā orientēties, jo tīri teorētiski būtu varējis pat būt klāt kādā "t.u.m.s.a" koncertā 1988.gadā (kā nekā tajos laikos jau biju liels vīrs - nupat sācis, un uzreiz beidzis smēķēt, un rudenī kļuvis apaļus piecus gadus vecs - normāls andergraunda pasākumu dalībnieks, ne?).
Ko par šo ansambli saka Vikipēdija? Pastāvēšanas laiks no 1986.gada līdz 1993.gadam. Žanriskā piederība: jaunais vilnis, tumšais ambients, eksperimentālā mūzika. Oficiāli izdotu studijas ierakstu skaits: 0. Vēlāk grupa pārtapusi par "Claustrum", kas pastāv vēl joprojām. Un ko es, kā var gadīties, drīzumā redzēšu koncertā.
Un tagad - mani paša iespaidi. Pirmkārt, par mūzikas stilu. Manuprāt, šis ir drīzāk "dark wave" un nevis "new wave" / "dark ambient". Lieki gan teikt, ka stilu robežas ir iedomātas un vispār, citējot GB, "Robežas ir rētas uz planētas sejas". Otrkārt, klausoties šo grupu, tā vien nākas piesaukt "Jumpravas" vārdu. Stilā līdzību ir daudz - vienīgi "t.u.m.s.a", kā šķiet, īsti necentās kļūt diez ko populāra - tās skanējums ir par kādu toņkārtu tumšāks kā Jumpravai, bet patiesībā dziesmas arī ir visai lipīgas un ar drusku citu aranžējumu varētu gadīties, ka arī šis ansamblis būtu iekarojis plašas publikas simpātijas. Nu, jā, vēl arī vokāls šeit laikam nav īsti tāds, kas būtu radio formātam draudzīgs. Bet visādi citādi "Vējā", "Cerība" un "Pilsēta" varētu būt kļuvušas par sava laikmeta himnām.
Iespējams, ja es censtos izlikties kādu drusku gudrāks, nekā patiesībā esmu, es apgalvotu, ka, kamēr "Jumpravas" etalons bija "Depeche Mode", tad "t.u.m.s.a" vairāk līdzinājās "Joy Division", bet... kālab lai es censtos izlikties gudrāks? Man tāpat ir labi.
Nezinu, vai "t.u.m.s.a" klausīšanās ir solis tajā virzienā, lai es varētu izbaudīt nākamo reizi, kad redzēšu spēlējam "Klusināts", bet man allaž ir paticis iepazīt ko jaunu (vai pareizāk - vecu) un nedzirdētu.
2013-12-16
comments powered by Disqus