Calvary
film — Ireland — 2014

8.5
Nezinu, vai "Calvary" saņems kādas balvas šīs sezonas prestižākajos pasākumos, bet vismaz man tā kļuva par ilgākā laikā iespaidīgāko noskatīto filmu. Varbūt, protams, daļēji pie vainas tas, ka nemaz tik daudz filmu šobrīd neskatāmies, bet domājams lielākais nopelns ir filmas kvalitātei.

Tas, ka Īrijā top izcilas filmas, nav apšaubāms, tāpat kā tas, ka viņiem ir daudz spilgtu raksturlomu aktieru, vairāki no kuriem redzami arī šajā filmā. Brendans Glīsons, viņa dēls Domnhols Glīsons, Kriss Odauds (jup, pēc dalības vairākos sūdīgas kvalitātes Holivudas projektos visiem IT Crowd cienītājiem zināmais Rojs ir atgriezies mājās) un vēl maniakāli depresīvs Dilans Morans (Black Books) ir daži zināmākie no filmas itin daudzajiem personāžiem.

Viss sākas ar to, ka grēksūdzes laikā mācītājam tēvam Džeimsam kāds no viņa pastāvīgajiem draudzes pārstāvjiem (tādu nav daudz, jo darbība risinās miestā) paziņo, ka šo vīrieti visu viņa bērnību seksuāli izmantojis kāds mācītājs, tāpēc viņš tagad izlēmis atriebties un nogalināt... tēvu Džeimsu ar tādu pamatojumu, ka tēvs Džeimss ir labs un tikumīgs mācītājs, kura nāve būtu šokējoša, nevis pašsaprotama. Slepkava atvēl viņam vienu nedēļu, kuras laikā mācītājs var nokārtot savas pēdējās lietas ar šo pasauli.

Filmas no kategorijas "tev atlikusi viena diena/nedēļa/mēnesis/gads" galīgi nav retums, bet šī filma ir īpatnēja ar to, ka mācītāju patiesībā vismazāk satrauc tas, kas viņu piemeklēs gaidāmajā svētdienā, bet daudz vairāk - tas, ka ciematā notiek visas nedēļas garumā. Un jāsaka, nav viņam kā mācītājam tur viegla dzīve - katoļu baznīcas prestižs ir tāds, kāds tas ir, teju katrs ciema iedzīvotājs jūtās esam pamatīgs vieddirsis un labprāt vismaz verbāli pazemo lādzīgo mācītāju, par spīti tam, ka kopumā viņiem pret šo vīru ir pozitīva attieksme. Kas ir būtiski - tu kā skatītājs nezini, kurš tieši ir tas potenciālais slepkava, bet mācītājs to zina, taču nekādi šajā jautājumā nerīkojas - kā nekā viņa rīcībā ir tikai viena nedēļa, lai vismaz kaut cik palīdzētu savam tā saucamo kristiešu ganāmpulkam. Un kolorītu personāžu tur ir daudz - gan paša mācītāja meita (viņš par garīdznieku kļuvis pēc sievas nāves, līdz ar to par celibāta pārkāpēju nav uzskatāms), kas nesen veikusi pašnāvības mēģinājumu, gan kāda itin izlaidīga sieviete, kuru piekāvis vai nu viņas vīrs miesnieks vai melnādainais mīļākais, kurš apgalvo, ka īrietēm reizēm patīk, ka viņas iekausta, gan vecs nekam neticošs rakstnieks, gan īpaši agresīvi antireliģisks ārsts, gan dzīvē vīlies bagātnieks, kuram ir nospļauties pat uz savu bagātību, homoseksuāls policists. Ā, un vēl otrais jaunākais mācītājs, kurš kopumā ir itin dumjš un tēvu Džeimsu kaitinošs.

Vispār jāsaka - šī filma ir ļoti īpatnēja ar to, ka tajā daudz uzmanības tiek veltīts katoļu baznīcas pēdējos gados visskaļākajai problēmai - pedofīlijai, un principā - diezgan skaudrā veidā, bet vienlaikus tā ir filma, kura nav naidīga pret mācītāju institūtu kā tādu (kā nekā galvenais varonis ir nenoliedzami pozitīvs tēls) un apgalvo - katoļticībai ir vieta 21.gadsimta pasaulē, ir vieta kristietības pozitīvajām vērtībām un tādiem cilvēkiem kā tēvs Džeimss, kuram gan īsti nav vietas viņa ciematā, jo tur dzīvojošie ļaudis ir itin briesmīgi (un ne tikai - cietumā nonākušais slepkava - maniaks, kuru spēlē Glīsons jaunākais).

Filma, kurā gan ir atsevišķas komiskas ainas, kopumā ir ļoti emocionāli smaga, bet laba. Bet smaga. Bet laba. Noteikti rekomendēju tev to noskatīties, vienīgi ne apstākļos, kad prasās pēc kaut kā jautra un izklaidējoša.
2014-11-30
comments powered by Disqus