Dr No
film — UK — 1962

7
Viņu sauc Bonds. Džeimss Bonds. Viņam patīk dzīvot bīstami, vodka martini, skaistas sievietes (kuram gan tās nepatīk!) un glaunas mašīnas. Tik daudz par Bondu var uzzināt no pirmās filmas, kas aizsāka šo izcili veiksmīgo (vismaz tīri finansiālā ziņā) franšīzi. Mana līdzšinējā pieredze Bonda jautājumos ir tik ierobežota, ka to vispār labāk ignorēt, tā ka labi, ka tagad šai lietai pieiesim mērķtiecīgi un hronoloģiski.

Lai arī "Doktors Nē" skaitās uzņemts ar ļoti ierobežotu budžetu, skatoties filmu, tā it nemaz nešķiet, jo īpaši tas attiecās uz filmas stilīgākajām vietām - proti, paša Doktora mītni. Jā, skaidrs, ka ir lietas, kas vairāk kā piecdesmit gadus pēc filmas tapšanas neizskatās sevišķi grandiozi - piemēram, ainas ar Bondu mašīnā, kurās pārmērīgi labi var redzēt fona attēlu (un mašīna, kura no aizmugures mēģina taranēt Bondu, ir ne tikai nedabīga kā jau video attēls, bet arī ļoti apšaubāmā izmērā. Kopumā tas gan sevišķi netraucē, un tāpat taču skaidrs, ka par ticamības momentu Bonda sakarā runāt nav vietā - kā nekā šī ir no tām filmām, kur uz īpaši apsargātas salas, kur darbojas galvenais ļaundaris, itin mierīgi pludmalē Bonds var satikt blondīni peldkostīmā. Un aktierspēles centrālais elements šajā filmā (tas attiecas arī uz Bondu atveidojošo Šonu Koneriju) ir izskatīties iespējami labi jebkurā situācijā.

Sižets? Jā, tāds tur laikam ir, bet es kaut kā jūtos neērti, stāstot par sižetu šādā filmā - tas nav tik nozīmīgs, lai tam būtu vērts pievērst pastiprinātu uzmanību. Savukārt uzslavēt stilīgos sākuma titrus - to gan var, un to, ka jau šajā filmā parādās tik raksturīgā Bonda muzikālā tēma, kas vēlākajos gados ieguvusi neskaitāmas variācijas. Ievads ar trīs aklajām pelēm arī ir labs. Spriedzes līmenis kopumā arī pieņemams. Vienlaikus skaidrs, ka pārmērīgi nopietni šī filma sevi nevienā brīdī neuztver un brīžiem robežojas starp īstu action gabalu un parodiju par šādu kino. Skaidrs, ka "Doktora Nē" lielākā nozīme mūsdienās ir tajā, ka tā ir pirmā filma par Bondu, nevis kaut kādas pašas filmas konkrētās īpašības, bet skatāma tā gana labi ir arī šodien. Žēl vienīgi, ka tajā vēl neparādās nekādi radošie Bonda "gadžeti" - viņa bruņojums šoreiz sastāv tik vien kā no uzticamās Walther pistoles.
2015-12-03
comments powered by Disqus