Koncerts Aleponijā
concert — Latvia — 2018

7
Pēc Gata Ziemas koncerta "Aleponijā" noklausīšanās tur sastaptais Bindons man teica, ka viņam būšot interesanti izlasīt manu aprakstu par šo koncertu. Varēju viņam piekrist - arī man pašam šķita interesanti noskaidrot, ko tad es par to uzrakstīšu. Jāpārdomā katrs vārds, katrs teikums vispirms trīs reizes jāizdzēš un tad atkal jāuzraksta tas pats tiem pašiem vārdiem. Emociju un iespaidu jūra.

Kas vidēji statistiskajam latvietim ir zināms par Gati Ziemu? Īsā atbilde - nekas. Diez vai tādam "latvietim parastajam" pat būs gadījies redzēt tā saucamo "slaveno video", kur Ziemas jaunskungs koncerta laikā iesit savas grupas dalībniekam, jo šis materiāls nenonāca portālu dzeltenajās slejās tādēļ vien, ka pārāk maz ir to cilvēku, kas būtu kaut vai dzirdējuši par Ziemu vai kādu no viņa projektiem, lai viņa izdarības kļūtu virālas. Es pēdējā gada laikā esmu noklausījies vairākas Gata Ziemas intervijas, bet uzstājamies viņu līdz šim nebiju redzējis. Pārāk nesen viņš (un Karaliskā dekadence) nonāca manā uzmanības lokā, bet vienīgo viņa koncertu Rīgā pērn man nekādi nebija iespējas apmeklēt. Būtu pārspīlēti teikt, ka man būtu radusies sajūta, ka klausītās mūzikas un lasīto interviju iespaidā man būtu izdevies Gati Ziemu atšifrēt. Viņa runas maniere šķiet augstprātīga, viņš bieži saka provokatīvas lietas, pauž uzskatu, ka latviešu mūzikā, neskaitot šlāgeri, nav nekā vērtīga, bet Latvijas valstī arī kopumā nav nekā vērtīga. Cik liela daļa tajā visā ir Ziemas reālie uzskati, cik daudz - sabiedriska pozīcija, cik - provokācija, man nav ne mazākās nojautas. Tāpat es nezinu, cik ļoti šo visu ietekmē tas, kādas vielas Gatis Ziema lieto un vai vispār lieto.

Gata Ziemas koncerts "Aleponijā" tika izziņots ar vēstījumu, ka viņš tajā spēlēšot savas mīļākās latviešu šlāgera dziesmas. Nezinu, cik liels procents koncerta apmeklētāju (un sākotnēji bārs bija pārpildīts) reāli zināja, uz ko viņi iet. Es biju gatavs dažādiem pavērsieniem, ieskaitot tādam, ka Gatis vispār neko nespēlēs vai arī spēlēs dziesmas no platēm. Ziemas gadījumā ir jārēķinās ar to, ka viņš noteikti nekaunēsies ierēkt par stulbeņiem un ka stulbeņi atbilstoši definīcijai ir tie cilvēki, kurus Ziema uzskata par stulbeņiem. Līdz ar to, tajā brīdī, kad tu saproti, ka koncerta saturs būs sekojošs: no datora palaistam primitīvam ritmas skanot, Ziema spēlēs ģitāru un kopā ar divām bekvokālistēm dziedās šlāgerus un tiem pielīdzināmas dziesmas, galvenais ir necensties saprast, ko tieši mākslinieks ir ar to gribējis pateikt. Pilnīgi iespējams, ka Gatis gaidīja, ka publika viņu izsvilps un cilvēki ies projām. Iespējams, viņš pārbaudīja auditorijas pacietību. Varbūt viņam sirds dziļumos patiešām patīk šlāgeris. Par vienu gan nav šaubu - pēc koncerta novērtējot cilvēku reakciju, gan jau Gatis Ziema būs secinājis, ka lielākā daļa viņa koncerta apmeklētāju ir idioti.

Tas, ka dziesmu izpildījums koncertā bija diezgan nebaudāms, būs par vāju teikts. Itin lielu tā daļu bija patiešām sāpīgi klausīties - tik ļoti šķībi viss tajā notika. Gatim pašam kādu laiku nestrādāja mikrofons un, kā šķiet, viņš ne uzreiz to ievēroja. Meitenes lielākoties dziedāja nesaskaņoti un itin bieži arī šķībi. Man ir gadījies būt koncertos, kur vokāla kvalitāte nav izcila, bet šis nudien bija rekordists - ja tā muzikālo pusi vajadzētu vērtēt kādam ekspertam, es iztēlojos, ka šis eksperts uzsvērtu nevis tos elementus, kur kāds dzied mazliet šķībi, bet gan tās retās epizodes, kad pārmaiņas pēc vesela muzikāla frāze būt nodziedāta pareizi. Ja par paša Gata šķībo dziedāšanu es nebiju pārsteigts, tad tas, ka greizi dziedāja arī abas meitenes, bija mazliet negaidītāk. Un, lai iespaids būtu dramatiskāks, viņi visi diezgan labi jauca vārdus.

Būtu es uz koncertu aizgājis vienatnē, droši vien pēc pāris dziesmām būtu jau katapultējies projām. Iespējams, ka tieši tāds arī bija Gata Ziemas mērķis - panākt, lai visādi pamuļķi, kas sanākuši uz viņa uzstāšanos, aizietu projām. Diezgan daudzi tā arī darīja. Skaidrs, ka šis koncerts bija izteikts "Ejiet jūs visi dirst!" vēstījuma pasākums, kurā jebkura tava izvēle ir uzskatāma par tava stulbuma pazīmi. Aizgāji prom no koncerta? Lohs, kuram vispār tur nevajadzēja nākt, kas nesaprot Gata Ziemas humoru. Paliki līdz beigām? Lohs, kuram patīk šlāgeri. Neatnāci vispār uz koncertu? Vienkārši lohs. Protams, tā ir tikai mana interpretācija un, visticamākais, tās dēļ esmu tieši vislielākais stulbenis, kas it nemaz neko nav sapratis. Un tomēr - tā kā biju ieradies Baibas un Ilzes sabiedrībā un līdz ar to bija ar ko dalīties iespaidos par notiekošo un pie reizes pārspriest ar orientēšanās sportu saistītus jautājumus, tad pirmo dziesmu griezīgumu izdevās izturēt un pamazām varēja ieiet koncerta ritmā un pieņemt to tādu, kāds tas bija.

Varbūt jāpasaka arī kaut kas labs par koncertu? Gata joki bija labi (reizēm gan tos traucēja uztvert ne pati perfektākā dikcija). Apgalvojums, ka viņi (tie, kas uzstājās) bija grupa "Baložu pilni pagalmi", bija gan asprātīgs, gan savā ziņā trāpīgs. Prāta vētras "Viss ir tieši tā kā tu vēlies" izpildījums bija labs (un vispār Prāta vētras iekļaušana Ziemam tuvāko šlāgeru komplektā līdzās skaņdarbiem no Daiņa Porganta repertuāra ir gana labs koncepts). Tāpat priecēja apstāklis, ka tas, ko Gatis Ziema ziņoja par nākamo dziesmu un tas, kas reāli skanēja, bija tikai attālināti saistīts viens ar otru. Un vispār - kā gan latvietim šāds koncerts varētu pilnībā nepatikt, ja ņem vērā, ka latviešu populārā mūzika ir izaugusi no vācu populārās mūzikas, bet vāciešiem viss ir attīstījies no šlāgera - tas ir pamatā gan Rammstein, gan Kraftwerk daiļradei. Klausoties Gati Ziemu dekonstruējam populāras estrādes dziesmas, radās arī sajūta, ka patiesībā arī viņa paša "Karaliskā dekadence" no tā paša šlāgera ir izaugusi - jā, tur pa virsu ir progresīvā roka elementi, smalki un skaisti aranžējumi, bet varbūt tas nemaz nav joks, ka Ziemas lielākā muzikālā ietekme ir Aldis Drēģeris.

Skaidrs, ka šī koncerta apmeklējums man nav ļāvis remdēt savu izsalkumu pēc Gata Ziemas. Proti, joprojām gribu viņu redzēt uzstājamies ar viņa paša dziesmām, ar normālu, pilnu grupu. Viņa šlāgeru repertuāru diez vai es gribētu klausīties otro reizi - tāds mazohists es arī neesmu. Vienu reizi bija smieklīgi, bet joku atkārtošana nav īsti manā gaumē un patiešām šaubos, ka trešdienas vakarā "Walters un Grapa" būs daudz pirmdienas koncerta apmeklētāju. Lai gan - vispār jau ir interesanti, cik tur vispār būs cilvēku, jo pirms šī koncerta vairums tā potenciālo apmeklētāju gan jau vai nu tekstu par šlāgeriem nebija pamanījuši vai pieņēma, ka tas ir kāds joks. Bet tagad gan jau Gata Ziemas pazinēju aprindās izplatīsies ziņa, ka šlāgeris - tas nav joks. Un vai cilvēkiem būs drosme to pašiem novērtēt? Savā ziņā - tas šķiet interesanti. No otras puses - diezgan vienalga.
2018-06-11
comments powered by Disqus