Manas domas grib ar mani parunāt

👍
Mana otrā Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros apmeklētā izrāde atbilstoši instrukcijām bija paredzēta vecuma grupai no 5 līdz 11 gadiem. Atkal jau devos turp ar Esteri, lai viņa varētu apskatīties, kā, atbilstoši anotācijai, "Izrāde no dažādiem bērna skatu punktiem izspēlēs un meklēs atbildes uz dzīves lielajiem jautājumiem: kas ir draudzība, bēdas, prieks, vientulība, mīlestība un citiem."

Līdzīgi kā "Figūras", arī "Manas domas" vēsta par diviem bērniem - zēnu un meiteni, un atkal jau zēns ir galvenais problēmeksemplārs. Šajā gadījumā Aigara Apiņa atveidotais Zēns ir vientuļš - kopš viņa vecmāmiņu iestādīja, viņam nav neviena drauga, un lai arī viņš iepazīst princesi Līksmu (Diāna Krista Stafecka) un princesi Skumju (Una Eglīte), tās mājo viņa domās. Taču tad viņš satiek arī Meiteni (Gerda Embure), kura uzķeras uz viņa "slazdu draugam". Un viņi kopā iepazīst un pārrunā dažādus dzīves aspektus.

Noteikti par šo izrādi jāsaka, ka tā ir vizuāli ļoti baudāma - Kristjan Suits veidotās dekorācijas, kas skatuves telpu sadala prieku un bēdu pasaulēs - pūdercukurotā līksmībā, un skumjās, kur kokiem lapu vietā ir asaras. Bērnu sajūtas, vecākiem šķiroties (Zēns) vai ģimenē ienākot jaunam bērnam (Meitene). Dalīšanās un Mans personīgais. Ciniski joki, kurus uztvers tikai pieaugušie - man patika! Diezgan droši varu apgalvot, ka izrāde var būt interesanta arī skatītājam, kam sen vairs nav 11. Izrādes veidotāji visi ir no Igaunijas, un tajā mazliet absurdajā humorā, ko tajā ielikusi tās režisore un dramaturģe Kersti Heinloo noteikti var saskatīt ietekmi no Andrusa Kivirehka grāmatu bērniem pasaules (lai gan nezinu, vai mūsdienās vispār Igaunijā jebko iespējams radīt pilnībā atrautu no Kivirehka, tik klātesošs viņš man šķiet visur).

Labā ziņa tiem, kas šo izrādi neredzēja festivāla laikā, ir tāda, ka tā dzīvi turpina kā repertuāra izrāde Valmieras Drāmas teātrī, jau septembrī gaidāmas četras tās izrādes un atkal jau varu teikt - ja tev ir bērns atbilstošā vecumā, šī būs lieliska izrāde, kurp ar viņu aizdoties kopā. Tas, cik daudz jaunais skatītājs no izrādes uztvers, protams, būs tīri individuāli, bet, kā esmu dzirdējis intervijā ar lielāko mūsdienu latviešu teātra ekspertu izrādēs bērniem un jauniešiem Jāni Znotiņu, visu uzreiz saprast nemaz nevajag.
2023-08-06
comments powered by Disqus