Mr Holmes
film — UK — 2015

7
Grāmatu un filmu varoņiem ir kāds izcils pluss pār reāliem cilvēkiem: viņi nenoveco. Protams, lasot vienu un to pašu grāmatu dažādos savas dzīves posmos, tu tās varoņus redzēsi citādāk, un tomēr viņi paliks nemainīgi jauni vai veci, kādus nu viņus autors ir radījis. Šī filma tikām mēģina tev kādu varoni attēlot galīgi ne tādā veidā, kā tu viņu esi pieradis redzēt. Slavenais izcilais detektīvs Šerloks Holmss te ir vīrs stipri gados, kuram ne tikai ir čupā teju visi iekšējie orgāni, bet arī prāts vaira nav tāds kā senās dienās. Līdz ar to galīgi nav brīnumaini, ka Holmsa "pēdējā lieta" šai filmā ir tikai mēģinājums pamodināt atmiņas par šo pašu "pēdējo lietu", saprast, ko tieši tajā izcilais detektīvs bija nolaidis greizi.

Pasaule, kurā mīt Misters Holmss, ir interesanta. Doktora Vatsona (nu jau nelaiķa) grāmatas Holmsu ir padarījušas slavenu, lai arī patiesībā viņš ne gluži saskan ar Vatsona aprakstīto sevi un atsakās dzīvot atbilstoši drauga radītajam tēlam. Pat Beikerstrītā viņš patiešām ir dzīvojis, tikai adresi Vatsons mazliet koriģējis. Tomēr tas viss tagad ir dziļā pagātnē, jo vecumdienas Holmss aizvada savā lauku īpašumā kaut jur Anglijas laukos, audzējot bites un mēģinot atcerēties, kas īsti notika tajā lietā, kuras dēļ viņš izbeidza savu privātdetektīva praksi.

Līdzās bitēm veco Holmsu interesē vienīgi viņa mājkalpotājas puika Rodžers, kuram arī bites ir tuvas un kurš palīdz vecajam vīram atminēties, kas tieši notika ar tā vīrieša sievu, kuras dēļ pie Holmsa bija ieradies pēdējais klients. Var teikt, ka atšķetinot pagātni, Holmss mēģina savest kārtībā arī tagadni - rast mieru sev un citiem, jo nav jābūt izcilam detektīvam, lai saprastu, ka laika viņam nav atlicis daudz. Un, protams, arī Holmss savā dzīvē ir kļūdījies un pieņēmis nepareizus lēmumus.

Ians Makellens, kas atveido Holmsu, ir labs, tur šaubu nav, lai gan pati filma varētu būt arī veiksmīgāka, kaut vai tāpēc, ka Holmsa pēdējā lieta nav gluži tādas kvalitātes, par kādu rakstītu Konans Doils. Situācija kā tāda - labi izdomāta un gana atraktīvi realizēta, bet šī nav filma ar sevišķu paliekošu vērtību un ļoti šaubos, ka Makellens rezultātā ieies vēsturē kā viens no ikoniskajien Šerloka Holmsa atveidotājiem. Filmas "atklāsmes" un "negaidītie pavērsieni" ir stipri pavirši nostrādāti un oriģinālā Holmsa necienīgi. Lai gan vienlaikus - par filmas noskaņu un tās centrālajām domām varu teikt tikai to labāko. Īsi sakot, ar ķirurģisku iejaukšanos scenārijā šī varētu būt kļuvusi par daudz labāku filmu. Tiesa, laikam jau tas nav pārsteidzoši, jo filmas režisors Bils Kondons, kas savulaik uzrakstīja un uzņēma virkni ļoti atzinīgi vērtētu filmu, pēdējos gados vairāk darbojies pie "Twilight" sāgas, bet tām filmām auditorija ļoti daudz ko gatava piedot, ja vien varoņi izskatās gana seksīgi. Tikām 93 gadus vecu Holmsu atveidojošs Makellens nav gluzi tipiski seksīgs, līdz ar to piekasīties šai filmai ir vieglāk.
2016-03-30
comments powered by Disqus