Rock Around the Bunker

Visu cieņu Geinsbūra kungam! Lai nu ko, bet provocēt viņš prata. Seksuālās skaņas iekš "Je t`aime, moi non plus". Pedofīliskais mīlas stāsts no "Histoire de Melody Nelson". Maniakālais slepkava "Vīrietī ar kāposta galvu". Francijas himna regeja skaņās "Aux armes etc". Un te - rokenrola konceptalbums par nacismu.
Šis ieraksts ir patiešām absolūti tipisks agrīnā rokenrola stilā radītu dziesmu apkopojums (ok, varbūt ar mazliet dīvainu paša Geinsbūra vokālu), kurā atrodamas dziesmas ar tādiem nosaukumiem kā "Nazi Rock", "Yellow Star", "Rock around the bunker" un "S.S. in Uruguay". Melodijas te visvairāk man atgādina Little Richard kompozīcijas, dziesmas ir īsas, lipīgas un ar atraktīvu sieviešu bekvokālu. Protams, ka Geinsbūrs nevar atturēties no Evas Braunas apdziedāšanas, un, šķiet, ka viņam izdevās jaunu veidu, kā interpretēt džeza standartu "Smoke gets in your eyes" - vismaz šī ieraksta kontekstā dūmu izcelsme noteikti ir kā teikt... atbilstoša.
Žēl, protams, ka tekstu uztveršanai man tie ir jāskatās papīra formātā, bet ir jau vērts - Geinsbūra humors reti kad ir bijis tik melns kā šajā ierakstā. Protams, bišķi jau ir tā, ka viņš izmanto to pašu principu ko filmā "The Producers" (nav tā, ka viņa pieejā būtu milzu atšķirība no "Springtime for Hitler"), bet šajā gadījumā joks ir tajā, ka es šo ierakstu droši vien ar lielu prieku klausītos pat tad, ja man nebūtu ne mazākās nojautas, kāds ir tā "vēstījums" - šo meldiņu lipīgumu ne palielina, ne samazina to īpatnējais saturs. Protams, kā provokācijas materiāls šis ir smagāks par Residents "Third Reich and Roll" - kaut vai ar to, ka šeit atsaukšanās uz Trešo Reihu ir itin visur, un viss tiek pasniegts pavisam nenopietnā formā.
Protams, es lieliski saprotu, ka Geinsbūra vēstījums varbūt patiesībā nemaz nebija viena vienīga ākstīšanās, bet kaut kā mani šajā gadījumā tas neinteresē. Ja jau viņš deva cilvēkiem iespēju dejot, apdziedot kara noziedznieka dzīvi Urugvajā, tad kālab, lai šādu iespēju neizmantot?
Vispār man pēdējā laikā ir tā iepatikusies Geinsbūra daiļrade, ka varbūt vajadzētu atkārtoti noskatīties filmu "La Vie Heroique"?
2013-11-07
8.0
comments powered by Disqus