Duck Soup

Cik atceros, savulaik šī filma bija atrodama IMDb Top 250 sarakstā. Tiesa, kopš tā "savulaik" ir pagājis ne mazums gadu.
Šī ir droši vien pirmā brāļu Marksu filma, ko esmu noskatījies. Ja gadījumā tu nezini neko par šiem brāļiem, atklāšu noslēpumu - Kārlis nebija viens no viņiem, un Frīdrihs Engelss vēl jo vairāk nav ar viņiem saistīts. Nē, brāļi Marksi bija komiķi, kurus sevišķi nesatrauca proleteriāta liktenis un kuru humors bija parupjš un vietām - klaji anarhisks. Šī filma ir viens no viņu populārākajiem darbiem.
Vai šādai filmai ir saprātīgi atstāstīt sižetu? Laikam jau nē, tāpēc atstāstīšu. Valstī ar nosaukumu Freedonia jeb Brīvzeme tiek iecelts jauns diktators, kuru izvēlās bagāta sieviete, kurai nez kādēļ ļoti patīk personāžs vārdā Rufus T. Firefly. Tikām kaimiņu valsts vēlas šo valsti iekarot, un šādā nolūkā uz Freedonia tiek nosūtīti divi spiegi - Čikolini un Pinkijs. Pirmais nepārtraukti runā, otrais - nekad nerunā. Visus trīs centrālos personāžus atveido trīs populārākie brāļi Marksi (Graučo, Harpo un Čiko), bet Faierflaja sekretāru - ceturtais brālis (Zeppo), kurš pēc šīs konkrētās filmas lika punktu savai komiķa karjerai.
Čiko ir diezgan tipisks mēmā kino personāžs vai arī vienkārši mēmais klauns - viņa joki ir lielākoties saistīti ar dažādu priekšmetu apgriešanu ar šķērēm un citādu grafisku humoru. Harpo nemitīgi muld un pavērš jebkuru situāciju sev par labu. Tikām Graučo specializācija ir absurds un citu personāžu aizvainošana. Cik saprotu - šādas lomas šai trijotnei ir visos viņu darbos un visa mūža garumā.
Filmas plusi - tā ir mežonīgi ātra (jo īpaši - savam laikmetam), ar brīžiem fantastiski indīgiem dialogiem. Filmas vēsturiskais konteksts (ja tāds ir bijis, nez kādēļ šo filmu savā valstī aizliedza Mussolini), protams, ir pilnīgi neaktuāls, un atšķirībā no "Lielā diktatora", nekāda sevišķa vēstījuma šajā filmā, manuprāt, nav. Daļa ainu manai gaumei ir jau nu pārāk triviālas un vodeviļai piederīgas, bet - tādi bija laiki, kad šāds kino bija topā. Nav tā, ka es šo filmu būtu pilnībā izbaudījis, bet - varētu būt ļaunāk.
2013-11-06
7.0
comments powered by Disqus