Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 1.aprīlis

2020-04-01

Inovācijas skriešanas sportā. Jauns Latvijas rekords 20 kilometru skrējienā. Latvju jaunatnei atsavina Baltijas kausu basketbolā.

Libausche Zeitung


Anglija trenējas Deivisa kausam. Anglijas Deivisa kausa komandas treniņspēlēs Lī ļoti viegli pieveica Kingsliju ar 6:3, 6:3, 6:1. Olliss sakāva Kolinsu, bet Šārps - Pītersu. Austinam nācās pamatīgi piepūlēties pret Pavellu un uzvarēja tikai ar 4:6, 6:4, 6:2, 2:6, 6:4.

Karpentjē, slavenais franču bijušais pasaules čempions, apciemoja Berlīnē Maksu Šmēlingu. Viņš vēlāk izteicās, ka viņš vācu meistaram dod vislabākās iespējas. Līdzīgi izteikušies ar Tannijs un Korbets.

Latvis


Šai sezonā futbolā nestartēs 3 biedrības, kas pagājušajā sezonā piedalījās: Rīgas nacionālās jaunatnes biedrība, Rīts un Āgenskalna vingrošanas un sporta biedrība.

Armijas sporta kluba futbola vienībā šai sezonā spēlēs vārtos Degners, aizsargos Vītols, Īlens, pussargos Krapovskis, Magons, Dragūns, uzbrucējos Baraks, Laumanis, Brēdersons, Bradiņš, Ādolfs Priede. Vairums šo sportistu patiešām veidoja Virslīgas komandas kodolu 1930.gadā, vienīgi Degners otrajā riņķī no ASK atgriezās SSS paspārnē un vārtsarga vietu ieņēma Kārlis Pakalns, kamēr Ernesta Laumaņa vietā biežāk spēlēja Vilis Strautnieks.

Jauninājums skriešaanas sportā. Kāds amerikāņu sportists Kirbijs konstruējis elektrisko starteri şportistiem — skrējējiem. Eiropā pirmo reizi viņu pielietos skriešanas sacikstēs "Šķērsām cauri Berlīnei", kur piedalīsies arī latvju sportisti. Startera darbība šāda: elektrisko vadu slēdzot, startā esošais skrējējs dabū kājās elektriskās strāvas sitienu. Kājas muskuļiem strauji izstiepjoties, skrējējs ar milzīgu spēku tiek nogrūzts no starta. Ar šo starta paātrināšanu arī skriešanas rezultāti ievērojami uzlabojas. Bet šis skrējēja nogrūšanas starteris iedarbina arī starta pulksteni finišā, tādā veidā uzlabojot skriešanas laika uzņemšanu.

Strādnieku sports un sargs


Nodaļas, piesakat savas vienības Latvijas I. meistarturnīram futbolā. Turnīrs sāksies 4.maijā. - Pieteikšanās līdz 20.aprīlim. Esat apzinīgi, nenokavējiet! Futbola komiteja.

Noslēdzot ziemas sezonu, lai atļauts dažus vārdus teikt arī par mūsu ziemas sporta reprezentantiem.
Brāļi Šteini ir mūsu hokeja meistarkomandu un valstskomandu spēlētāji. Augusts Šteins biedrībā sastāv no 1925.gada, piekopdams futbolu un hokeju. No 1927.gada piedalās visās starptautiskās futbola sacīkstēs. Kā jau minēts, Augusts Šteins ir arī mūsu hokeja meistarkomandas un valsts komandas viens no labākajiem spēlētājiem. Sevišķi ievērojams, tāpat kā pārējiem mūsu hokejistiem, viņa ātrais starts. Šai ziemā piedalījies starptautiskās sacensībās ar vāciešiem. Piekopj ar labām sekmēm arī peldēšanu.
Kārlis Šteins, tāpat kā viņa brālis, ievērojams mūsu hokeja reprezentants. Varētu teikt, pat vislabākais. Viņa lieliskie sitieni radījuši pat ievērību ārzemju presē. Bez hokeja ir arī aktīvs šahists ar labām izredzēm nākotnē. Piedalās Latvijas meistarturnīrā.

Latvijas kareivis


Jaunu Latvijas rekordu svētdien pārbaudes sacīkstēs 20 kilometru distancē uzstādīja Vilis Cimmermanis (LSB). Distanci V.Cimmermanis, Bukass un Motmillers skrēja soli-solī blakus un reizē arī pabeidza, tikai Cimmermanis drusciņ ātrāki pieskārās lentei. Laiks 1 stunda 14 minūtes 37 sekundes - ļoti labs. Kā ceturtais pienāca Kauliņš (ASK) 1 tunda 18 minūtes 38 sekundes. Visi trīs pirmie uzvarētāji spīdoši pierādīja, ka viņi ir cienīgi pretinieki visiem "Šķērsām Berlīnei" dalībniekiem. Domājams, ka savienība piekritīs Cimmermaņa braucienam.

Brīvā zeme


Vētrainu pilnu biedru sapalci vakar noturēja RFK. Vieslielāko neapmierinātību izsauca valdes priekšā liktai un pieņemtais pirmās komandas sastāvs, kurš ir šāds: vārtos Saltups, aizsargos Ašmanis, Roge, pussargos P.Sokolovs, A.Strazdiņš, R.Bārda, uzburcējos E.Bārda, Roze, Viņķis, Grāvelis un Ruiga. Sastāvu licis priekšā jaunais valstkomandas kapteinis Rēdlihs.

"Latvju Jaunatnei" Baltijas valstu kausu atsavina. Basketbola savienība saņēmusi rakstu no starptautiskās savienības, ar kuru tā paziņo, ka marta mēnesī izcīnītais kauss jānodod "Kaleva" komandai. "Kalevs", kā zināms, savā laikā iesniedza starptautiskajai savienībai protestu, it kā konservatorijas vingrotava neatbilstot noteikumiem. Starptautiskā savienība to ņēmusi vērā un nu Latvijai jāzaudē vienīgā lielā uzvara bastketbolā tikai tādēļ, ka pie mums trūkst piemērotas vingrotavas.

Jūrnieks


1930. g. regatu kalendars:
18. maijā — Latv. J. K. interna atklāšanas regate.
1. jūnijā — Rīgas J. K. Ķīšezera regate.
7. jūnijā — Latv. J. K. Jūras regate Rīga — Mērsrags — Kurmrags, "Trīsstūra kauss".
14. jūnijā „ — Vidz. J. K. — Roņu salas regate.
27. jūlijā — Rīgas Jūrm. J. K. — Lielupes regate Majoros.
3. aug. — Zēģ. Savienības regate.
10. aug. — Vidz. J. K. Daugavas — jūras — Ķīšezera regate.
17. aug. — Balt. J. K. Lielupes regate.
24. aug. — Rīgas Jūrm. J. K. Lielupes regate Majoros.
31. aug. — Rīgas J. K. Jūras regate.
7. sept. — Latv. J. K. Daugavas regate.
21. sept. — Balt. J. K. Daugavas regate.


Brīdinājums: Arī pirms 90 gadiem 1.aprīlī prese publicēja viltus ziņas, tai skaitā sporta sadaļā. Kuras tās ir, vari uzminēt pats!