Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 17.marts

2020-03-17

1930.gadā 17.marts bija pirmdiena, bet tolaik daudzi laikraksti pirmdienās neiznāca, līdz ar to sporta pārskats no tiem pāris izdevumiem, kuri šajā dienā tika izdoti un kaut ko rakstīja arī par sportu.

Latvijas sargs


Latvijas meistarsacīkstes norisinājās trīs dienu garumā Jauno sieviešu kristīgās savienības telpās Elizabetes ielā 55. Sacensības ievilkās ārkārtīgi lielā dalībnieku skaita dēļ (ap 200 personām) un brīžiem kļuva garlaicīgas, jo līdzās meistariem cīnījās iesācēji. Vienspēlē Latvijas meistartitulu ieguva Markus Finbergs (ASK), kas bez neviena zaudējuma nokļuva līdz finālam. Tur viņam pretī stājās nevis šīs klases otrais spēcīgākais konkurents A.Ošiņš, kurš pēc zaudējuma Finbergam gāja uz finālu no tabulas otrās puses (turnīrs tika izspēlēts pēc divmīnusu sistēmas), kurā piedzīvoja zaudējumu Rezņikam (Universitātes sports) ar 19:21, 15:21, bet gan mazzināmais Basners no Makkabi, kurš nespēja Finbergam sastādīt nopietnu konkurenci. Trešo vietu ieguva Štams no JKS. B klasē uzvarēja Štams no JKS, cīņā par titulu pārspējot Kaganu (Makkabi), trešajā vietā Millers (arī Makkabi). Dubultspēlē uzvarēja pāris Finbergs-Ošiņš, pārspējot pāri Šacovs-Paegle. Laikraksts Latvijas sargs vērš lasītāju uzmanību tam, ka galda tenisā, tāpat kā tradicionālajā tenisā, Latvijā dominē sveštautieši, kas vēl esot piedodami galda tenisā, kura derīgums vai kaitīgums ir diskutabls jautājums, bet veselīgajā un skaistajā lauka tenisā gan gribētos redzēt lielāku aktivitāti no latvju puses.

Latvijas sargs ziņo arī par jau iepriekšējās dienas laikrakstos atrferētajām spēlēm JKS eksternajā basketbola turnīrā, norādot, ka Latvju jaunatnes uzvarā pār LVKA Jānis Lidmanis guvis 35 no 66 savas komandas punktiem, kamēr JKS uzvarā pār LSB labākie spēlētāji bijuši Raudseps no JKS (24 punkti) un Grapmans no LSB (20 punkti). Tobrīd 20 gadus vecais Jānis Lidmanis vēlāk kļuva par vienu no ievērojamākajiem Latvijas sportistiem - Eiropas čempionu basketbolā un Latvijas futbola izlases kapteini)

Volejbola meistarsacīkstēs sieviešu grupā Jauno sieviešu kristīgā savienība pārspēja LVKA ar 15:2 un 15:13, sportiskas vērtības sacensībai bija maz. Tikām viena no spēcīgākajām turnīra komandām "Latvju jaunatne" ar 3:15 un 13:15 zaudēja Universitātes sportam. LSB komanda, kurai ir ļoti labas izredzes izvirzīties pirmajā vietā, pārspēja Gongu ar 15:11, 15:2. Tikmēr vīriešu sacensībās nopietnā un vienlīdzīgā cīņā JKS pārspēja US ar 16:18, 15:12, 15:7. LSB pelnīti zaudēja Latvju jaunatnei ar 6:15, 15:4, 13:15

Libausche Zeitung


Ne pārāk plaša auditorija svētdien varēja novērot, kā sporta pasākums ar pietiekami labu sportisko līmeni var kļūt par vilšanos nepietiekamas organizācijas dēļ. Reportāžas autors pat nerunā par punktuāluma trūkumu, kas sporta pasākumos Liepājā jau ir pierasts. Bet svētdien problēma bija ar uzvarētāju noteikšanu un punktiem, kas noveda pie Rīgas ASK pārstāvja protesta un skandāla ringā. Taču pasākumam var būt arī sliktākas sekas - Liepājas boksa attīstības apstāšanās. Ievadošajā cīņā tikās divi labi Liepājas bokseri: Ozols (Olimpija) un Sumkuls (ASK). Pēc cītīgas abpusējas apmaiņas sitieniem uzbrūkošais un spēcīgi sitošais Ozols pieveica savu pretinieku. Tad nāca divu meistaru cīņa: labākais Liepājas vidējā svara cīkstonis Sīlis un šī gada Latvijas meistars Puga. Tiesa, tikai vārdi liecināja, ka ringā bija meistari, jo savu meistarību nepierāda, stundām ilgi "dancojot" viens otram apkārt un tikai paretām mēģinot izdarīt sitienu, esot izskatījies, ka abi meistari cīņas laikā taupās. Rezultātā bija nepieciešams papildu raunds, pēc kura par uzvarētāju tika pasludināts Sīlis, par ko ASK iesniedza protestu. Rīdzinieki protestēja, ka atbilstoši noteikumiem nekādam papildraundam nebija jābūt un ka Liepājas tiesnešu komisija esot nekompetenta. Rezultātā rīdzinieki no sacensībām izstājās. Tikai pēc ilgākas pauzes ringā devās Pēce un Kuplens. Labāk cīnījās Kuplens, bet par uzvarētāju atzina Pēci. Nākamajās cīņās tiesāšanas līmenis esot kļuvis tikai sliktāks. Raksts patiesībā ir daudz garāks, bet mana minimālā interese par boksu un informācijas trūkums par šiem sportistiem Internetā nemotivē tulkot šo rakstu pilnā apjomā.

Doktors Prenns atzīts par amatieri. Pēdējās nedēļas laikā doktora Prenna vārds bija daudz izskanējis presē. Daudzkārt tika apgalbots, ka darījuma attiecību ar sporta preču uzņēmumiem dēļ Prennam būtu jāatņem amatiera statuss. Tomēr Vācijas tenisa savienības lēmums Prennam pārmet tik vien kā nepietiekami stingrusporta un uzņēmējdarbības nodalīšanu. Daniels Prenns no 1928. līdz 1932. gadam bija Vācijas tenisa līderis, 1930.gada jaukto dubultspēļu finālists Vimbldonas turnīrā, bija pasaules ranga desmitnieka tenisists (un šī nebija vienīgā reize viņa karjerā, kad viņu mēģināja diskvalificēt no amatieru sacensībām). Viņa sporta karjera beidzās līdz ar nacistu nākšanu pie varas Vācijā (Prenns bija ebrejs), kā rezultātā viņš emigrēja uz Angliju, kur kļuva par sekmīgu uzņēmēju.

Liepājas futbolisti izbraukumā ar 3:1 pārspējuši Klaipēdas sastādīto komandu, pēc pirmā puslaika rezultāts bija 2:1. Vārtus Liepājai guva Fricis Dambrēvics un Roberts Blūmentāls. Spēli apmeklēja aptuveni 800-1000 skatītāji.

Nicas tenisa turnīra pusfinālam jau kvalificējušies spēcīgākie vīri: Harada, kas ar 2:6, 6:4, 6:2 pārspēji Koenu, tāpat Tildens un Stefani. Ceturtais dalībnieks noskaidrosies cīņā starp japāni Tamino Abe un Rodžersu. Brits pieveica savu tautieti Kinglsiju. Dāmām pusfinālā tikušas Helēna Džeikobsa, Matjē, Raiena un Paula fon Recničeka. Pāru turnīrā pusfinālos piedalīsies Tildens/Koens, Stefani/Kingslijs, Rodžerss/Abe un Japānas Deivisa kausa komanda Harada/Sato. Šeit piesauktais amerikāņu tenisists Bils Tildens tiek uzskatīts par vienu no visu laiku izcilākajiem sava sporta veida pārstāvjiem, 10 Grand Slam turnīru uzvarētājs, vienlaikus - divas reizes tiesāts par seksuāliem sakariem ar nepilngadīgiem zēniem. Dāmu pusfināla dalībnieču vidū ievērojamākās bija Džeikobsa (5 Grand slam tituli vienspēlēs un trīs dubultspēlēs) un Matjē (divi Grand slam vienspēlēs un deviņi dubultspēlēs).

Berlīnes slidošanas klubs ar 2:5 piedzīvojis zaudējumu Anglijas sastādītajai komandai ledushokejā, spēle notika Braitonā.

Berliner Zeitung ziņo, ka slavenais amerikāņu bokseris Džeks Šarkijs, pretendents uz pasaules čempiona titulu, patiesībā ir lietuvietis, kas cēlies no Kauņas un viņa īstais vārds esot Jozefs Kusokovskis. Te jāpiebilst, ka Berliner Zeitung informācija nebija 100% precīza - Šārkija īstais uzvārds bija Žukauskis, turklāt dzimis viņš bija jau Amerikā, bet viņa vecāki patiešām bija lietuvieši. Rakstā piesauktajā cīņā kā pretendents uz titulu viņš zaudēja vācu bokserim Maksam Šmelingam, taču vēlāk Šarkijs kļuva par 12. Pasaules čempionu supersmagajā svarā, līdz ar to lietuvieši nudien varēja ar viņu lepoties.