Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 18.marts

2020-03-18

Šīs dienas sporta jaunumu vidū īpaši jāizceļ pats pirmais ieraksts - par skriešanu mežā.

Brīvā zeme

Meža skrējieni. Pirmiem saules stariem parādoties, sportisti sāk savas meža gaitas. Gargabala skrējēji nepārtrauc skriešanas treniņus pat cauru gadu, bet lielākais vairums sāk tos tikai ar marta sākumu. Lielākais vairums sporta ļaužu pašreiz mežā sastopami no "Latvju Jaunatnes", LSKS, "Uniona" un ASK. ASK ar Motmilleru priekšgalā gatavojas "Quer durch Berlin" skrējienam, bet pārējie nostiprina muskulatūru vasaras sportam. Ieteicams visiem jauniešiem, arī nesportistiem, pēc tik daudz ballēs pavadītiem ziemas vakariem piekopt šo veselīgo sporta veidu.

Grieķu-romiešu cīņas čempionāta trešajā dienā vakar sastapās mūsu Ducmanis ar Sergeju Orlovu (Krievija). Krievu "Tarzāns" ļoti brutāls. "Brauc ellē, boļševik! Kauns!" skan pa visu cirku. Ducmanis nespēj turēties ilgi. Amizanti cīnījās Mrna (Čehoslovākija) ar veiklo Favrē (Francija). Trešajā pārī E.Griķis cīnās ar igauni Rauenu un korektā cīņā piespiež igauņa plecus uz paklāja 8 minūtēs 54 sekundēs. Cīņas noslēdz veiklais Kleiss (Vācija) ar mazliet pasmago un tūļīgo Hortvartu (Ungārija). 14 min. 4. sek. Horvarta pleci piespiesti pie paklāja.

Sociāldemokrāts

Sestdien un svētdien Jāņa Asara ielā 5 notika meistarsacīkstes grieķu-romiešu cīņā un svarcelšanā. Cīņas, kā parasti, bija ļoti karstas. Rezultāti: Gaiļa svarā 1.vietā biedrs Daņilovs, 2. - biedrs Dolgizers. Spalvas svarā: 1) Kaminskis, 2) Goba. Vieglajā svarā: 1) Rudzītis, 2) Ozols. Vidējā svarā: 1) Upmalis, 2) Lippe. Pussmagajā: 1) Kalniņš, 2) Slaguns. Smagajā svarā: 1) Balmbahs, 2) Vinikers. Sevišķi patīkama bija cīkstoņa Upmaļa sacensība ar jelgavnieku Bibelnieku. Labs bija arī Rudzītis, kuram ir krietna tehnika un aprēķini. Enerģiskais Dolgicers pēc kara dienesta atgriezies strādnieku sportistu rindās, tomēr dienesta laiks negatīvi iespaidojis sportisko formu, ko ar kārtīgiem treniņiem gan var atgūt. Svarcelšanas sacensībās jāmin biedrs Strabuls, kurš ir centīgi trenējies un viņam ir arī atbilstoši panākumi. Tikko 58 kilogramus smagais sportists ar vienu roku uzgrūda jauna rekorda smagumu - 61.4 kg. Pārējie labākie cēlāji bija slavas svarā Rožkalns, vidējā - Mazurs un smagajā Slaguns. SSS sports, kas risinājās lielā mērā neatkarīgi no citām sporta norisēm Latvijā, ir atsevišķa stāsta vērts, bet šķiet, ka no šeit minētajiem sportistiem ievērojamākais bija Bērs Dolgicers - vairākkārtējs Latvijas meistars gaiļa svarā.

Latvijas kareivis

Rīgas apgabala futbola savienība nodomājusi ierīkot vai nomāt kopēju futbola treniņu laukumu tām biedrībām, kurām nav sava laukuma. Galīgi šo jautājumu izlems RAFS valdes sēdē šodien.

Komandas var pieteikties Rīgas kausam futbolā līdz 25.martam. Līdz tam pašam datumam jāpiesakās Rīgas meistara titula izcīņai.

Latvis

Rīgas futbolklubs uzaicināts uz spēli Vācijā, lai sacenstos ar Diseldorfas Fortuna.

Skriešanas un soļošanas sacensībās Quer durch Berlin 25 kilometru distancē vēlas startēt: Artūrs Motmillers (ASK), Vilis Cimmermanis (LSB), Kauliņš (ASK), Vāpe (JKS. Soļošanā Dzenītis (US), Kavals (1.JSB), Alfrēds Kalniņš (ASK).

Latvijas vieglatlētikas savienības valdes sēdē šodien izskatīs Petkeviča lietu. Kā zināms, LVS Petkeviču diskvalificēja uz nenoteiktu laiku viņa visai nekorektās izturēšanās dēļ pret Latvijas sporta vadību, bet Starptautiskās savienības prezidents uzaicinājis šo lēmumu revidēt.

Сегодня

(telegrāfuiski no Tallinas) Tallinā 17.martā sacentās pilsētas labākās basketbola komandas: Kalev un krievu komanda "Russ", lielisku uzvaru izcīnīja krievu basketbolisti, pārspējot pretiniekus ar rezultātu 52:30.

Kurzemes vārds

Kurzemes vārds sniedz plašāku reportāžu par Liepājas uzvaru pār Klaipēdu pilsētu sacīkstē futbolā. Sacīksti atklāja Klaipēdas pilsētas galva, pasniedzot viesiem Kaipēdas skatu ar pašrocīgu parakstu. Spēli uzsāk klaipēdieši pret sauli, bet liepājnieki tūliņ pārņem iniciatīvu savās rokās un regulāri apdraud laukuma saimieku vārtus. Pirmajā puslaikā Liepāja bija stiprā pārsvarā, sevišķi labi spēlēja Dambrēvics un labās malas uzbrucējs Dudaņecs. Desmitajā minūtē klaipēdiešu aizsargs Nopens, atsitot liepājnieku sitienu uz vārtiem, trāpa sava partnera kājai, un bumba atlec Klaipēdas vārtos. Pēc sešām minūtēm Klaipēda izraujas pa kreiso malu un padod uz vidu puslabajam uzbrucējam Hmiļevskim, kurš piecu metru attālumā, skāris bumbu ar roku, noliek to sev priekšā un sit uz vārtiem. Liepājas vārtsargs Lazdiņš, lecienā bumbu atsit, viņam virsū sakrīt pretinieku un arī pašu spēlētāji. Beidzot klaipēdietis no metra attāluma iegrūž bumbu vārtos. Stāvoklis 1:1. Liepāja tomēr joprojām kontrolē spēli, klaipēdieši dodas pretuzbrukumos. 35. minūtē soda sitienu no kreisās puses, apmēram 30 metru attālumā no vārtiem, izpilda Kronlaks, bumba lido augšējā vārtu stūrī, vārtsargs lēcienā atsit, bet pie bumbas pirmais ir Dambrēvics, kurš to ieraida vārtos.
Otrajā puslaikā Klaipēdai izmaiņas komandas sastāvā, taču liepājnieki tam labi pielāgojas un, spēlējot pret sauli, ciešāk sedz pretinieku spēlētājus. Spēle rit atklāta, līdz Blūmentāls izdevīgā stāvoklī no 12 metriem iešauj bumbu vārtos. Daudz izdevību gūt vārtus ir gan Liepājas, gan Klaipēdas futbolistiem, bet rezultāts paliek nemainīgs 3:1 Liepājas labā. Pirmajā puslaikā sevišķi labi spēlēja Liepājas uzbrukuma līnija, kura demonstrēja teicamu saspēli. Liepājai uzbrukumā spēlēja Dudaņecs, Žins, Skinčs, Dambrēvics un Blūzmanis (Blūmentāls nāca uz maiņu). Labi bija arī Kronlaks, Laumanis, Matjušenoks un Lazdiņš, kurš gan nervozēja, jo klaipēdieši pret viņu spēlēja ļoti agresīvi.