The Jazz Singer
film — USA — 1927

6.0
Šī pilnīgi noteikti ir viena no nozīmīgākajām filmām Holivudas vēsturē. Vai tā būtu mākslinieciski izcila? Nopelnījusi vairāk kā jebkura cita? Vai tajā piedalītos sava laikmeta slavenākie aktieri? Vai to būtu režisējis kāds no visu laikmetu dižgariem? Nē, nē, un vēlreiz nē. Un tomēr - super leģendāra filma.
Patiesībā viss ir gaužām vienkārši - "Džeza dziedātājs" bija pirmā pilnmetrāžas filma, kuru gandrīz varētu nosaukt par skaņu filmu. Kāpēc gandrīz? Pirmkārt, dialogu tajā nav. Otkārt, starp skaņu un attēlu tajā ir visai maz saistības - tehnoloģijas tolaik bija vēl autiņos, un, domājams, tā laika skatītājiem tāpat bija pilnīgi pietiekams šoks, ka galvenais varonis dažas reizes filmas laikā ierunājās.
Sižets filmai ir sekojošs - Džekija ģimenē visi vīrieši jau piecās paaudzēs ir bijuši kantori jeb kaut kādu ebreju garīgo dziesmu izpildītāji. Taču Džekijs grib dziedāt džezu, kas viņa tētim nemaz nešķiet pieņemami. Rezultātā Džekijs aizbēg no mājām un kļūst par dziedātāju. Daudzus gadus vēlāk viņš atgriežas dzimtajā pilsētā Ņujorkā kā dziedātājs ar nākotni - viņam tūliņ gaidāms šovs Brodvejā. Taču viņa tētim ir gaužām slikti ar veselību un Džekijam būtu iespēja ar tēvu salabt un beidzot kļūt par garīgo dziesmu dziedātāju. Un te nu viņam ir izvēle starp karjeru un ģimenes mīlestību. Plus vēl viņam ir meitene, kura uzskata, ka karjerai ir jābūt pāri visam, arī pāri mīlestībai pret viņu.
Vai mūsdienās šī filma ir skatāma? Daļēji. Varētu būt ļaunāk, bet aktierspēle, protams, ir katastrofāla pat salīdzinājumā ar trīsdesmito gadu filmām. Protams, ka filmā nekas īsti nenotiek, sižeta tajā ir labi ja 10 minūtēm. Un dziesmas arī nav nekādas izcilās. Proti, skaidrs, ka vērtība šai filmai ir tikai kā vēsturiskam dokumentam, tā pat nav kārtīgs mūzikls. Bet es vismaz jūtos labi, ka tagad to esmu noskatījies.
2014-01-21
comments powered by Disqus