Arthur Schnitzler

Reigen

7.0
"Reigen" jeb "Riņķa dancis" ir luga, kura padarīja Artūru Šnicleru skandalozi slavenu, jo tās saturs tam laikam tiešām bija diezgan bezkaunīgs. Tā sastāv no desmit ainām, katrā no kurām piedalās divi personāži, kuriem vai nu nupat ir bijis sekss, vai tūlīt būs. Un katrā nākamajā ainā piedalās viens no iepriekšējās ainas personāžiem, tādējādi veidojot tādu kā horizontālu riņķa danci, kurā piedalās visdažādākie personāži sākot ar ielasmeitu un karavīru, un beidzot ar grāfu un precētu sievieti. Skaidrs, ka ar šo lugu Šniclers ne tikai vēlējās provocēt savus laikabiedrus, bet arī parādīt cilvēku dubulto morāli un liekulību. Vienīgā vaina, ko es šajā lugā saskatīju - man nebija nepieciešams to izlasīt līdz galam, lai "get the point". Tādā ziņā, ka ideja, protams, ir lieliska, bet lasīt vienu un to pašu atkal un atkal ir apnicīgi, un droši vien līdzīgi apnicīgi varētu būt skatīties tās iestudējumu teātrī. Svaiga doma (it īpaši - 1900.gadam), bet ne vairāk. Lai gan - piemēram, Freids esot par šo Šniclera darbu bijis sajūsmā un apgalvojis, ka tam izdevies secināt vienā lugā to pašu, kam Freidam bijuši nepieciešami ilgi gadi.
2011-02-03 07:39:11
book, 1900

Traumnovelle

7.5
I was through with something like a quarter of this book when I suddenly realised that I knew what was going to happen next. And it wasn`t because the story was so predictable. It was just that I knew of the story. It goes like this - a doctor is called to a hospital but ends up with a prostitute mainly because he has some trouble with his wife (both of them admit to have had way too much interest in other people). Then he meets a friend of his whom he hasn`t seen in quite a while who happens to be playing the piano in some secret events where he needs to wear an eyepatch. So Friedolin (that`s the hero) asks the friend to let him go to the place of the secret meetings. I was on a tram where I was reading the book when it occured to me that this was a trivial story and that I had seen this on film. Then I came to the conclusion that Tom Cruise was involved in the film as Friedolin (only with a different name ). "Eyes wide shut" is the title "Traumnovelle" is nowadays known for. The book itself doesn`t tale place in America as you`d probably guess but in the Vienna on the edge of 19-20th centuries. The story itself is quite similar to what Stanley Kubrick made in the film. Even the parts with the sexual orgies are there. I won`t say this is the greatest story I`ve ever read but it was quite interesting for sure.
2005-11-09 00:00:00
book, 1926

Der Weg ins Freie

7.5
Austriešu rakstnieks Artūrs Šniclers vislabāk ir zināms ar diviem saviem darbiem: romānu "Rondo" un garstāstu "Sapņu novele". Pirmo iespējams skatīt kā teātra iestudējumu Latvijā: Rondo kļuva par vienu no veiksmīgākajām izrādēm Ģertrūdes ielas teātrī kā mākslinieciski, tā domājams arī komerciāli, kamēr "Sapņu noveli" tu noteikti labāk zināsi filmas veidā - Stenlijs Kubriks to pārvērta par "Eyes Wide Shut". Cik man zināms, "Ceļš uz brīvību" citās formās kā vien grāmatā neko ievērojamu nav sasniedzis.
2017-05-27 06:30:11
book, 1908

Casanovas Heimfahrt

8
Kazanovas mājupbraukšana itin prognozējami stāsta par to, kā slavenais pavedējs atgriežas savā jaunības dienu pilsētā Venēcijā. Vai precīzāk, tajā Kazanova plāno atgriezties Venēcijā.
2017-10-24 14:22:25
book, 1918

Der grüne Kakadu

7.5
Zaļais kakadu diez vai ir ierindojams Šniclera ievērojamāko dramatisko darbu vidū, bet ja jau man sanāca to lasīt - tad sanāca. Un bieži vien ir tā, ka mazāk nozīmīgie ievērojamu rakstnieku darbi sevī satur kādus pārsteigumus - gan tālab, ka tie ir mazāk pretenciozi, gan tālab, ka tu vari rakstnieku iepazīt no citas puses. Nezinu, cik lielā mērā to var attiecināt uz šo lugu, bet kādas 40 minūtes izklaides tā man sarūpēja (lasāmā materiāla tur patiešām nav sevišķi daudz, varbūt minūšu pat bija vēl mazāk).
2017-11-08 18:41:37
book, 1989