Marc Forster

Finding Neverland

7.5
Let`s start with a simple question? Have I read "Peter Pan"? Have I watched a film about "Peter Pan"? Do I at least know the story of "Peter Pan"? Well, what do you think? Of course, I haven`t done single one of those things. So, watching this movie I wasn`t thinking all the time - oh my God - Johnny Depp is James Barrie - the creator of Peter Pan! My pants are almost wet already! Ok, let`s cut the crap! The film is a supposedly partly true story about how the idea of "Peter Pan" came to Mr. Barrie`s mind. He meets Sylvia Davies and her four sons, and the meeting is bound to change their lives. What surprised me was that this film had no developed love story - Depp and Winslet didn`t like even kiss a single time! That was cool I must say. No wonder this film is only PG rated! Still what was wrong with the film that it had quite much resemblance to Tim Burton`s "Big Fish", thus the originality wasn`t particulary high. But nevertheless the film is beautifully made and perfectly acted. What more can you ask for?
2005-01-30 00:00:00
film, 2004

Stranger than Fiction

8.5
Man allaž ir patikušas filmas (tāpat arī grāmatas), kas tev piedāvā savādāku pasauli. Ar to es nedomāju to, ka šajā pasaulē obligāti jāmitinās elfiem vai pokemoniem, bet gan pasauli, kurā "normal things don`t happen very often". Un Marka Fostera (Finding Neverland, Monster`s Ball) "Stranger than fiction" tieši tā dara. Starp citu, tā kā Marks Fosters ir šveicietis, man pret viņu arī pēc statusa ir jājūt zināmas simpātijas.
2007-03-13 00:00:00
film, 2006

Quantum of Solace

7.0
Neticami, bet "Quantum of Solace" man bija pati pirmā Bonda filma. It kā es esmu redzējis diezgan lielu daudzumu filmu, taču kaut kāda iemesla dēļ Bondiāde šajā manā kino pieredzē līdz pat šī gada novembrim nebija pārstāvēta. Iespējams, ka Džeimss Bonds kā varonis mani nekad nav uzrunājis (fragmentāri, protams, ar viņu pazīstams esmu, bet "no zvana līdz zvanam" nevienu filmu tiešām skatījies nebiju). Iespējams, ka tā vienkārši bija sagadīšanās un tomēr tas bija fakts - man Džeimss Bonds tā īsti neasociējas nedz ar Šonu Konoriju, nedz ar Timotiju Daltonu, nedz ar Pīrsu Brosnanu, nedz ar Rodžeru Mūru, nedz ar jauno veci - Danielu Kreigu. Un, protams, viņš nepavisam man neasociējas ar Džordžu Lazenbiju.
2008-11-24 17:29:10
film, 2008