Leiba Kacs

Leiba Kacs

Leiba Kacs

Personas dati
1912-04-28
Rīga
1989-11-17
Rīga
Pārstāvētie klubi
SezonasKlubs
1932-1934Hakoah
1935Hakoah Vienna
1935-1939Hakoah

Vārtsargs. Viens no labākajiem Hakoah spēlētājiem bez "pieraksta" Latvijas izlasē. Spēlēt sāka Makkabi zēnu komandā, tās sastāvā - 1926. gada RAFS turnīra uzvarētājs jaunākajā grupā. Hakoah spēlēja no vismaz 1932. gada, taču ar pārtraukumiem. Būtiskākais no tiem 1935. gadā, kad viņš bija viens no vairākiem Rīgas Hakoah futbolistiem, kas izmēģināja savus spēkus slavenajā Vīnes Hakoah, tikai Leiba Kacs bija vienīgais, kuram izdevās tur nostiprināties. Lai arī sākotnēji Latvijas prese par Rīgas futbolistu gaitām Vīnē rakstīja ļoti skeptiski, Kaca gadījumā viss mainījās, kad viņš aizvadīja pirmo spēli Austrijas augstākajā līgā (tolaik - vienā no top līgām Eiropām). 1934./35. gada Austrijas līgas sezonā Kacs aizvadīja 7 spēles, tāpat palīdzēja Hakoah tikt Austrijas kausa pusfinālā. Vīnes Hakoah gan trīsdesmito gadu vidū nebija tik spēcīga kā desmit gadus iepriekš (tā 1925. gadā izcīnīja Austrijas čempiontitulu), tomēr noturēties elites līgā Kacs tai palīdzēja. Šādā veidā viņš kļuva par vienu no tikai trim Latvijas futbolistiem, kas pirms Otrā pasaules kara uzspēlēja spēcīgā Eiropas līgā (vēl Arvids Jurgens un Ilja Vestermans, arī abi Austrijā).

Pēc atgriešanās no Vīnes Leiba Kacs atkal sargāja Rīgas Hakoah vārtus, dažādos sava laika Latvijas vārtsargu rangos viņš tika vērtēts kā trešais - sestais labākais vārtsargs Latvijā, taču apstākļi nekad neiegrozījās tā, lai viņš uzspēlētu izlasē (atšķirībā no Georga Kabula un Jūlija Lindenberga, kurus kā vārtsargus prese vērtēja zemāk). Līdz ar to vienīgais izlasē spēlējušais Kacs bija Leibas dvīņubrālis Villijs. Beidza spēlēt 1939. gada ziemā, atstājot Hakoah bez pamatvārtsarga sezonā, kurā būtu bijis reāli cīnīties par vietu Virslīgas trijniekā.

Pēc Otrā pasaules kara presē dažas reizes pieminēts kā potenciāls veterānu spēļu dalībnieks, taču nav informācijas, vai patiešām spēlēja. Četrdesmito gadu otrajā pusē darbojās Rīgas Dinamo meistarkomandā kā vārtsargu treneris.

Biogrāfija

Vārds reizēm pierakstīts arī kā Leibs vai Leibe. Dzimis Rīgā tirgotāja Dāvida Kaca (dz. 1880) un viņa sievas Itas (dz. Višņevska, 1885) ģimenē. Kaci tika dēvēti par vienu no labākajām Rīgas ebreju ģimenēm. Leibam bija divi brāļi - dvīņubrālis Vulfs (1912-1941) un vecākais brālis Jozefs (1910-1983). Vulfs, tāpat kā Leiba, bija futbolists, kamēr Jozefs nodarbojās ar boksu un padomju laikos bija LPSR boksa federācijas vadītājs. Nacistu okupācijas gadus Leiba esot pavadījis, slēpjoties Rīgā, taču precīzas informācijas trūkst, zināms vienīgi, ka kādu brīdi viņš bija radis patvērumu pie slavenā gargabalnieka Artura Motmillera. Līdz mūža nogalei dzīvoja Rīgā, strādāja kā mākslnieks - dekorators. Bija precējies. Sieva Regīna Kaca, dz. Lipšica.


Izmantotie avoti