Koncerts Hanzas peronā
concert — Latvia — 2022

8.5
Tā bija ilgstoša drāma - mana nespēja nokļūt pilnvērtīgā DJ Krankenwagen koncertā. Viss sākās pagājušā gada rudenī, kad grupas uzstāšanās Noasā notika pēdējā dienā pirms mājsēdes sākuma. Toreiz es biju ticis vistuvāk koncerta apmeklējumam - ieradies AB Dambī, atklāju, ka man bija tikai šķitis, ka es biju iegādājies biļeti uz šo koncertu, bet reāli to izdarījis nebiju. Un, ievērojot stingros apmeklētāju skaita ierobežojumus, labākais, kas man tajā reizē bija pieejams, būtu koncerta klausīšanās no ārpuses, kas, protams, mani ne sevišķi uzrunāja. Šogad grupa spēlēja Salaspilī "Kartupeļpalmā", bet tad es biju uz Toten Hosen Berlīnē. Vēl viņiem bija koncerts tajā pašā Noasaā, bet tur es gan nepaspēju nopirkt biļeti, gan vēl arī pats saslimu koncerta dienā. Līdz ar to vienīgā reize, kad biju redzējis viņus spēlējam, bija atvērtais mēģinājums, kurā grupa pusotras stundas garumā izpildīja divas dziesmas. Īsti par koncertu to nenosauksi. Biju jau gandrīz samierinājies, ka man gluži vienkārši nav lemts šo grupu redzēt. Un tad pēkšņi, apmeklējot Āgenskalna ģimnāzijas (mūsdienās manā izpratnē pilnīgi nevietā sauktas par Rīgas Valsts vācu ģimnāziju) absolventu salidojumu, vakara programmā ieraudzīju DJ Krankenwagen uzstāšanos. Urrā!

Iesākumā gan uz skatuves kāpa grupa, kura manas paaudzes ĀĢ absolventiem ir daudz labāk zinām. Proti, Exit. Ja tu nezini, kas ir grupa Exit, tad... droši vien tu neesi vecumā ap 40 un/vai neesi mācījies Āgenskalna ģimnāzijā. Nē, nudien, pirms 20-25 gadiem Exit bija viena no karstākajām Latvijas rokgrupām, taču uzsvars te noteikti ir uz "bija". Tiesa, lai arī Exit pēdējos gados nekādi nav uzskatāma par aktīvu grupu, tās dalībnieki tādi joprojām ir: Jānis Frišfelds ir aizstājis Gvido Lingu grupā "Linga", kamēr Raimonds Bērziņš un Uldis Blaževičs muzicē kolektīva ar man neiegaumējamu nosaukumu "Everstate" sastāvā. Teikt, ka uz Hanzas perona skatuves notika grupas Exit atkalapvienošanās, es laikam gan nevarētu, jo spēlēja tur divi eksitieši: basģitārists Bērziņš un vokālists/ģitāris Frišfelds, kamēr pie bungām bija Māris Ozoliņš (no Everstate). Tikām otrā ģitārista nebija nemaz. Un, ja vēl ';ņem vērā, ka grupas repertuārs šim vakaram bija piecu dziesmu apmērā, bet uz "bis!" otro reizi tika nospēlēta "6 AM", tā vien jāatzīst - šī upe šķiet vairs neiekāpjama. Protams, tiem (skaitliski gan ne pārāk daudzajiem) RVVĢ 101 apmeklētājiem, kas bija pie skatuves, par to bija dziļi nospļauties, jo kā lai arī nebūtu - tas, sasodīts, bija Exit, tā bija uzstāšanās, kas sākās ar Nirvanas dziesmas "Rape Me" izpildījumu, un bija te arī "6 AM". Un ko gan tādai nostaļģijas pārņemtai publikai lai vairāk vajadzētu? Jā, priekšnesums bija īss, bet arī nostaļģiju labāk nepārdozēt.

Pēc kāda laika uz skatuves nāca arī DJ Krankenwagen, kuru vārds droši vien kaut ko izteica vēl mazākam skaitam vakara viesu. Vispār jau tieši šobrīd DJ Krankenwagen ir relatīvi aktuāla grupa - ne jau tāpat vien man nav izdevies tikt uz tās koncertiem, jo tie ir izpārdoti, arī Radio Naba latviešu dziesmu top 10 pirmajā vietā ir tieši šī kolektīva skaņdarbs "Tumaninē". Un tomēr - reālistiski vērtējot, 5.vsk./ĀĢ/RVVĢ absolventiem šis vārds diez vai ļoti daudz ko izsaka kaut vai tālab, ka Exit čaļi savā autentiskajā sastāvā muzicēt sāka vēl skolas gados, līdz ar to viņi par skolas mēroga slavenībām kļuva ļoti savlaicīgi, un ziedu laikus piedzīvoja neilgi pēc tās absolvēšanas. Un grupa bija populāra gana plašās aprindās, lai Rīgā iesildītu HIM. Vienvārdsakot, cits kalibrs. Tikām DJ Krankenwagen par sliktu nāk arī grupas nosaukums, kurš - būsim godīgi - galīgi neatbilst tās muzikālajam saturam. Bet atkal jau - nospļauties man par to, ka koncertā dejojošā publika bija zem 20 cilvēkiem. Es biju viens no šiem nedaudzajiem, un man ar to bija gana.

Un par Krankenwagen uzstāšanos varu teikt vien tos labākos vārdus. Priekšnesums bija gana rūpīgi nostrādāts, varētu pat teikt, ka tam apakšā bija savs stāsts. Kā pieklājas šai grupai (cik redzēts ierakstos Youtube), bija vairāki pārsteiguma elementi - tika iesaistīts skolas absolventu koris, kas izpildīja grupas dalībnieka kompozīciju, kuras nosaukums, šķiet, netika izziņots, bet, spriežot pēc vienīgā vārda, kas tika atkal un atkal atkārtots - "Dzemde" - diez vai tas saucās "Trepanācija". Tāpat izskanēja lielākā daļa man zināmo DJ Krankenwagen dziesmu: "Esimantā", "Pūt vējiņi", "Sanitāra dziesma", "Mīļākā grupa", "Tumaninē", "Šībermašīna". Patīk man tie kultūrcitāti un to mikslis, ko grupa veido katrā savā skaņdarbā. Vai grupa bija ņēmusi vērā ieteikumus, ko tai izteica eksperts atvērtajā mēģinājumā? Jā, manuprāt, lielākoties bija. Un par rezultātu es nudien nesūdzētos. Un tas, ka tagad esmu bijis tās koncertā, nenozīmē, ka manos plānos nav vēl kādas viņu uzstāšanās apmeklējums. Kurš tad vēl, izņemot viņus, koncertos citē ansambli "Manta"? Tiesa, ne vienmēr tas ir tik ļoti vietā kā vidusskolas salidojumā, kur "bet skolā to nemāca, tur māca tusēt" ir īpaši aktuāli.
2022-10-15
comments powered by Disqus