Liege and Lief
music — UK — 1969

9.0
"Liege and Lief" ir daudzās ziņās īpašs Fairport Convention albums. Pirmkārt, ar šo ierakstu grupa beidzot pa īstam un neatgriezeniski pievērsās tīram folkrokam (ko gan paši Fairport Convention parasti dēvē par electric folk, lai netiktu sviesti vienā maisā ar amerikāņu folkrokeriem). Otrkārt, pēc šī ieraksta no grupas aizgāja Sendija Denija, pievēršoties pati savai grupai. Sendija gan vēlāk vēl uz kādu brīdi grupā atgriezās, taču "Liege and Lief" vienlaikus sanāk grupas ēras noslēdzošais un ievadošais ieraksts. Iespējams, pie lēmuma mainīt savu muzikālo virzienu, atsakoties no amerikāņu ietekmēm, grupa nāca pēc tam, kad autoavārijā dzīvību zaudēja tās bundzinieks Martins Lembls un cieta arī pārējie, kas gandrīz noveda pie Fairport Convention darbības pārtraukšanas. Taču viņi nepārtrauca un radīja šedevru!

Ir jābūt vēl vairāk lāča bradātam nekā man, lai varētu nesajūsmināties par "Matty Groves" - slepkavības balādi, kura britu salās dziedāta vismaz četru gadsimtu garumā, bet kura mūsdienās droši vien vislabāk zināma tieši Fairport Convention versijā. Šajā dziesmā viss ir vienkārši perfekts - sākot ar ģitāras un vijoles saspēli, galvas kratīšanu veicinošo ritmu, Sendijas mega ekspresīvo dziedājumu, un beidzot ar pašu stāstu par lordu Dārnelu, viņa sievu un Metiju Grovsu. Šķiet, spilgtākais citāts no tās ir sekojošs:
How do you like my feather bed
And how do you like my sheets
How do you like my lady
Who lies in your arms asleep?

Taču ne jau teksts ir tas, kas dara šo dziesmu neaizmirstamu, bet viss kopums.
Vienlaikus ne jau uz šīs vienas kompozīcijas balstās šis albums, galvenās zvaigznes tajā laikam ir divas - jau daudz apdziedātā Sendija Denija un vijolnieks Deivs Svorbriks. Svorbrika zvaigžņu stunda ir četras minūtes ilgais tautas dziesmu popūrijs, kurš tā arī nosaukts "Medley", kur viņš plosās ar savu vijoli teju tā kā kāds Ričijs Blekmors to darītu ar ģitāru - mežonīgi ātri un enerģiski.
Tāpat ieraksta skaistāko dziesmu vidū var minēt tā pirmo skaņdarbu - "Come All Ye". Ja kas, tajā apdziedāts arī Svorbriks:
Our fiddler, he just loves to play
And that&39;s why he plays so good
And now he plays a violin
Made out of solid wood

Kas man patīk Fairport Convention gadījumā, tas ir tas pamatīgais spēks, kas ir viņu spēlētajā tautas mūzikā, tā mežonīgā enerģija, dzīvīgums. Ļoti žēl, ka, šķiet, ka nav pieejami jebkādi viņu video ieraksti no šī perioda, jo mūsdienu koncertieraksti tomēr nespēj pilnībā atspoguļot to Fairport Convention, kurā bija Denija, Tomsoons, Svorbriks, Nikols.

Vēl viena dziesma, ko gribētos pieminēt, ir "Tam Lin" - skotu leģendās balstīta dziesma.
Tā vien šķiet, ka esmu nedēļas laikā kļuvis par Fairport Convention fanu. Un ja sākotnēji man šķita, ka fanot par šo grupu ir nevīrišķīgi un nenopietni, tad tagad manas domas ir diametrāli pretējas. Un šis ir labākais albums, ko esmu klausījies kopš... pat nezinu, kad iepriekš kāds jauniepazīts izpildītājs uz mani atstāja tādu iespaidu. Varbūt Toms Veitss pirms kādiem sešiem gadiem?
2013-02-11
comments powered by Disqus