A World of My Own: A Dream Diary
book — UK — 1992

8.0
Vispirms pastāstīšu par to, kā šī (un vēl 3 citas) grāmata nonāca manās rokās. Manā uzdevumu sarakstā atrodams punkts, kas paredz "izlasīt visus Grema Grīna romānus" (kam nez kādēļ esmu piekabinājis arī stāstu krājumus un autobiogrāfijas). Pirms šīs grāmatas izlasīšanas neizlasīto grāmatu sarakstā bija vēl pieci ieraksti. Nevienu no šīm atlikušajām grāmatām nav iespējams dabūt Rīgas bibliotēkās un tās, šķiet, nav pilnā apjomā izdotas arī krieviski (jo šajā valodā izdoto literatūru parasti var sazvejot tīmeklī). Rezultātā izlēmu šīs grāmatas pasūtīt no tāda resursa kā AbeBooks.
Konkrētā interneta grāmatnīca tirgo lietotas grāmatas par visai draudzīgām naudiņām (noteikti - daudz lētāk kā pirkt no Amazon Kindle versijas, turklāt ne visām grāmatām Kindle variants vispār ir piedāvājumā). Tieši nupat beidzot apgādājos ar Master karti, jo ar manu līdzšinējo Maestro neko no ārzemēm pasūtīt nav iespējams. Atlasīju grāmatas, spiežu pirkt, it kā viss kārtībā. Taču desmit minūtes vēlāk pienāk e-pasts, ka mana karte esot atteikta un pasūtījums anulēts. Apskatos - jā, laikam būšu norādījis kartes datos savu uzvārdu bez Ž burta. Mēģinu vēlreiz. Nekā - atkal pēc brīža e-pasts, ka grāmatu nebūs, nauda nav noņemta. Samierinos ar situāciju, domāju - pasūtīšu no kāda cita cilvēka kartes, kādu citu reizi. Tas viss, ja kas, notika pirms 5 dienām. Šodien atnāku no darba, skatos - aicinājums iet uz pastu pēc bandroles. Un kas ir bandrolē? Četras no piecām pasūtītajām grāmatām! Piektā bija no cita pārdevēja, tā varētu būt, ka tomēr neatnāks. Skatos kontā - nauda nav ne noņemta, ne rezervēta, arī e-pasti visi tikai par to, ka darījums nav noticis. Bet grāmatas atnākušas. Interesanti.
Vajadzētu kaut ko izstāstīt arī par grāmatu, ne? Kā jau nosaukums vēstī, tā ir Grīna sapņu dienasgrāmata. Autors apgalvo, ka ir patīkami apzināties, ka ir tāda pasaule, kas pieder tev pašam, kur nav liecinieku un kur daudz kas notiek citādāk. Šajā grāmatā apkopoti viņa spilgtākie sapņi no Grīna mūža pēdējiem 25 gadiem, tā arī ir savā ziņā viņa vienīgā mūža nogales autobiogrāfija. Taču tā ir tāda autobiogrāfija, kur Grīns dodas veikt atentātu pret Gēbelsu, vēlas izsūdzēt grēkus aizmigušam pāvestam, mēģina noslēpt līķi un dodas pie prostitūtas Bētlemē Kristus dzimšanas gadā. Zinot to, cik bagāta bija Grīna iztēle nomodā, nav brīnums, ka arī viņa sapņi bija kolorīti, un, protams, viņš lieliski mācēja tos aprakstīt.
Vispār gan ar šo grāmatu būtu bijis pareizi noslēgt manu pazīšanos ar šo autoru - ar tās sagatavošanu viņš nodarbojās sava mūža pēdējos mēnešos, un klajā tā nāca neilgi pēc viņa nāves. Iespējams, Grīns vēlējās ar šo grāmatu it kā aiziet pilnībā uz pats savu pasauli, lai no tās vairs neatgrieztos, vismaz simboliska tā pilnīgi noteikti ir. Reizēm smieklīga, reizēm skumja.
2013-02-12
comments powered by Disqus