Mammmanuālis
book — Latvia — 2020

8.5
Latvijas mākslinieks Guna Poga izdevis savu pirmo grāmatu, kurā humora pilnā veidā dalās ar savu pieredzi, kļūstot par Vecāku numur 1. Precizējums, par to vecāku numur viens, kurš nodarbojas ar laktācija. Te gan jāpiebilst, ka šī grāmata nav dzimumneitrāla, ilustrācijās skaidri parādot, ka šis vecāks numur viens ir apveltīts ar dzimumpazīmēm, kas raksturīgas zīdītāju mātītēm. Progresīvi domājošam lasītājam šāda pieeja varētu nešķīst pareiza, līdz ar to jāatzīst, ka savā domāšanā mākslinieks ir iestrēdzis divdesmitā gadsimta patriarhālajā sabiedrībā. Vienīgais attaisnojums, ko tam varu rast, mākslinieks pats ievadā teic, ka kādreiz uz šo varēs raudzīties ar domu: "tad,lūk, tāda sendienās bija bērnkopība". Protams, tas gan pilnībā neattaisno mākslinieku par to, ka visos savos zīmējumos viņš gan vecāku, gan bērnu attēlo kā piederīgus kaukāziešu rasei un jau piesauktā vecāka dzimupiederība arī neliecina māksliniekam par labu.

View this post on Instagram

This is how it feels sometimes. 🥛🥛#mammmanual #milk #newmother #lifewithbreasts #breastfeeding #lactation #milkman #thisislife #momstagram #manualfornewbies

A post shared by Mamma (@mammmanual) onPozitīvais, ko varu par šo grāmatu teikt, teju katrā attēlā redzamā situācijā (jā, protams, abstrahējas no dzimumpazīmēm) bērna vecākam šķitīs atpazīstama. Zīmējumu paraksti ir trāpīgi un rēcīgi. Product placement, kas ļauj mazliet izcelt sponsoru naudu, ir pietiekami neuzkrītošs, lai tikai vērtīgāks lasītājs ievērotu mākslinieka sadarbību ar Baby Bjorn. Vizuālais noformējums ir vainīgs un minimālistisks, labi lietotas pārejas starp lappusēm. Grāmata būs lieliska dāvana gan ģimenes kopām, kurās bērns jau ienācis, gan tādām, kur ar surogātmātes palīdzību tāds vēl tikai gaidāms. Vieglā un izklaidējošā formā tā ļauj gan pasmieties par to, kas pieredzēts, gan sagatavoties tam, kas vēl tikai priekšā. Lasītāji ar nepacietību gaidīs grāmatas turpinājumus, kuros tiks atveidota bērna dzīvei līdz skaidrai gender-identifikācijai.

P.S. Grāmatas teksts ir dubultā latviešu - angļu valodā, kas to dara par piemērotu dāvanu arī starptautiskiem lasītājiem.
2020-10-31
comments powered by Disqus