Īsa pamācība mīlēšanā
film — Latvia — 1982

6
Filmas Īsa pamācība mīlēšanā lielākais trumpis ir tās nosaukums - bez tā diez vai es tai būtu veltījis laiku. Muzikālas komēdijas, it īpaši latviešu ražojuma, galīgi nav tas, ko es visvairāk vēlos no kino. Bet nosaukums padarīja savu, un tā nu mēs to noskatījāmies.

Filmas būtiskākā detaļa ir tāda, ka tajā Raimonda Paula dziesmas spēlē ansamblis "Ornaments". Tieši ar "Ornamentu" dīvainā kārtā saistās manas dzīves pirmās muzikālās atmiņas - pa TV ar tēti skatījāmies viņu koncertu. Tētis apgalvo, ka mēs varētu bijuši arī reāli uz koncertu, bet par to man savukārt nekādu atmiņu nav, taču skaidri atceros, ka man Ornamenta spēlētie šlāgeri šķita daudz saprotamāki par latviešu mūziķu mēģinājumiem līdzināties Rietumu māksliniekiem. Ko es tolaik sapratu no Rietumu māksliniekiem un ko no latviešu šlāgeriem? Neko, protams, taču bērnībā viedoklis ir spēcīgs, kāds lai tas arī nebūtu. Gan jau kaut kur tēta magentofona lenšu krājumā ir atrodams arī kaut kas no "Ornamenta" ierakstiem, taču vismaz šobrīd man nav vēlmes ar viņu daiļradi iepazīties tuvāk.

Protams, ne jau par VIA "Ornaments" vēsturi ir šī filma - tā ir romantiska komēdija, kas stāsta par jaunu vīrieti - topošu māju saimnieku, kuram vajadzētu tā kā precēties, bet galīgi nav skaidrs, kura no potenciālajām līgavām būs tā īstā. Kandidāšu vidū ir Maija Eglīte, Diāna Zande, Anda Zaice, Lilita Ozoliņa, Laimdota Šurkusa un Esmeralda Ermale. Vairumu jauno sieviešu interesē saimnieces gods, kamēr tikai vienai rūp pats Jānis (Rolands Zagorskis, mūsdienās dīvainā kārtā ieguvis jaunu uzvārdu un saucas Rolands Rolands). Lai noskaidrotu, kā tad ir patiesībā, vispirms Jāņa vecāki nosimulē savu nāvi, lai padarītu Jāni uzreiz par māju saimnieku, bet tad pats Jānis sāk izlikties par kurlu, lai viņa klātbūtnē jaunās sievietes un viņu vecāki runātu patiesību, nevis to, ko viņš vēlas dzirdēt. Filmas saturs šķiet itin atbilstošs romantiskai komēdijai un kaut ko tādu varētu uzņemt ne tikai LPSR, bet arī mūsdienu Holivudā, iespējams - arī kā muzikālu komēdiju, lai arī diez vai ar Raimonda Paula dziesmām.

Būtu pārspīlēti teikt, ka "Īsa pamācība mīlēšanā" ir laba kinfofilma. Tās trūkumu vidū ir gan ļoti nelielais sižeta daudzums, kas tiek kompensēts ar dziesmām, gan gandrīz pilnībā iztrūkstoša vēlme kaut cik reālistiski atainot laikmetu un vidi (zemnieki, kas šķiet nekad nestrādājam, neizprotami daudz "korporeļu"), gan pilnīgi plakani un no šabloniem izgriezti tēli. Vai tur bija kaut kas patiešām labs? Neesmu pārliecināts. Laikam labākais, ko par šo filmu varētu teikt - tā varētu būt sliktāka, bet vēlreiz to skatīties nekādi mani nepiespiest.
2019-02-27
comments powered by Disqus