Miller's Crossing
film — USA — 1990

8.5
ūtu liels pārspīlējums mani nosaukt par gangsterfilmu cienītāju - tā nebūt nav, ka es šim kino žanram jebkad būtu veltījis pastiprinātu uzmanību, ne velti es pat Kopolas "Krusttēvam" esmu redzējis tik vien kā pirmo daļu. Un tomēr nākas atzīt, ka brāļu Koenu "Millera krustceles" ir viena sasodīti baudāma filma.

Stāsts ir par īru bandīta Leo labo roku Tomu (Gabriels Bairns), kurš līdzās jau tāpat visai šaubīgajam bandīta dzīvesveidam iepinies sakarā ar sava bosa draudzeni. Filmas darbība risinās vārdā nenosauktā ASV pilsētā pagājušā gadsimta divdesmitajos gados (vai trīsdesmito sākumā, arī laikā filma nav precīzi identificēta), kur faktiski visa pilsēta ir īru mafijas rokās - līdz brīdim, kad viņus no šī statusa sāk izspiest itāļi pēc tam, kad Leo ir atteicies itāļu līderim atdot savas draudzenes brāļa galvu. Taču patiesībā sižets būtu mazākais, kā dēļ šo filmu ir vērts skatīties - lai arī cik samudžināts, tas savā būtībā ir tikai un vienīgi bandītu trilleris, filmas sāls ir kaut kur pavisam citur.

Proti, brāļi Koeni šeit ir bijuši uzticīgi sev un viņu tēli ir vairāk nekā tikai staigājošs šablonu krājums. Tā Alberta Finnija atveidotais Leo, lai arī ir nežēlīgs un nepieciešamības apstākļos brutāls bandas vadonis, vienlaikus viņš ir lupata privātajā dzīvē, kurš nespēj gulēt, nezinot, kur pa nakti ir palikusi viņa draudzene un nopietni apsver domu - bildināt viņam šo zeltraci vai nē. Viņa konkurents itāļu bandīts Džonijs Kaspars augstāk par visu vērtē ētiku (savā ļoti īpatnējā izpratnē) un viņa attiecības ar sievu un tuklo dēlu ir absolūti komiskas. Un kur nu vēl Bērnijs Bērnbaums - Džona Turturo atveidotais sīkblēdis, kurš kļūst par cēloni filmas visai filmas drāmai, ar savām izcilajām spējām, raudot un vaimanājot izglābt savu ādu. "Look into your heart, Tom!" Un šī filma ir arī sasodīti skaista - Barija Zonenfelda operatora darbs te vispār ir atsevišķa stāsta vērts, paceļot šo filmu no gangsterdrāmas mākslas darba statusā. Joprojām esmu mazliet šokēts, ka nebiju šo filmu redzējis agrāk, bet tagad nudien atzīstu tās izcilību.
2022-10-12
comments powered by Disqus