What If?: Serious Scientific Answers to Absurd Hypothetical Questions
book — USA — 2014

8.0
Itin daudzus gadus regulāri sekojuxkcd komiksiem un, kopš šī rubrika sākās, lasu arī What If sadaļu, kurā bijušais NASA robotikas darbinieks Rendels Manro atbild uz dīvainiem un lielākoties pilnīgi trakiem lasītāju jautājumiem iespējami zinātniski pamatotākā veidā.
Es noteikti esmu no tiem cilvēkiem, kurus var nodarbināt jautājumi par to, cik liela ir FedEx jauda salīdzinājumā ar Interneta jaudu, cik izturīgs būtu no Lego klucīšiem būvēts tilts vai kur un kā visilgāk iespējams vērot saulrietu. Ja arī tu esi viens no šādiem cilvēkiem, domājams, ka arī tev šī grāmata varētu patikt. Bieži gan nav pat svarīgi, kāds tieši ir jautājums, bet tas, cik radošā veidā Rendels uz to atbild - un ar kādām ilustrācijām, jo viņa zīmējumi bieži ir vērtīgāki par viņa vārdiem. Vispār jau grāmatā ir itin maz teksta, kas nebūtu nācis no Internetā pieejamā materiāla - varbūt kādi pāris jautājumi, ne vairāk, plus itin interesanti ieraksti rubrikā "dīvaini un biedējoši lasītāju jautājumi", uz kuriem grāmatas autora dabiskā reakcija ir vērsties pie policijas (piem., "vai ir iespējams iedurt cilvēkam ar nazi rumpī tā, lai neskartu nevienu vitāli svarīgo orgānu?"). Ļoti spēcīgas šajā grāmatā ir atsauces (tās, kas lappušu apakšā) - gan uz paša Rendela dzīvi, gan visādām citām dīvainībām (piem., "šis teksts tika rakstīts vēl pirms zombiju apokalipses sākuma"). Tāpat labs ir triks ar [citation needed] piezīmēm Wikipedia stilā pie tādiem apgalvojumiem, kā piemēram, "Empire State ēka stāv jau ilgāk kā vienu dienu".
Praktiski vērtīgas informācijas šajā grāmatā, protams, nav sevišķi daudz - taču vismaz nobeigumā tāda parādās, kad Rendels pievēršas zemestrīcēm, kas vājākas par vienu balli zem Rihtera skalas. Kā izrādās - zemestrīču stiprums var būt pat mazāks par nulli un par zemestrīci var uzskatīt arī mobilā telefona nosviešanu zemē. Nezinu gan arī, kur šādas zināšanas man noderēs, bet - ja nu...
Lai tev šī grāmata derētu, vēlams, lai tev:
1) patiktu absurds humors;
2) interesētu matemātika;
3) reizēm pietrūktu nopietnības.
Man tas viss ir raksturīgs.
2014-10-10
comments powered by Disqus