Sporta ziņas pirms 90 gadiem: 1930.gada 29.marts

2020-03-29

Vācijā piespriež bargu sodu nevienam nezināmam futbolistam. Pēc viena treniņa sportistu pasludina par futbola komandas jauno pamatvārtsargu. Jūrmalas futbolisti iepriekš spēlējuši slikti, jo nav jutuši sabiedrības atbalstu. Mitropas kausa agonija.

Rigasche Rundschau


Vai Mitropas kauss mirst? Mitropas kausā dalību ņemošo valstu sanāksmē apstiprināts, ka kausā piedalīsies tikai 5 klubi no Austrijas, Ungārijas, Itālijas, Šveices un Čehoslovākijas. Mazticams, ka vēl kādu reizi kauss tiks izcīnīts, jo Austrija nevēlas vairs piedalīties kopš starpgadījuma Vīnes Rapid un Ujpest spēlē, kamēr Itālija, Ungārija un Čehoslovākija pagaidām arī nav pieteikušās dalībai. Realitātē Mitropas kauss notika visus gadus līdz pat 2.Pasaules karam un "pozu ieņēmusī" Vīnes Rapid pat uzvarēja 1930.gada turnīrā.

Cote d'Azur tenisa turnīra dāmu finālā tikās Cillija Ausema un angliete Ovena. Pusfinālos Ķelnes pārstāve Ausema izslēdza savu tautieti Paulu Rezničeku, kamēr Ovena uzvarēja Raienu no Kalifornijas. Finālā Ausema uzvarēja ļoti vieglā spēlē ar 6:0, 6:0. Kungiem pusfinālā tikās Tildens un Kingslijs, pirmajam uzvarot ar 6:3, 6:1, kamēr otrā pārī itālis Stefani pārspēja japāni Sato ar 3:6, 6:3, 6:2, 6:3. Finālā Tildens pieveica arī Stefani ar 6:4, 6:3, 6:2.

Libausche Zeitung


Noslēguma vārdi ledushokeja sezonai. Siltie pavasara vēji, neatstāj šaubas, ka šim gadam hokeja spēles ir noslēgušās. Karalis futbols piesaka savas tiesības, zaļais zālājs kļūs par asu cīņu laukumu, kas būtiski pārsniedz lokāli ierobežoto ledushokeju. Pagaidām, tā es apgalvoju. Jo mēs nevēlamies un nespējam ticēt, ka tas vienmēr paliks tā, kā bijis līdz šim. Pagaidām Liepājas hokejs ir ne vairāk kā interesants un daudzsološs eksperiments. Pirms domāt par nākotni, jāatskatās uz pagātni. Liepājas meistarsacīkstēs piedalījās ASK, Olimpijas un Hockey-Balten komandas. ASK uzvarēja Olimpiju ar 3:2, bet Hockey-Balten - ar 3:0, iegūstot Liepājas meistara titulu. Uzvara ar 3:0 savstarpējā spēlē deva otro vietu Olimpijai. Bija paredzētas arī otrā riņķa spēles, bet tās netika izspēlētas, rezultātā ASK atzina par Liepājas meistaru, lai gan potenciāli Olimpijas komanda ir spēcīgāka.

Jūrmala


Kaut gan vēl tikai marts, ārā ir tik patīkamas, saulainas dienas, tā visiem gribas tikai klejot pa lauku. Pie mums sniega nav jau ilgāku laiku. Šo apstākli ņēmuši vērā futbolisti, kuriem līdz sezonas sākšanās vēl tikai daži mēneši. Vienā, otrā vietā redzam jau, ka viņi notur savus pirmos treniņus. Ko šogad nesīs futbola dzīve Jūrmalā? Šogad cīņās dosies divas biedrības. Abas ar cerībām iekarot kaut cik vēlamu stāvokli. Iepriekšējie gadi ir nesuši smagus zaudējumus. Nevainosim te futbolistus, nedz arī viņu vadītājus. Mēs paši esam bijuši par maz aktīvi. Savus sportistus esam maz ievērojuši. Šogad mēs varēsim to izlabot. Atbalstīsim viņus morāliski un finansiāli. Kā liels ieguvums futbola laukā ir pilsētas atvēlētais laukums. Tagad būs iespējams noturēt arī plašāka stila sacīkstes. Ja tagad jau redzam vienu, otru dododamies treniņam, tas nozīmē, ka pirmajās spēlēs tie būs jau labā formā. Tieši pirmās spēles ir pašas galvenās. Tādēļ šogad cerēsim no mūsu spēlētājiem daudz vairāk. Ja šogad viņi iedalījušies divās daļās, tas tomēr nevar būt par iemeslu katastrofām, ko piedzīvojām agrāk. Mūsu futbolisti cīnīsies un aizstāvēs Rīgas Jūrmalas godu, bet mums viņi jāatbalsta un jācīnās par viņiem. Ja tā domāsim, tad Jūrmala futbolā tiešām rādīs brīnumus. Ieskatoties uz priekšu - Rīgas 2.līgā 1930.gadā Jūrmalas Sports izcīnīja 2.vietu, bet Rīgas Jūrmalas sporta biedrība - 4. vietu sešu komandu konkurencē.

Porto notika valstssacīkste futbolā starp Portugāli un Franciju, milzīga skatītāju pūļa klātbūtnē mājinieki uzvarēja ar 2:0 (1:0).

Kurzemes vārds


Uz Olimpijas spēli pret 2. Ventspils kājnieku pulku jāierodas sekojošiem futbolistiem: Bendorfam, Krūmam, Kundziņam, Ļebedevam, Helmutam 1, Budžānam, Helmutam 2, Holmanim, Kiršfeldam, Vītolam, Neimanim, Neilandam, Kolkovskim.

Latvis


Universitātes sporta reprezentējošajā vienībā paredzams, ka spēlēs vārtos Teidemanis, rez. Zarumba un Arnolds Kazāks; aizsargos Pakuls, Spalviņš; pussargos Volframs, Podnieks, Krisons; uzbrucējos Krastiņš, Rūja, Raudziņš, Lazda, Eglons.

Prāgas Sparta uzvarējusi Drēzdenes sporta klubu 1-0 sacīkstē Drēzdenē. Pirmais puslaiks beidzies neizšķirti. Drēzdenes kluba vārti krituši 6 minūtes pirms sacīkstes beigām.

Žanis Dzenis, kas savā laikā bija mūsu visu svaru kategoriju amatieru boksa meistars, tagad dzīvo Austrālijā. Viņa adrese: Mr. J.E.Dzenis, Cangai via South Graston, N.S.W, Australia.

Teidemanis (Universitātes sports) treniņā futbolā mēģināja savas spējas kā vārtsargs, un treniņa partneri atzina, ka viņam, katrā ziņā, vajadzētu gatavoties šai lomai. Te ir pāris pieminēšanas vērtu aspektu: pirmkārt, šķiet amizanti, ka pēc viena treniņa par pieaugušu sportistu varēja izlemt, ka viņam vajadzētu turpmāk spēlēt vārtos. Otrkārt, ka pēc šī treniņa kāds žurnālists varēja pieņemt, ka turpmāk Teidemanis būs Universitātes Sporta pamatvārtsargs (lieki teikt, ka šī prognoze neapstiprinājās - vēl vairākus gadus US pamatvārtsargs bija Jānis Rūdolfs Zarumba, kamēr par Teidemaņa turpmākām gaitām futbolā nekādas liecības nav saglabājušās). Visubeidzot, droši vien pats būtiskākais - Herberts Teidemanis bija diezgan augstā rangā vācu okupācijas laikā.

80 martu dēļ, ko saņēmis futbolists Kutše, viņš diskvalificēts uz visu mūžu. Viņa klubs Dresdenesia slēgts 14 dienas, atņemti tam arī visi meistarībā iegūtie punkti un uzlikts vēl 500 marku liels naudassods. Kluba prezidents sodīts ar 300 markām naudā un 4 nedēļu ilgu diskvalifikāciju. Tik stingri rīkojusies Vidusvācijas futbola savienība. "Neues Wiener Journal", sniedzot šo ziņu, raksta, ka Vācija esot zināma kā zeme, kur viltusamatierisms esot pilnos ziedos. Izcilajiem spēlētājiem klājoties daudz labāk nekā daudzās citās zemēs profesionāliem. Bargais spriedums tādēļ esot jo zīmīgāks. Mazos karot... Šis piemērs patiešām labi raksturo viltus cīņu pret slēpto profesionālismu sportā. Drēzdenes Dresdenia bija ļoti lokālas nozares klubs, kas tikai vienu gadu (1935./1936.g. sezonā) aizvadīja Saksijas augstākajā līgā, tur ieņemot bezcerīgu pēdējo vietu, bet 1930.gadā komanda spēlēja lokālās Austrumsakcijas meistarsacīkstēs, kamēr par piesaukto futbolistu Kutši mūsdienās var uzzināt tikai to, ka viņam piesprieda diskvalifikāciju. Skaidrs, ka nekas vairāk kā profesionālisma apkarošanas imitācija tur nenotika.