The Monuments Men
film — USA — 2014

7.5
Reizēm tu skaties filmu un tev šķiet, ka tā ir ja ne gluži dokumentāla, tad vismaz balstīta uz reāliem faktiem, bet izrādās - tā ir viena vienīga fikcija. Citreiz savukārt izrādās, ka kaut kas pilnīgi neticams ir gluži patiess. Šī filma ir tipisks otrais gadījums.
Amerikāņu specvienība, kurā ir mākslas mīļi un eksperti, kas Otrā pasaules kara laikā nodarbojas ar to, ka mēģina aizsargāt un saglabāt mākslas darbus, kurus citādi varētu vai nu iznīcināt Sabiedroto bombardēšana vai arī nolaupīt/iznīcināt vācieši? Kaut kas aptuveni tikpat ticams kā Indiana Džonsa piedzīvojumi cīņā ar nacistiem, kas mēģina tikt pie brīnumainiem artefaktiem. Izrādījās - ne gluži tā.
Jā, patiešām pieminekļu sargi bija pilnīgi reāla vienība, lai arī filmā atainotie notikumi norisinājās ne gluži tādā veidā, taču lielos vilcienos var teikt - jā, filma ir patiesa, Hitlers patiešām vēlējās izveidot Lincā "Fīrera muzeju", kurā varētu atrast visus spožākos Eiropas mākslas darbus - salaupītus visdažādākajās vietās. Jā, mākslas darbi tika slēpti dažādās raktuvēs un iznīcināti gadījumos, kad bija skaidrs, ka vāciešiem tie nepaliks. Un, jā, bija arī pietiekams pamats satraukties, ka nonākuši padomju rokās, šie darbi nekad pie saviem likumīgajiem īpašniekiem neatgriezīsies, jo ir taču diezgan skaidrs, ka kapitālisti vispār nevar būt likumīgi jebkā īpašnieki.
Skaidrs, ka filmā ir nepieciešams vairāk drāmas kā reālajā dzīvē - ar pēdējā brīdī noskaidrotām detaļām, kas nozīmē to, ka viss vienmēr ir jādara lielā steigā, jo citādi sliktie tūliņ būs klāt, skaidrs, ka daudzus cilvēkus filma aizstāj ar vienu, manipulē gan ar faktiem, gan to secību (tai skaitā tajā tiek parādīta ļoti īpatnēja Eiropas karte 1943.gadā, kur atbilstoši manai izpratnei Baltijas valstis ir ne tikai atdalītas no PSRS, kas ir tikai dabiski, jo amerikāņi patiešām neatzina okupāciju, bet arī ieguvušas tādas robežas, kas liek domāt par mūsdienām un nevis - to laiku - vismaz man tā izskatījās, ka Abrene šajā kartē jau ir PSRS daļa).
Filmas bonusu vidū ir iespaidīgs aktieru ansamblis - Džordžs Klūnijs, Keita Blānšeta, Bobs Balabans, Bils Marejs, Mets Deimons, utt., interesants vēsturiskais materiāls un kopumā - labi salīmēts materiāls. Skaidrs, ka tā ir Holivuda, skaidrs, ka personāži ir visai plakani (filmai īsti neatliek laika ieskicēt nevienu no viņiem, daudz kur prasītos bišķi back story - kaut vai par pirmo kritušo History Man, kurš kaut kad kaut ko ir smagi salaidis dēli alkohola dēļ, bet nav īsti skaidrs - ko un kāpēc), bet - kā izklaides kino ar savu devu pievienotās vērtības tā ir itin laba.
2014-06-29
comments powered by Disqus