1922

Latvijas meistarsacīkstes

Latvijas meistarsacīkstēs (faktiski - Rīgas) piedalījās 23 komandas, sadalītas divās klasēs un abas klases - divās grupās. Faktiski gan var teikt, ka komandas bija 13 - tās, kas spēlēja pirmo komandu klasē, kamēr otro komandu klasē spēlēja to pašu vienību rezerves sastāvi (protams, tikai tām komandām, kurām šāda otrā komanda bija). Bija arī paredzēts, ka notiks komandu pāreja starp klasēm nākamajā sezonā. Tā kā iepriekšējās sezonas sacensības nebija pabeigtas, un bija klāt nākušas arī jaunas komandas, komandu sadalījums A un B klasēs nebija garantēti objektīvs. Latvijas meistarsacīkstes bija paredzēts spēlēt divos riņķos, pirmo aizvadot pavasarī, bet otro rudenī.

Ieilgušās ziemas dēļ nekāda sevišķa rosība futbolā nenotika līdz pat aprīļa beigām, oficiāla sezonas atklāšana notika 30. aprīlī. Laukumi, kuros bija paredzēts šajā sezonā spēlēt bija: Uniona laukums, Ķeizarmežs, Pēterparks, 2. Rīgas riteņbraucēju biedrības laukums (gan pirmās, gan otrās klases komandām), kā arī Aerodroms, Lucavsala un Kundziņsala (tikai otrās klases komandām).

YMCA-Union sastādītā Rīgas sastādītā (YMCA+Union) balti melnās formās pret Tallinas futbola klubu

Pirmā klase

KAI YMCA LJS LSB UNI MAK punkti vārti vieta
Kaiserwald 2:1 5:3 5:0 w:o 19:0 18 44-11 1
YMCA 2:3 9:0 5:0 5:1 w:0 15 31-7 2
LJS 1:3 o:w 2:0 4:1 1:1 10 18-22 3
LSB 3:1 0:2 2:2 3:1 4:1 10 14-20 4
Union 1:3 1:1 1:2 1:1 4:2 6 11-21 5
Makkabi 0:3 0:6 0:3 0:1 o:w 1 4-41 6

Jau pirmajā kārtā varēja redzēt, cik atšķirīgi bija pirmās klases komandu spēku samēri: YMCA ar 9:0 sagrāva LJS futbolistus, bet Kaiserwald ar 19:0 burtiski iznīcināja Makkabi komandu.

Arī turpinājumā neradās šaubas, ka turnīrā īstā cīņa bija starp divām komandām: Kaiserwald un YMCA. Pirmā riņķa spēlē Kaiserwald uzvarēja ar 2:1 un arī turpmākajās spēlēs demonstrēja ļoti pārliecinošu sniegumu, līdz septembra vidū nepiedzīvoja zaudējumu pret aizsardzībā labi spēlējušo LSB komandu. Tas, komplektā ar YMCA tikai vienu zaudētu punktu pret vājākiem pretiniekiem (neizšķirts pret Union), nozīmēja, ka oktobra sākumā notikušajā otrajā spēlē starp galvenajiem pretendentiem bija jānoskaidro Latvijas meistarvienība. Kaiserwald derētu arī neizšķirts, kamēr YMCA - tikai uzvara. Abas komandas spēlei gatavojās kā īstai cīņai, tāpēc tai pat piesaistīja ārzemju tiesnesi - Verneru Eklefu no Somijas. Spēle raisīja milzīgu skatītāju interesi, rindai uz divām kasēm veidojoties 400 metru garumā (kopumā spēli esot vērojuši ap 3500 skatītāju, kas bija tā laika Latvijas rekords). Par pašu spēli Rigasche Rundschau rakstīja, ka gan skatītāju, gan spēlētāju pusē tajā bijusi jūtama pārmērīga nacionālā elementa klātbūtne, mazāk domājot par sportu, bet vairāk par "savējie" pret "svešajiem". Līdz ar to Eklefam bija darba pilnas rokas, nepieļaujot spēles pārvēršanos pilnīgā haosā. Jau 2. minūtē Vladimirs Plade izvirzīja Kaiserwald vadībā, bet desmitajā minūtē viņa brālis Teodors pārsvaru dubultoja. Turpinājumā savu vārdu teica brāļi Bārdas, vispirms Arvīds rezultātu starpību samazināja, bet tad Edvīns panāca spēlē izlīdzinājumu. Otrā puslaika sākumā ar roku soda laukumā nospēlēja YMCA aizsargs Ašmanis, 11 metru soda sitienu realizēja Kārlis Vorms. Turpinājumā spēle kļuva ļoti asa, tiesnesis pat uz piecām minūtēm noraidīja no laukuma V.Pladi un A.Bārdu. Kad sadursmē ar Edvīnu Bārdu savainojumu guva Kaiserwald vārtsargs Graupners, latvieši uzskatīja, ka tur bija simulācija, bet vācieši - ka nepārprotama rupjība. Kā lai arī nebūtu, uz laiku Kaiserwald vārtos stājās aizsargs Kurts Plade, bet turpinājumā Graupners tomēr savu vietu ieņēma pats. Spēles turpinājumā pārsvarā bija YMCA futbolisti, vairākas labas izdevības vārtu gūšanai bija Aleksandram Kerno un Edvīnam Bārdam, tomēr Graupners vienmēr bija savā vietā, un tā spēle arī noslēdzās 3:2 par labu Kaiserwald komandai, kas kļuva par pirmo Latvijas meistarvienību. Pēc spēles latviešu prese rakstīja, ka Kaiserwald vilcinājuši laiku, bet vācu - ka YMCA spēlējuši rupji.

Kaiserwald sastāvs: (*ne visām spēlēm spēlētāju sastāvs ziņots presē, var nebūt pilnīgs) Arveds Albergs, Heinrihs Johansons, Kurts Plade, Maksis Lorencs, Česlavs Stančiks, Bruno Plade, Henrijs Peltenburgs, Persijs Ludvigs Maršics, Teodors Plade, Oskars Suets, Kārlis Vorms, Arvīds Graupners, Nikolajs Mende, Vīze, Villijs Frīke, Pēters Sanders

Otrā klase

Otrās klases turnīra spēļu rezultāti presē parādījās minimāli. Zemāk sniegts viss, ko ir izdevies noskaidrot, arī attiecībā uz komandu punktiem nav pārliecības par precizitāti, taču vietu sadalījumam vajadzētu būt pareizam. Šķiet, ka Raiņa kluba komanda piedalījās tikai pirmā riņķa spēlēs.

MAR LNJS ASK KUN ĀGE SSS RAI punkti vieta
Marss 2:0 ? ? ? 13:0 ? 19 1
LNJS 3:1 ? ? ? ? 8:0 19 2
ASK ? ? ? 3:1 22:1 ? 17 3
Kundziņsala ? ? ? 4:1 ? ? 16 4
Āgenskalns ? ? 1:4 ? 4:3 3:0 8 5
SSS ? ? ? ? ? ? 3 6
Raiņa klubs - - - - - - - -

Latvijas Jaunatnes svētki

Latvijas jaunatnes svētkos, kas notika 1922. gada jūnijā. Futbola turnīrā bija atļauts piedalīties tikai biedrībām, kuru komandu sastāvā pārsvarā bija latviešu sportisti. Dalību pieteica 12 komandas, bet divas no tām - Ventspils Sporta biedrība un Kuldīgas futbola komanda - uz turnīru neieradās. Pirmo vietu ieguva YMCA komanda, otrā - LJS Finālā YMCA pret LJS uzvarēja ar 3:0. Trešo vietu ieguva Marsa komanda. Prese ziņoja, ka provinces komandas (Cēsu vidusskola, Liepājas tehnikums un Valmieras apvienotā skautu komanda) izrādījušās būtiski vājākas par rīdziniekiem. Te gan vērts piebilst, ka oficiāli jaunatnes svētki bija paredzēti kā sporta sacensības junioriem un vismaz provinces komandu nosaukumi liek domāt, ka tās patiešām bija junioru komandas, kamēr rīdziniekus pārstāvēja Latvijas meistarsacīkstēs spēlējošas komandas un to rindās bija spēlētāji, kurus nekādi nevarētu saukt par junioriem (piem., YMCA sastāvā spēlēja 1896. g. dzimušais Aleksandrs Roge, kuram tobrīd bija 26 gadi).

YMCA komandas sastāvs: Hermanis Saltups, Kārlis Ašmanis, Indriķis Eihmanis, Harijs Šmits, Aleksandrs Roge, Kārlis Balodis, Pauls Sokolovs, Arvīds Bārda, Edvīns Bārda, Rūdolfs Bārda, Arvīds Skuja.