1921

Otrā Latvijas olimpiāde

Atšķirībā no gadu iepriekš notikušās Pirmās Latvijas olimpiādes, otrajā reizē tās futbola turnīrā piedalījās jau tradicionāli miera laika futbola klubi. Kā to arī varēja gaidīt atbilstoši spēku samēram, turnīra finālā tikās divas galvenās favorītes Kaiserwald un YMCA komandas. Spēles iznākums gan bija pietiekami negaidīts: kamēr pirmajā puslaikā pārsvarā drīzāk bija Kaiserwald futbolisti, pēc pārtraukuma viss sagriezās otrādi un no tā brīža, ka YMCA izvirzījās ar 4:3 vadībā, kristīgās savienības sportisti kļuva par pilnīgiem situācijas noteicējiem, pabeidzot spēli ar graujošu uzvaru.

 • Kaiserwald 9
 • LJS1
 • Unions 2
 • RGSK 0
 • YMCA 5
 • LNJS 0
 • Kaiserwald 2
 • Unions0
 • YMCA 5
 • Karaskola2
 • Kaiserwald 3
 • YMCA11
 • YMCA

YMCA sastāvs finālā: Artūrs Ezertēvs, Kārlis Ašmanis, Ernests Plāķis, Harijs Šmits, Kārlis Bone, Pauls Sokolovs, Zariņš, Arvīds Bārda, Edvīns Bārda, Arvīds Skuja, Temko

Latvijas (Rīgas) meistarsacīkstes

Notika pirmais mēģinājums aizvadīt Latvijas meistarsacīkstes futbolā, pagaidām gan pilnībā ignorējot komandas, kas nebija no Rīgas. Sacīkstes noritēja rudenī, 15 komandas sadalīja četrās grupās atbilstoši to (nosacītiem) spēku samēriem. Sezonu sāka jūlija vidū, pa vidu tajā vēl sanāca pārtraukums Olimpiādes dēļ un rezultātā spēļu aizvadīšana aizkavējās. Neiztika bez atceltām, pārceltām un atkārtoti spēlējamām spēlēm, kas noveda pie tā, ka spēcīgāko komandu grupā līdz ziemas pienākšanai nebija izspēlētā izšķirošā spēle starp YMCA un Kaiserwald komandām.

Par šo sezonu lielākoties raksta, ka to nepabeidza "agri pienākušas ziemas dēļ", taču patiesībā pēdējās spēles notika vēl novembra sākumā, kas vairāk liek domāt par slikti plānotu kalendāru un pārāk biežu spēļu rezultātu anulēšanu. Turnīram, kurā katrai komandai jāaizvada 6 spēles, būtu jābeidzas vēl futbola spēlēšanai piemērotā sezonā. Skandālu, strīdu un rezultātu apstrīdēšanu bija ļoti daudz. Pēc 9. oktobrī notikušās YMCA - Kaiserwald spēles (beidzās 3:3) neizšķirti, YMCA iesniedza protestu par tiesneša Alslēbena neobjektivitāti. Sākotnēji protestu noraidīja, tomēr nedēļu vēlāk komandas tikās atkal (šajā reizē ar 3:2 uzvarēja Kaiserwald), vēl nedēļu vēlāk LFS atcēla 9. oktobra spēles rezultātu. Līdzīgi atgadījumi bija arī zemākajās grupās, prese par visām šīm apelācijām rakstīja pavirši un izsekot tam, kuras no aizvadītajām spēlēm beigās būtu iekļaujamas sezonas tabulā, ir pagrūti. Skaidrs ir vien tas, ka pirmā Latvijas futbola sezona tās organizētājiem deva daudz mācību.

Rīgas A klase (sezona netika pabeigta)

KAI YMCA UNI KARA Vārti Punkti
Kaiserwald 2:2 2:0 +/- 8:2 9
YMCA - 2:4 9:1 25:8 7
Union 0:4 1:4 1:0 9:12 6
Karaskola -/+ 0:8 0:3 1:21 0

Kaiserwald spēlēm pret Karaskolu rezultāti nav noskaidroti (un vai tās reāli notika vai arī Kaiserwald saņēma uzvaras bez spēles).

Arī B klase palika bez uzvarētāja, LJS un LNJS komandām gūstot vienādu punktu skaitu. Toties abās zemākajās klasēs uzvarētāji gan tika noskaidroti: par C klases meistarvienību ļoti pārliecinoši kļuva Kaiserwald II, bet D klasē uzvarēja YMCA III.

Rīgas B klase (sezona netika pabeigta)

Punkti
LNJS 6
LJS 6
Garnizons 0

Rīgas C klase

Punkti
Kaiserwald II 11
YMCA II 5
Marss 4
Union II 2

Kaiserwald II: Ālbergs, Heinrihs Birks, Edgars Dumbergs, Štols, Meisters, Bruno Plade, Alfrēds Plade, Broks, Maršics, Šarnagels, Kārlis Graupners.

Vairāki šīs sezonas Kaiserwald otrās komandas spēlētāji 1922. gadā jau kā pirmās komandas dalībnieki kļuva par Latvijas meistariem. Tikām Kārlis Graupners vēlāk kļuva par ievērojamu treneri un futbola funkcionāru, viņam bija lieli nopelni Liepājas Olimpijas kļūšanā par vienu no labākajām komandām Latvijā.

Rīgas D klase

Punkti
YMCA III 10
Āgenskalns 8
LNJS II 4
Kundziņsala 2

YMCA III: Arvīds Jurgens, Stahmanis, Vladimirs Svistuņenko, Jāzeps Šadeiko, Zēbergs, Ceits, Kurts Strazdiņš, Vasiļevskis, Arvīds Strazdiņš, Oskars Bārda, Stavčinskis.

YMCA trešajā komandā savas gaitas futbolā sāka vēlāk ievērojamie Latvijas izlases futbolisti Arvīds Jurgens, Vladimirs Svistuņenko un Kurts Strazdiņš. Tiesa, Jurgens jau 1921. gadā bija debitējis arī YMCA pirmajā komandā, aizstājot tās pamatvārtsargu Ezertēvu.

Armijas 1. vispārīgie sporta svētki

Latvijas armijas rīkotajos vispārīgajos sporta svētkos notika arī futbola turnīrs. Tā finālā Rīgas garnizona komanda ar 2:4 (pēc pirmā puslaika 1:1) piekāpās Kurzemes divīzijas vienībai, līdz ar to Kurzemes komanda kļuva par Lielbritānijas brigādes ģenerāļa Berta dāvātās ceļojošās balvas - vairoga - ieguvēju.

Kurzemes divīzijas komanda Kurzemes divīzijas sastāvs: Rupeiko, Arnolds Sērdienis, Oto Emermanis, Auziņš, Mackevičs, Markušenko, Tūbergs, Kunerts, Strenge, Grapmanis, Mūsiņš.

Citi nozīmīgi notikumi

1921. gada jūlija beigās YMCA pirmā komanda devās pirmajā Latvijas futbolistu izbraucienā uz ārzemēm, uzstājoties Tallinā. Vēsturiskajā turnejā YMCA pārstāvēja Arturs Ezertēvs, Harijs Šmits, Kārlis Ašmanis, Pauls Sokolovs, Kārlis Bone, Herberts Baumanis, O. Grasis, Arvīds Bārda, Arvīds Skuja, Zariņš un Edvīns Bārda.

Foto no M.Zemīša dzimtas kolekcijas YMCA komanda Tallinā. Pirmajā rindā (no kreisās): Herberts Baumanis, Harijs Šmits, Arturs Ezertēvs, Kārlis Ašmanis, Pauls Sokolovs. Otrajā rindā: nenoskaidrots, Edvīns Bārda, nenoskaidrots, Kārlis Bone, Arvīds Bārda, nenoskaidrots

Tallinas Sports - YMCA Moments no Tallinas Sport - YMCA spēles Tallinā