1934

Imitation of Life

7.0
Vispār jau interesanti ir ar tām vecajām Holivudas filmām - katrā no tām, ko pēdējā laikā esmu noskatījies, ir bijis kaut kas ievērības cienīgs. Ne gluži tā, ak tās visas man šķistu izcilas, bet kaut kādas interesantas īpatnības ikvienā filmā ir novērotas. Kaut vai tas, ka droši vien drīzumā būšu vismaz vienā lomā redzējis teju ikvienu izcilo 20.gadsimta pirmās puses aktrisi.
2014-01-19 09:46:03
film, 1934

Tender Is the Night

8.5
Manā literārajā izglītībā nenoliedzami ir robi, un daļa no tiem - milzīgi. Droši vien visam pamatā ir tas, ka mana lasīšanas prakse nekad nav bijusi sistemātiska. Tā arī neesmu saņēmies lasīt visas grāmatas no kāda gudru ļaužu sastādīta saraksta, tādējādi veidojot sev noturīgus pamatus, uz kā būvēt tālāko lasītprieku. Tā vietā es mēdzu pārmaiņus lasīt "augsto mākslu" un draņķīgu zinātnisko fantastiku, klasiku un nejauši izvēlētas mūsdienu grāmatas, ārzemju šedevrus un pašmāju autoru vājprātu (arī latviešu autoru šedevrus, ja kas). Un tā rezultātā atklājās, ka neesmu lasījis pilnīgi neko no Frānsisa Skota Ficdžeralda darbiem. Pat ne "Lielisko Getsbiju"! Un Ficdžeraldu bieži mēdz dēvēt par 20.gadsimta izcilāko amerikāņu autoru, labāku par Hemingveju!
2013-01-29 06:14:37
book, 1934

It`s a Battlefield

7.0
Šī ir viena no Grema Grīna grāmatām, ko iegādājos no amazon.co.uk lietotā veidā - tā kā izrādījās, ka e-grāmatas no Lielbritānijas veikala iegādāties nav iespējams, lietotu grāmatu variants man šķita ļoti pieņemams. Patiesībā šis vispār ir formāts, kurā man būtu ideāli pirkt grāmatas, jo īsti tālāku pielietojumu grāmatai pēc tās izlasīšanas es nesaskatu - turklāt arī jaunā veidā iepirkta grāmata pēc izlasīšanas jau būs saucama par lietotu.
2012-01-19 07:14:40
book, 1934

Burmese Days

6.5
Ar "Burmese Days" es beidzu savu iepazīšanos ar Džordža Orvela ievērojamākajiem darbiem, un jāatzīst, ka šis laikam nav pats labākais nobeiguma punkts. Hronoloģiski tas bija (ja pareizi saprotu) viņa otrais romāns (pēc "Down and Out in Paris and London") un, kā es nojaušu, nebūt ne labākais. Tas centrā ir kāds vīrs vārdā Florijs, kas ir Birmā dienošs angļu tirdzniecības kompānijas pārstāvis. Vēl šeit ir iesaistīta no Eiropas atbraukusi jauna sieviete Elizabete, ar kuru Florijam veidojas gandrīz romāns, bet ne gluži. Nozīmīgi ir divi indieši - labais ārsts doktors Verasvami un sliktais U Po Kyin (nezinu, kā šo vārdu labāk pierakstīt latviski, saukšu viņu turpmāk par sliktuli). Tātad sliktulis vēlas sakompromitēt kukuļus neņemošo doktoru un iekarot sev vēl augstāku pozīciju koloniālās Birmas aprindās. Tikām labakajam doktoram vienīgais glābiņš var nākt no vienīgā puslīdz pieklājīgā pilsētas angļa - Florija, taču Florijam ir viens trūkums - proti, viņš ir stipri vien gļēvs. Romāna gaitā Florijs gan pamazām kļūst drosmīgāks, bet faktiski tas jau ir par vēlu.
2008-10-03 17:21:14
book, 1934

Jürg Reinhart: Eine sommerliche Schicksalsfahrt

6.5
(valoda: vācu) Šis ir pirmais Maksa Friša romāns, kas tapis uzrakstīts, kad viņam bija apmēram tikpat gadu, cik man tagad. Un jāatzīst, ka pretēji savām prognozēm, es nejūtos nemaz tik ļoti pazemots, kā varētu. Tomēr jāatzīst, ka literatūrā ne visi ģēniji tā kā sportā savus lielākos panākumus gūst vēl gandrīz pusaudža vecumā. Jirgs Reinhārts ir stāsts par kādu jaunu vīrieti, kas sākumā gandrīz tiek no baroneses pavedināts, bet tad "satusē" ar vienu jaunu meiteni, tad viņš aizbrauc, viņai piemetas kaut kāda kaite, no kuras viņa nonāk komā, viņš atgriežas un izpilda viņai eitanāziju. Tieši šis nobeigums ir vienīgais elements, kas manās acīs paceļ šo Friša darbu pāri "sviesta" līmenim, kas citādi šajā grāmatā ir diezgan augsts, romāns līdz tam ir vairāk vai mazāk tradicionāls, prognozējams, nedrošu roku rakstīts, nē, protams, var nojaust, ka Makss Frišs nav gluži trešās šķiras rakstnieks, bet viņa talants, šo grāmatu rakstot, vēl nebija noslīpēts, nebija tur kaut kā tāda, kas viņu vēlāk padarīja par sava laikmeta Kafku. Tas ir tā - lasīt to, protams, var, tāpat kā pēc analoģijas var klausīties arī visus agrīnos bītlu albūmus, taču tā saturiskā puse ir diezgan blāva un pārējas puses arī nav diži spožākas.
2006-11-08 00:00:00
book, 1934

An Ordinary Life

8.0
This is where I reach the conclusion of Chapek`s "Trilogy". I still don`t know what all these books have in common. Maybe - that you can look differently at everything and that your conclusions cannot be separated from your person. Maybe - that no man is plain as a plank. In that case "An ordinary life" is the right conclusion to the trilogy. Its main hero is a man who knows that he`s going to die soons and he writes his lifestory so it would be a perfect example of an ordinary life. Only by writing it he finds out that he isn`t as ordinary as it may have seemed to him. He finds out that there are several different personalities within him and that he doesn`t like some of them at all. And without all those different personalities, including a simple man, a distrophic, a poet, a hero, a pervert, an ambitious ladderclimber and others he wouldn`t be what he is. Yet he isn`t really sure whether he likes himself for some of his personalities are quite ugly indeed. It would probably be right for me to give here his biography - he was a son of a carpenter, he was very good at school, yet he had no friends there. The went to some good school and started to study at a university. But when he shared a room with a fat poet he forgot about studies and became a rebel, an alcoholic and a supposedly bad poet. When his father refused to send him more money he left his poetry and took a job on a railroad. There he made some sort of a career, married the daughter of the director of his railway station, did some sabotage during WW1 and got a job at some ministry in the new republic of Czechoslovakia. And then he died. Simple? Isn`t it. But some of the pieces of his life didn`t match the pattern he wanted to find everywhere - for example, his short love with poetry, which was characterised by a young man calling him some 40 years later the Czech Rimbaud. And then there was an episode where he had sex at the age of 8 with a gypsy girl.
2006-01-24 00:00:00
book, 1934

The Meteor

7.0
The second part from Chapek`s so called "Trilogy" of novels didn`t impress me as much as the first one. Although I have to admit that it had a much more promising content. While Hordubal was just a variation of a real crime commited somewhere in Czechoslovakia, "The Meteor is a purely philosophical piece. A strange man has survived a plane crash and sent to a hospital without a chance of ever coming out of coma again. Three different observers create their own versions about this man`s life - they have no real facts about him for his face is gone with the fire that happened on the plane, he has no documents and he isn `t concious. First a nurse has a dream where mister X tells her what a sinner he has been in his life. Then we have an oracle who just happens to be lying next door to the Meteor who has some visions about the man yet he can`t give no exact information about the man`s life for as he says himself he cannot look at insignificant details in a life, he observes the life as a whole. And in the end a writer writes a story how Meteor became the right hand of a mafia man somewhere in Cuba and how he lost everything. Whether any of these stories contains any truth about the hero isn`t mentioned. What`s true what`s imagination - that`s left for the reader`s imagination. Why did I like this novel less than the first part? Mainly because there`s too much of theorie and too few of practics in here.
2006-01-23 00:00:00
book, 1934

The Young Joseph

7.0
This is the second part of T.Mann`s tertalogy about Joseph from the Bible who`s known to most people in connection with his brothers. I`m not sure why I took the second part of the novel from my library. Not that this would be the kind of book where you absolutely must read from the first page til the end - the story isn`t exactly new and unexpected twists aren`t a thing to look for in a book like this one. So this part tells us about Joseph`s youth (as the title clearly suggests) - when he`s in his teenage years, starts having his stupid non-sexual dreams, pisses his brothers off, is thrown by his brothers in a hole, rescued by some travellers and close to being sold into slavery into Egypt. I`d rather not talk about the story but what I thought of Joseph. To me he is an annoying brat, completely deserving the attitude his brothers have towards him. He just thinks that he`s sooo clever, sooo good looking and so much better than everybody else that he needs to wake up and smell the coffee. And the best thing to do that is being thrown in a hole in the ground with a nice perspective of dying there. Now let`s hear what I have to say about the book. First it was quite hard to get into it - T.Mann is a bit a heavy writer, relying quite massively on the German tradition of writing every detail you`ll never need in your life and doing to in quite a boring manner. Later on I found out that it`s quite a rewarding read, yet mainly for my German and not for my soul. It`s good, it`s well-written but it`s not my kind of literature. I may be happy having read at least one of Mann`s works but I`m not planning reading any other part of "Joseph and his brothers" right now.
2005-09-03 00:00:00
book, 1934