1925

Rīgas kauss

Rīgas kausa izcīņa šajā gadā tika saukta par Pavasara turnīru, pretstatot to Rīgas meistarsacīkstēm, kas notika rudenī. Tā kā sacensības notika pēc tradicionālas vienmīnusu sistēmas, kur pēc pirmā zaudējuma komanda izstājās, jāatzīst, ka gluži vienlīdzīgi pavasara un rudens turnīri nebija. Tomēr kausā komandas spēlēja savos stiprākajos sastāvos un uzvara tajā bija gana prestiža.

• RFK 1:0

Pirmo reizi Rīgas kausa izcīņā pieteicās komanda no citas pilsētas - Kuldīgas vācu komanda Otium, taču reāla dalība turnīrā tai neizdevās, no paredzētās spēles ar Rīgas LNJS komandai atsakoties.

Notikumiem bagāta bija pirmās kārtas spēle starp RFK un Hakoah futbolistiem, kurā RFK pirmajā puslaikā ieguva 5:0 pārsvaru, bet otrajā puslaikā spēle pārauga abpusējās rupjības, par kurām no laukuma tiesnesis noraidīja RFK futbolistus Rūdolfu Bārdu un Voldemāru Rozi, bet vēlāk - pārtrauca spēli. Disciplinārā sēdē izskatot šo lietu, abi noraidītie futbolisti, kā arī RFK kapteinis Arvīds Bārda saņēma brīdinājumus, bet Hakoah tāpat saņēma tehnisko zaudējumu, jo tās sastāvā bija spēlētājs, kurš nedrīkstēja spēlēt, jo nepietiekami ilgi bija dzīvojis Latvijā (Dembo), kuram turklāt arī bija pārmesta rupjā spēle. Presē skatījums par to, kura komanda kādā mērā bija vainīga pie laukumā notikušajām rupjībām, lielā mērā bija atkarīgs no redakcijas simpātijām pret vienu vai otru komandu.

Vēl viena nemierīga spēle risinājās pusfinālā starp JKS un Ķeizarmežu - te gan viedokļi presē dalījās par to, vai pie vainas bija skatītāju vai spēlētāju nesavaldība, kas noveda pie spēlas apturēšanas, kad rezultāts bija 1:1, bet atkārtotā spēlē JKS uzvarēja pārliecinoši ar 3:0.

Turnīra finālā RFK gāja grūti, mēģinot apliecināt savu pārākumu pār sīksto JKS vienību, kuras rindās lieliski spēlēja vārtsargs Ādolfs Greble. Tikai otrajā puslaikā tobrīd vēl nepieredzējušajam un publikai nezināmajam Albertam Šeibelim izdevās vienu reizi Grebli pārspēt. Turpinājumā RFK palika skaitliskajā mazākumā, jo par rupjību tiesnesis Gotfrīds Krūmiņš no laukuma noraidīja RFK aizsargu Aleksandru Rogi, tomēr JKS skaitlisko pārsvaru izmantot nespēja un RFK par kausa ieguvēju kļuva otro gadu pēc kārtas. Spēlē par trešo vietu Kaiserwald ar 3:0 pārspēja Amatieri.

RFK sastāvs finālā: Arvīds Jurgens, Voldemārs Grāvelis, Aleksandrs Roge, Voldemārs Roze, Rūdolfs Bārda, Pauls Sokolovs, Aleksandrs Ābrams, Arnolds Tauriņš, Alberts Šeibelis, Arvīds Bārda, Arkādijs Pavlovs. Zināms, ka šajā turnīrā RFK sastāvā spēlēja arī Edvīns Bārda.

ASK - - - - - 0 3-14 6

RFK Rīgas meistarsacīkstēs uzvarēja ļoti pārliecinoši, vienīgo smago cīņu aizvadot ar Amatiera komandu, kura gan pati tik labi nespēlēja citās spēlēs kā pret RFK.

Skats uz LSB laukumu Skats uz LSB laukumu spēlē starp RFK un Ķeizarmeža komandām

RFK sastāvs: Arvīds Jurgens, Voldemārs Grāvelis, Aleksandrs Roge, Voldemārs Roze, Rūdolfs Bārda, Alberts Šeibelis, Aleksandrs Ābrams, Arnolds Tauriņš, Edvīns Bārda, Emīls Urbāns, Arkādijs Pavlovs, Pauls Sokolovs, Arturs Timpers, Kārlis Ašmanis, Voldemārs Viņķis, Viktors Ozoliņš

Marss - - - - - - - 1 6-19 8

Pārspēles par vietu A klasē: ASK - LNJS 3:3, 2:2 (ieskaitot papildlaiku), 1:3 - LNJS uzvar.

Rīgas LNJS sastāvs (spēlē par vietu A klasē): Lasis, Rūdolfs Kundrāts, Strupe, Rudzītis, Edgars Magone, Erhards Kundrāts, Matisons, Jānis Skuja, Lūkins, Maļinovskis, Šmits.

Otro un trešo komandu sacensībās spēcīgākajā grupā arī uzvarēja RFK spēlētāji. RFK otrajā komandā šajā gadā spēlēja tādi ievērojami futbolisti kā Ādolfs Sīmanis, Oskars Bārda. Tikmēr trešās komandas spēlētāju vidū bija Staņislavs Varakājs, Arvīds Bradiņš un Augusts Sokolovs.

Provinces meistarsacīkstes

Provinces pusfinālos Olimpijai nemaz nebija jāspēlē, jo Zemgalē meistara titula ieguvējs nebija noskaidrots. Tikām Cēsu VB ar 5:2 pārspēja Daugavpils DzKVB futboolistus. 20. oktobrī notikušajā finālā par provinces meistara godu spraigas cīņas nebija - Olimpija sakāva cēsiniekus ar rezultātu 7:0, pirmo reizi izcīnot provinces čempionvienības titulu. Četrus vārtus šajā spēlē guva Dambrēvics, divus - Žins un vienus Blūzmanis.

Liepājas Olimpijas sastāvs provinces meistarsacīkšu finālā: Lērums, Egons Feldbergs, Kulešs, Harijs Pikols, Rūdolfs Kronlaks, Kārlis Tīls, Roberts Blūmentāls, Voldemārs Žins, Ludvigs Dudaņecs, Fricis Dambrēvics, Ādolfs Blūzmanis.

Latvijas meistarsacīkšu fināls

Iepriekšējos divus gadus Rīgas komandu pārākums spēlēs par Latvijas meistartitulu pret provinces futbolistiem bija neapšaubāms. Taču 1925. gadā Liepājas Olimpijas sniegums visa gada griezumā lika gaidīt sīvu spēkošanos. Par labu nāca arī tas, ka Olimpija bija pastiprinājusies ar vadošajiem futbolistiem no citām Liepājas komandām (galvenokārt LNJS Liepājas nodaļas). Skatītājiem, kuri uz spēli bija ieradušies ļoti kuplā skaitā (presē ziņoja par 4000), nenācās vilties.

RFK - Olimpija spēles moments

Kārļa Graupnera trenētie Liepājas futbolisti Rīgas publiku patīkami pārsteidza un nopietni pakutināja nervus pieredzējušākajiem RFK futbolistiem. Pirmie vārtus gan guva RFK futbolisti (Tauriņš), taču uzreiz pēc bumbas ievadīšanas no laukuma centra sekoja zibenīga Olimpijas atbilde, ko ar precīzu raidījumu vārtos noslēdza Blūzmanis. Vienus vārtus Olimpijai neieskaitīja aizmugures stāvokļa dēļ, tomēr puslaikā komandas devās ar rezultātu 2:1 par labu visiem, vēl vienu reizi atzīmējoties Blūzmanim. Otrā puslaika sākumā Edvīns Bārda rezultātu izlīdzināja, taču visai drīz no 11 metru atzīmes Pikols atkal izvirzīja vadībā Olimpiju. Tomēr visā drīzumā Arnolds Tauriņš atkal panāca neizšķirtu rezultātu, jau 3:3. Turpinājumā RFK bija daudz izdevību vārtu gūšanai, taču pārspēt Lērumu rīdziniekiem tā arī neizdevās, labākais, ko viņi sasniedza - pāris reizes trāpīja pa vārtu stabu. Arī Olimpija reizēm radīja saasinājumus pie RFK vārtiem, tomēr otrais puslaiks pagāja ar RFK pārsvaru. Spēles papildlaikā Šeibelim neizdevās pārspēt Olimpijas vārtsargu, izpildot 11 metru soda sitienu, tomēr otrajās 15 papildlaika minūtēs RFK spēja vienus vārtus iegūt, Edvīnam Bārdam ieraidot vārtos no Lēruma rokām izslīdējušu bumbu. Prese slavēja Olimpiju par labo spēli, tomēr atzina, ka RFK uzvara bijusi pelnīta. Spēli tiesāja Gotfrīds Krūmiņš.

RFK 1925

RFK sastāvs finālspēlē: Arvīds Jurgens, Voldemārs Grāvelis, Kārlis Ašmanis, Rūdolfs Bārda, Voldemārs Roze, Alberts Šeibelis, Edvīns Bārda, Emīls Urbāns, Arnolds Tauriņš, Arkādijs Pavlovs, Aleksandrs Ābrams