Bogatir

Pirmā nopietnā krievu futbola komanda Rīgā (tāda, kas piedalās oficiālos turnīros). Sporta biedrība Bogatir izveidota 1926.gadā. Futbols bija biedrības primārais sporta veids.

Pirmo savu sezonu aizvadīja Rīgas meistarsacīkšu zemākajā, C grupā, kur piedalījās tikai trīs komandas, uzvarēja tajā, tāpat Bogatir pārliecinoši pārspēja B grupas vājāko komandu - Viesturu, kam vajadzētu nozīmēt pāreju uz B grupu, taču realitātē viss sanāca sarežģītāk - līdz ar Virslīgas izveidošanu C grupa tika likvidēta vispār, labākās B grupas komandas pārgāja uz A grupu, bet pārējās - ieskaitot Bogatiru un Viesturu - jaunajā B grupā. Sākotnēji sevišķi slavenu futbolistu Bogatira rindās nebija - tā Vladimirs Viktorovs bija spēlējis JKS 3. komandā, Kirilovs - Kaiserwald (bet nebija tur nozīmīgs spēlētājs). Komandas sastāvs spēlē pret Viesturu bija sekojošs (vārtsargs Pakalns, iespējams, bija vēlāk labi zināmais ASK futbolists un hokejists Kārlis Pakalns, taču šo teoriju vajadzētu pārbaudīt):

Pakalns - Vladimirs Viktorovs, Sergejs Reihmans - Perehvaļskis, Fjodors Popihins, Kovaļunas - Georgijs Katoks, Vladimirs Jekimovs, Boriss Ušakovs, Kirilovs, Mihails Barinovs

Bogatira komanda

Bogatirs skaitījās teju vai galvenie pretendenti uz uzvaru arī 1927.gada B klases turnīrā, taču jau neilgi pēc turnīra sākuma notikušajā spēlē pret otru turnīra favorīti - Strazdumuižas izglītības biedrību, Bogatir piedzīvoja smagu zaudējumu ar 2-5 un arī turnīra turpinājumā atgūt zaudēto neizdevās, samierinoties ar otro vietu grupā.

1928.gadā B grupā Bogatirs bija trešie, piekāpjoties ļoti spēcīgajai jaunajai Vanderera komandai un arī Hakoah. Gadu vēlāk Bogatir bija jau otrais, joprojām aiz Hakoah. Pēdējā sezona komandas vēsturē bija 1930.gadā, kad Bogatir bija pārcelts līmeni augstāk uz 1.līgu, jo no tās bija izslēgtas Virslīgas komandu otrās vienības. Bogatir šajā turnīrā ieņēma ceturto vietu (kārtējo reizi - tieši aiz Hakoah), bet rudenī komanda beidza savu pastāvēšanu. Pirms 1930.gada sezonas Bogatirs bija guvis savu nozīmīgāko pastiprinājumu - tai bija pievienojies Latvijas izlases futbolists Vladimirs Svistuņenko, vienlaikus tika apgalvots, ka Svistuņenko aiziešana aizsāka komandas izjukšanu. Tāpat vēl pirms Bogatira komandas likvidācijas to pameta Mihailovs un vārtsargs Tisovs, kuri aizgāja uz ASK.

Ievērojamāko Bogatira futbolistu vidū varētu pieminēt brāļus Aleksandru un Grigoriju Levkovičus, brāļus Maslovus, Reihmanu, Kaļiņiku Gerasimovu, Fjodoru Popihinu, Mihailu Boļšakovu, Mihailu Barinovu un, protams, jau piesaukto Svistuņenko. Liela daļa kādreizējo Bogatira futbolistu trīsdesmitajos gados spēlēja citā Rīgas krievu futbola klubā - Kružokā.

Spēlētāji ar biogrāfijām

SpēlētājsGadi komandā
Pēteris Kirilovs1926–1927, 1930
Vladimirs Jekimovs1926–1930
Pēteris Konstantinovs1927
Mihails Boļšakovs1929
Kaļiņiks Gerasimovs1929–1930
Romāns Solovjovs1929
Vladimirs Svistuņenko1930
Aleksandrs Levkovičs1930
Latvijas izlases spēlētāji: 1