1929

Menschen im Hotel

8
Vikijas Baumas slavenākais darbs - romāns "Cilvēki viesnīcā" ir vairāk vai mazāk piederīgs tai pašai ērai, kuru tik krāšņi aprakstījis Frānsiss Skots Ficdžeralds, tikai Vācijas gadījumā to sauc nevis par Džeza laikmetu, bet gan par "zelta divdesmitajiem" - periodu Veimāras republikā, kad vēl nebija iestājusies globālā ekonomikas krīze un arī vīrs ar dīvainajām ūsām bija tikai margināls īpatnis, nevis Vadonis. Te būtu vieta savdabīgam novērojam: nekad un nekur neesmu novērojis, ka kāds būtu ar nostaļģiju aprakstījis Latvijas neatkarības pirmo desmitgadi, kad Ulmanis bija tikai viens no daudzajiem politiķiem (un arī Latvijā tobrīd krīze, protams, vēl nebija pienākusi). Bet ne par to, protams, ir šis stāsts.
2022-02-07 21:34:09
book, 1929

Atmiņas par nākotni

7.5
Kā izrādās, Sigismunds Kržižanovskis rakstīja arī diezgan tradicionālu zinātnisko fantastiku - vai vismaz kaut ko līdzīgu tādai zinātniskajai fantastikai, kas tapa Rietumos, tiesa, bagātinot to ar itin "kafkiāniskiem" elementiem. "Atmiņas par nākotni" vēsta par kādu zēnu, vēlāk vīrieti, kurš visu savu dzīvi velta, lai pakļautu laiku. Jau no agras bērnības Maksu Štereru interesē laika fenomens, un šajā interesē ietilpst tēva lielā pulksteņa mehānismu periodiska čakarēšana. Tas, ko viņš vēlas apgūt, ir iespēja ceļot laikā, un patiesībā nekas cits dzīvē viņu sevišķi neinteresē, un par viņa lielāko uzdevumu kļūs laika mašīnas izgatavošana.
2018-01-27 09:18:13
book, 1929

The Man Within

7.0
Grems Grīns pats savu debijas romānu "The Man Within" vēlāk raksturoja kā neglābjami romantisku un tādu, ko varbūt nemaz nebūtu vērts bijis izdot (lai gan vienlaikus viņš, protams, atbalstīja romāna atkārtotu izdevumu). Kad es to ņēmu bibliotēkā, es, protams, nenojautu, ka tas ir viens no mazāk ievērojamajiem Grīna romāniem, man pietika ar apziņu, ka grāmata ir pieejama oriģinālvalodā un ka man noteikti nenāktu par ļaunu izlasīt kādu grāmatu angliski, un tās es arī izdarīju.
2009-01-02 12:18:44
book, 1929

A Room of One`s Own

7.5
"Sava istaba" patiesībā neietilpa manā lasīšanas "A" plānā. Proti, tas nav viens no Virdžīnijas Vulfas darbiem, kas iekļauti 1001 izlasāmās grāmatas sarakstā, jo tas nemaz nav romāns, bet gan ir eseja. Taču no otras puses reizēm ir vērts lasīt arī kaut ko izglītojošu. Es sevi, protams, nenosauktu par lielāko izglītošanās cienītāju visā apvienotajā Latvijvalstī, taču uzzināt kaut ko jaunu, lai ar to pēcāk varētu kaut kur "pazīmēties", tas man var arī patikt. Var arī nepatikt, bet tas ir cits jautājums.
2008-10-07 16:51:37
book, 1929

The Gardener`s Year

7.0
"Dārzkopja gads" ir precīzi tāda grāmata, kā varētu gaidīt no tās nosaukuma - tā stāsta par to, kas gada laikā ir jādara dārzkopim. Tomēr te der būt piesardzīgam - šī grāmata nav paredzēta kā mācību līdzeklis dārzkopības iesācējiem, jo tā ir humoristisks miniatūru krājums. Tas tā, lai neiebrauktu auzās kā es ar "Sējas kalendāriem". Varu pastāstīt par Sējas kalendāriem - reiz man gadījās intervēt latviešu interneta dzejnieku Ontūnu Mazpisānu (kas pa šo laiku paspējis pārdēvēties par Mazpusānu - lai mazāk skandalozi skanētu). Un šis stāstīja, ka viņš padomju laikos bijis iesaistīts milzīgu tirāžu guvušajos Jāņa Jirgensona "Sējas kalendāros". Es tad nu padomāju - kas tas par man nezināmu pagrīdes disidentu izdevumu, bet izrādījās, ka "Sējas kalendāri" bija gluži vienkārši "sējas kalendāri", kuros rakstīts, kad sēt auzas, bet kad - pelavas. Pelavas gan laiakm nesēj.
2007-09-05 17:19:22
book, 1929

Putras Daukis

5.0
This is a satirical novel about a rich peasant who wants to become even richer. It`s written in a manner that would presume the book to be funny, yet it doesn`t achieve much for the author`s humour is rather clumsy and sometimes even lame. I guess this thing could be also understood as some sort of left wing propaganda, making fun of the stupid bourgeous lard asses, but even as propaganda it`s rather weak.
2006-06-26 00:00:00
book, 1929

Tales from a pocket

6.5
I had read this collection of stories before. But if can write about films that I don`t watch for the first time why couldn`t it be the same with books? Only I`d probably prefer re-reading stuff that strikes me as brilliant. Chapek`s stories don`t really achieve that. I considered him to be a very funny writer indeed when I was much younger (oh, it`s the old me talking right now) but nowadays I don`t find him particulary amusing. Basically he`s just a second-rate Jerome K. Jerome - not too daring and not too funny. His humour does work well on some occasions but on others his jokes fall completely flat. His writing style doesn`t impress me either. The rating is mostly given for the memories of reading it for the first time and not for the actual impression I have now.
2005-11-01 00:00:00
book, 1929

Sartoris

6.5
This was the first book where Faulkner wrote about his favourite characters - Flem Snoups gets his first chance to shine in this book, but mainly it`s about one of the sons of the old colonel Sartoris that has returned from WW1 where his twin brother Johnny has died. The other one is a loony for sure who enjoys driving a car way too fast and who doesn`t care whether he lives or dies. Not an especially groundbreaking book, but at least easier to read than the one about the intruders in the dust. Still I won`t be rereading it I suppose.
2005-09-19 00:00:00
book, 1929

Death of a Hero

7.5
R.O. isn`t particulary popular nowadays, I`m not really sure why. Probably because the best of his books - this one - is interesting only for the first 2/3 of it. DoaH tells the story of a guy named George that happened to be born in the late 19th century, that happened to have parents that were unluckily married and grandparents that were unluckily just as his parents were. They lived in a world of unsincerity and stupid pompous behaviour. They never said what they meant and they never really thought what they meant. George for himself was a nice guy, he had a wife he loved and a lover he loved. He thought that both of his women supported free love and had nothing against such a relationship. When he found out that words about freedom and not caring about what people think are not more than bullshit he went to war. There comes the last third of the book. It seems to me that you can`t possibly write about WW1 so that the reader wouldn`t have read the same thing by a different author. And it`s clearly the case with Oldington. Ok, he was one of the first to write but he ain`t one of the first to be read. Therefore I can say - my respect to you, but I can`t make myself love you.
2005-08-17 00:00:00
book, 1929