1939

Christmas Holiday

8
Tā īsti nebija plānots, bet neilgi pēc "Tad un tagad" izlasīju vēl vienu Somerseta Moema darbu - šoreiz romānu "Ziemassvētku brīvdienas", kas izrādījās daudz interesantāks par manu iepriekšējo saskarsmi ar šo autoru. Patiesībā mani jau pārliecināja tās anotācija (atkal lasīju Moemu krievu tulkojumā), kur bija teikts, ka līdz šim laikam krievu lasītājam sava satura dēļ grāmata nebija pieejama, kas lika domāt - te būs kaut kas pikants! Un savā ziņā tā arī ir.
2019-09-23 04:27:13
book, 1939

Līgavu mednieki

8.5
Lai arī Līgavu mednieki nebūt nav ļoti dziļa un sarežģīta literatūra, tā ir viena no tām latviešu literatūras grāmatām, ko man vismaz patīk reizēm pārlasīt. Sakot "reizēm", es domāju - aptuveni reizi desmit gados, kas nozīmē, ka lasīju to droši vien trešo reizi. Tā gan nav, ka katrā nākamajā reizē tajā atklājas kas jauns un iepriekš neizprasts, bet tas varbūt ir pat viens no Anšlava Eglīša lielākajiem trumpjiem - viņa darbi, lai arī valodas ziņā izsmalcināti un koši, nav pārmudrīti ar dubultajiem dibeniem un pārvērtīgām atziņām.
2018-04-09 03:50:45
book, 1939

Gone With the Wind

7.5
Vējiem līdzi ir viena no retajām klasiskajām Holivudas filmām, ko atceros esam skatījies, izmantojot televizora pakalpojumus. Tas varētu būt bijis orientējoši 1998.gadā - 1999.gadā, laikā, kad vecāku mājās bija novērojama kabeļtelevīzija, un angliskas filmas bija skatāmas naktīs pa TNT kanālu, kas dienas laikā rādīja "Cartoon Network" multenes. Tiesa, varētu pat gadīties, ka šī arī bija vienīgā filma, ko šajā kanālā es noskatījos, kā nekā skolas laikā man vispār filmu skatīšanās nebija sevišķi raksturīga (šķiet, izņemot "Vējiem līdzi" un dažas piektdienas vēlo vakaru filmas LNT ar melnu apli stūrī, neko daudz es tiešām kino nebaudīju, uzsvaru liekot uz vācu tokšoviem un Eurosport visas dienas garumā).
2017-02-05 09:12:34
film, 1939

The Grapes of Wrath

7
"Dusmu augļi" sava sociālā statusa pēc skaitās teju vai visu laiku nozīmīgākais amerikāņu literatūras darbs, sava laikmeta (Lielās Depresijas) spilgtākā liecība, kas caur vienas atsevišķi ņemtas ģimenes stāstu atklāj ēras traģiskumu visā tās bezcerībā. Ar tādu absolūto klasiku gan, protams, lieta bieži nav vienkārša - nozīmīgums gan pārāk augstu novieto gaidāmības (vai kā būtu pareizi raksturot "expectations") latiņu un arī vispār, to uzņemot organismā, ir grūti abstrahēties no konkrētā mākslas darba deklarētās vērtības. Līdz ar to nav pārsteidzoši, ka Steinbeka slavenākais romāns man ilgu laiku nebija nonācis lasāmās literatūras plauktiņā, bet beigās to tur novietoja paša vilktā loze Grāmatu klubiņa ietvaros.
2016-02-06 06:54:10
book, 1939

The Lawless Roads

7.5
1938.gadā Greims Grīns devās ceļojumā uz Meksiku, šķiet, kāda preses izdevuma vajadzībām. Tā ietvaros viņš galvenokārt iepazina tolaik valdošo katolicisma aizliegumu šajā valstī, apmeklēja reģionus, kur mācītāji bija nošauti, baznīcas pārvērstas par noliktavām, bet vietējo iedzīvotāju liela daļa tāpat bija reliģijas un misticisma pārņemti. Šī ceļojuma rezultātā tapa divas grāmatas - šī un "The Power and the Glory", kura tiek uzskatīta par vienu no Grīna izcilākajiem romāniem (un kura īpaši nav manā gaumē, bet es jau neesmu eksperts, tik vien kā grāmatu lasīšanas maniaks).
2013-02-17 07:33:08
book, 1939

The Confidential Agent

7.5
Kādā vārdā nenosauktā (Spānija) Eiropas valstī plosās pilsoņu karš, jau vismaz pāris gadus. Uz Angliju no šīs valsts dodas vārdā nenosaukts aģents, grāmatā dēvēts par D. Viņam ir nepieciešams savas valdības vārdā noslēgt līgumu ar angļu ogļraktuvju īpašniekiem, lai viņa valstij tie piegādātu ogles, kas nepieciešamas karā. Vienlaikus ar D. uz Angliju brauc arī šīs pašas vārdā nenosauktās valsts (Spānijas) dumpinieku aģents L., kuram ir tāds pats mērķis - noslēgt līgumu par ogļu piegādi. Slepenajam aģentam D. ne pārmērīgi veicas viņa gaitās Anglijā - viņš tiek nevajadzīgi aizkavēts, piekauts, konkurenti ir labāk sagatavojušies par viņu un viņa valdību, un plus viņš jau arī nav vienmēr tik ļoti pārliecināts par to, ka tā puse, kuru viņš pārstāv, ir tā labā puse. Plus, viņš karu nes sevī arī mierīgajā Anglijā (jo 2.Pasaules karš vēl nav sācies). Visai neplānoti viņam izveidojas kas līdzīgs mīlestībai ar galvenā raktuvju īpašnieka meitu, tāpat viņš jūt lielas simpātijas (bez seksuālā elementa) pret meiteni, kas ir apkopēja viesnīcā, kurā viņš apmetas Anglijā.
2011-12-23 12:00:37
book, 1939

Mūžības skartie

7.5
Skolas laikos, kad "Mūžības skartos" vajadzēja lasīt, es no tā, protams, izvairījos. Kālab gan man vajadzētu lasīt obligāto literatūru, un vēl jo vairāk - obligāto dzeju? Taču pastāv kāda metode, kas mani var piespiest ne to vien izdarīt. Un šī metode, protams, saucas - izveido slēpni, kura atrašanai nepieciešams izlasīt "Mūžības skartos". Nē, patiesibā slēpni mēs atradām tāpat - ar Interneta studēšanu un cīnīšanos pa brikšņiem. Bet grāmatu steigā tāpat sarūpējām un izbraucienos ņēmām līdzi - ja nu noderēs. Un tikai jau pēc slēpņa atrašanas pa īstam ķēros pie tās lasīšanas.
2010-07-26 06:30:32
book, 1939

Esteres mantojums

6.5
Interesanti, kā tas notiek: kad lasīju pirmo Mārai romānu savā mūžā - Sveces izdeg līdz galam, es biju tādu emociju pārņemts, tādā sajūsmā par šo autoru, ka biju gatavs uzmeklēts visus jebkādā veidā pieejamos viņa darbus, varbūt pat pasūtīt vāciskā tulkojumā no Amazon. Bet tagad, pēc "Esteres mantojuma" izlasīšanas, manī šādas degsmes vairs nav, Mārai no fenomena ir pārvērties tikai par "vēl vienu rakstnieku" un tas ir skumji. Varbūt būtu labāk, ja neko citu kā "Sveces" dabūt nebūtu bijis iespējams, tad es būtu saglabājis Mārai savā sirdī kā patiesi izcilu rakstnieku, kamēr tagad... es vairs nezinu, ko lai par viņu domāju.
2008-01-02 16:46:18
book, 1939

The Life and Work of Composer Foltaine

8.0
This is the final novel Chapek wrote in his life short before his protest starvation induced death (he still had little chance to survive the German invasion in Czechoslovakia being the 2nd on their enemy of the state list). The novel contains various people`s memories about some unsuccessful composer. One of them knew him at school, other was his teenage love, some other - a critic to whom he showed his work. From the first part we get a feeling that Foltaine was a talented but a bit disturbed person who could eventually achieve something great. His first girlfriend doesn`t like his bragging for his sexual experience (which doesn`t fit particulary well with his behaviour). But later we find out that Foltaine not only doesn`t become a great composer but that he also doesn`t achieve anything simply because he`s unable to compose a thing. He starts to compose an opera but in fact after he`s married a rich man`s daughter he pays different unsuccessful young musicians to write musical pieces for him and he just somehow binds them together thus achieving a monstrous creating that jumps from one style to another never really going anywhere. In addition to that Foltaine`s passion for a repututation of a bohemian and of a great lover only evolves when he gets older but in deed nobody really wants him, nobody really loves him and he dies after losing his mind completely. The novel itself ends quite abruptly for Chapek didn`t have enough time to finish it and the last chapter was written by a different person. At first I thought it was just a trick done by the author (I didn`t know that it was his last work), but it wasn`t. The novel got published posthumously and I guess it was more than worth being released. A very good book. My impression of Chapek`s work gets better and better once again.
2006-01-27 00:00:00
book, 1939

Mr Smith Goes To Washington

4.0
According to the IMDB this is a great film, showcasing all the positive patriotism an American may have. According to me (and not to St. Mathew) this is a stupid piece of propaganda, just like the Russians liked films to be. Mr. Smith is just a normal leader of an organisation similar to boy scouts, when he`s called by the governor of the state to become a member of the US senate. And he takes the job, without knowing that he`s gonna be used as a voting dummy (it`s just what the Russians thought about American democracy). But he`s an honest person, a bit religious, absolutely patriotic and he does everything to keep a certain mr. Taylor who pratically owns Smith`s own state from his dirty plans. But Taylor blackmails him by the help of Smith father`s best friend another senator. Smith falls in love with the senators daughter, and he`s taken advantage of. In the end of course, the good guy wins, and Taylors plans come out, when the other senator decides to give in his lies. The ending sucked, for in the film the line that the lost cases are the most important ones was repeated over and over again, but in the end it was a won case that counted the most. A complete dissapointment. (btw., this film comes from the 1930s)
2004-09-21 00:00:00
film, 1939