1942

Der siebte Kreuz

7
Anna Zēgerse skaitās viena no nozīmīgākajām divdesmitā gadsimta vācu rakstniecēm, un "Septītais krusts" ir viņas ievērojamākais darbs. Romāns vēsta par septiņiem bēgļiem no nacistu koncentrācijas nometnes (precizēšu - nometnes, kurā ieslodzīti "parasti" režīma pretinieki, proti, šis nav stāsts par ebrejiem) un to, kā visai ātri seši no viņiem pārvēršas par krustiem, bet septītais tomēr nē.
2022-03-02 21:32:04
book, 1942

L'Étranger

7.5
Dīvainā kārtā es nevaru atcerēties, vai "Svešinieku" vispār iepriekš biju lasījis. Skaidrs, ka es esmu lasījis Friča Bārdas tāda paša nosaukuma dzejoli, bet Albērs Kamī vienu no saviem slavenākajiem darbiem (pārsteidzošā kārtā) neuzrakstīja, iespaidojoties no divdesmitā gadsimta sākuma romantiķa Bārdas. Kaut vai tāpēc vien, ka Kamī Svešinieks galīgi nav romantisks.
2014-12-31 15:39:20
book, 1942

The Moon is Down

8.0
Es nenoliedzu, ka "Mēness ir norietējis" ir propagandas literatūras darbs. Tas nav domāts tīri kā māksliniecisks veikums, tajā skaidri un gaiši var saprast, kāpēc šī grāmata ir rakstīta, kādi ir tās mērķi un ko ar to autors vēlējies panākt. Taču šī būs viena no tām situācijām, kur es nesaskatu šādā propagandas darbā neko sliktu. Ar šo noveli/mini romānu Džons Steinbeks vērsās pie nacistu okupētās Francijas ar aicinājumu nepadoties, ar aicinājumu nesadarboties, ar aicinājumu cīnīties par savu brīvību. Nekā slikta šādā aicinājumā es nesaskatu, un līdz ar to man pret grāmatu nav iebildumu. Turklāt der pieminēt, ka nedz vācieši, nedz francūži šajā grāmatā vārdā minēti netiek (arī personāžu vārdi nav TIK izteikti raksturīgi konkrētām nācijām, lai tas kļūtu par problēmu), tā ka šo grāmatu var uztvert par aicinājumu cilvēkiem būt brīviem ne tikai konkrētajā situācijā, kad tapa "Mēness ir norietējis", bet arī kopumā.
2009-02-26 17:29:28
book, 1942

Sveces izdeg līdz galam

9.0
Pirmajā brīdī, kad šo grāmatu paņēmu bibliotēkā rokās, manī radās šaubas, vai man to vispār vajadzētu ņemt lasīt. Autora vārds kaut kāds ne pārāk simpātisks, nosaukums - iespējams, liecina par banālismu, grāmatas vāks ar tajā attēlo sievietes portretu - nerada pārliecību. Tomēr es šo grāmatu paņēmu. Un tas izrādījās ļoti saprātīgs lēmums.
2007-12-10 13:25:56
book, 1942

Casablanca

9.0
Now, if there ever was a classical melodrama, this is the one. Ingrid Bergman, Humfrey Boghard and that other fellow form a love triangle of some stature. Casablanca is a French colony in WW2 that hasn`t yet been taken by the Germans, but its not really free as well. Rick (Boghard) runs a bar in Casablanca and he doesn`t do anything with politics until Ilse, his former girlfriend, and her husband - a famous revolutionaire - Laszlo come along. Rick has the power to help them escape from Casablanca, but because of his problems in personal life with Ilse he can`t do that. And it`s a fact that he and Ilse are still in love, but she can`t leave Laszlo either - so this is a very complicated triangle. There`s also the chef of the local police involved, who doesn`t know which way to go - to be with the Germans or with the French. Anyhow, I found this to be a great film, probably one of the best moments of black-and-white cinematography with brilliant acting, fresh dialogue and a good message.
2005-03-20 00:00:00
film, 1942