1953

Glen or Glenda

4
Nudien nebiju domājis, ka vēl kādreiz skatīšos kādu Edvarda Vuda filmu - it kā nepietiktu jau ar pirms vairāk kā 10 gadiem skatīto Plan 9 from Outer Space. Taču Rietumas/Naumaņa kinogrāmatā šis šedevrs - "Glens vai Glenda" - ir iekļauts, tad nu Jāņu dienā to noskatījāmies.
2017-06-24 19:25:32
film, 1953

Gentlemen Prefer Blondes

7
Merilina Monro kā arhetipiskā dumjā blondīne (kas par to, ka krāsota) un Džeina Rasela kā ne mazāk valdzinošā, bet daudz ciniskākā brunete šajā filmā mēģina rast atbildi uz jautājumu, vai tā patiešām ir tiesa, ka džentelmeņiem labāk patīk brunetes. Nē, patiesībā filma nav īsti par to, jo nevienam tās varonim nemaz nenākas izvēlēties starp Merilinas naivo, bet vienlaikus ļoti aprēķinošo Loreleju un Džeinas it kā tik ļoti skarbo, bet patiesībā - daudz romantiskāko Dorotiju. Kungu sadalījums ir vienkāršs: Merilinai tiek bagātāki vīrieši, kamēr Raselai - izskatīgāki.
2016-11-09 05:35:51
film, 1953

How to Marry a Millionaire

5
Tu varētu man jautāt: kādā sakarā tu, biedri Raimond, skaties filmu par to, kā apprecēt miljonāru? Un tev ir visas tiesības tā darīt: es patiešām īsti neesmu potenciāls miljonāra apprecētājs. Taču lidmašīnās mēdzu skatīties arī tādas filmas, no kurām daudz jēgas man nav. Vēl jo vairāk, ja šajā filmā vienā no galvenajām lomām ir Merilina Monro.
2016-04-16 10:07:35
film, 1953

Roman Holiday

8.0
Interesanti, ka divas aktrises, kuras Holivudā uzskata par teju visu laiku izcilākajām, dzīvojušas visai līdzīgā periodā, ar vienu uzvārdu, ne tikai nebija radinieces, bet pat nebija no vienas valsts. Amerikāniete Ketrīna Hepbērna un angliete Odrija. Joprojām sekojot savam klasiskā kino projektam (kas patiesībā nav nekāds projekts, bet vienkārši nevēlēšanās sekot kino aktualitātēm), tagad pienākusi kārta vienai no pirmajām Odrijas filmām.
2013-11-14 01:00:51
film, 1953

Das Traibhaus

5.0
Ja nu tevi patiešām interesē kaut ko vairāk uzzināt par Volfganga Kepena romānu "Das Treibhaus", laikam es tev varu ieteikt vienīgi apskatīties tā aprakstu Wikipedia. Tā kā man šī grāmata nešķita diez ko interesanta un es to lasīju ļoti pavirši, no sekojošā apraksta nekādas jēgas nebūs.
2009-02-13 15:59:04
book, 1953

The Space Merchants

7.5
Frederika Pola un Sirila Kornlata "Kosmosa tirgoņi" ir īsteni vizionārs zinātniskās fantastikas romāns. Nē, tas neapraksta to, ka pasaulē pār visu valdīs Internets un cilvēki spēs sazināties, izmantojot IP telefoniju, bet visi stilīgākie ļaudis lietos "Apple" ražojumus, bet citādi tas ir patiešām ļoti precīzs romāns.
2008-06-10 14:18:33
book, 1953

The Outsider

6.0
Angliskās grāmatas, ko mēdzu atrast mājās, iedalās divās kategorijās: pašu pirktajās un kaut kādās aizdomīgās "haļavās" no amerikāņu radiem. Pašu pirktās bieži izrādās aizdomīgas kvalitātes. Haļavā iegūtās - vienmēr tādas izrādās. "Autsaiders" ir otrās kategorijas grāmata.
2007-11-16 16:23:33
book, 1953

Rip van Winkle

8.5
"Rips van Vinkls" ir Friša radio luga, kas vēlāk pārauga romānā "Štillers" un te nu man jāatzīst, ka oriģinālā versija ir interesantāka par tās gala produktu. Sākotnējie notikumi šajā lugā ir līdzīgi kā romānā - kāds vīrietis tiek aizturēts Šveicē dzelzceļa stacijā pēc tam, kad viņš ir iedevis pliķi uzstājīgam stacijas darbiniekiem, izrādās, ka viņš ceļo ar viltotiem dokumentiem, kā rezultātā viņš nonāk cietumā. Kāds nejaušs aculiecinieks policijai atklāj, ka šis aizturētais nav nekas cits kā pazīstamais tēlnieks Anatols Vādels, kas pazudis pirms dažiem kadiem (Vādels romānā pārvēršas par Anatolu Štilleru). Taču aizturētais vīrietis atsakās sevī atzīt šo Vādelu, kurš turklāt tiek meklēts par vairākiem nebūtiskiem noziegumiem, piemēram, viņš nav samaksājis kaut kādus nodokļus. Tā vietā šis cilvēks uzskata un apgalvo, ka viņš esot Rips van Vinkls, kas Latiņamerikā pastrādājis vairākas slepkavības un jau Šveicē ir nogalinājis savu sievu. Atrodas arī Anatola Vadela sieva - dejotāja, kura vīra iespaidā patiešām bija gandrīz kapā novesta, bet nekādu vardarbību viņš pret viņu izrādījis nebija. Kāds advokāts ņemas cītīgi van Vinklu aizstāvēt, mēģinot panākt sava aizstāvāmā atbrīvošanu no cietuma, kamēr pats Vādels (vai van Vinkls) mēģina pierādīt, ka viņš ir slepkava un nevis kaut kāds tēlnieks. Tikai problēma ir tāda, ka viņu visi atpazīst kā Vādelu, tai skaitā sieva. Turklāt tā kā viņš ir ievērojams tēlnieks, vietējā mākslas akadēmija gatava nomaksāt visus viņa parādus, lai tikai Vādels tiktu atbrīvots un varētu tikt atklāta viņa jubilejas izstāde. Tiesa patiešām Vādelu attaisno, atzīstot viņu par Vādelu un nevis par Ripu van Vinklu (kas turklāt izrādās personāžs iz kāda stāsta par vīrieti, kas aizmidzis zem koka un pamodies pēc 20 gadiem pavisam citā pasaulē). Tikai Vādels nav apmierināts ar tiesas lēmumu un mēģina nogalināt savu sievu pa īstam, tiesa, neveiksmīgi, un atkal tiek ieslodzīts. Un kā izsakās prokurors, kas piedalījās viņa lietā, problēma šajā situācijā ir tāda, ka tiesas cilvēku vērtē un uzskata par to, kas viņš kādreiz ir bijis - šajā gadījumā tēlnieks, saviem stereotipiem, kas balstīti uz pagātni izslēdzot domu, ka cilvēka attīstība var nebūt nepārtraukta. Proti, kāpēc gan šis cilvēks X, kas pirms 3 gadiem bija vēl tēlnieks Anatols Vādels, tagad nevarētu būt nežēlīgs slepkava Rips van Vinkls, kas pastrādājis savus noziegumus vēl tajā laikā, kad eksistēja Vādels un šos noziegumus Vādels noteikti nav pastrādājis? Principā to var uzskatīt par atteikšanos no loģikas, bet var arī - par paradoksālu loģikas modeli. Vismaz man kaut kas tāds ļoti patīk.
2006-12-04 00:00:00
book, 1953

Don Juan oder Die Liebe zur Geometrie

8.5
(valoda: vācu) "Donžuāns jeb mīlestība uz ģeometriju" laikam gan ir populārā Maksa Friša luga, kas paspējusi paviesoties uz ne viena vien pasaules teātra skatuves. Šajā lugā Frišs piedāvā Donžuānu mazliet savādākā gaismā, nekā tas pierasts. Viņam lielais sieviešu pavedējs ar savām 1003 sievietēm ir cilvēks, kas sirds dziļumos alkst tikai nodarboties ar ģeometriju, ko viņš uzskata par interesantāku par jebkuru sievieti. Sievietes viņam ir tikai draudzenes, kamēr ģeometrija ir mīlestība. Un šīs ģeometrijas dēļ viņš būtu gatavs visas sievietes pamest, ja tas tikai būtu vienkārši. Protams, viņš pazudina ne vienu vien sievieti un aizved nāvē ne vienu vien vīru, bet tas viņam ir vairāk tā kā tāds joks, jo primārā lieta viņa dzīvē ir ģeometrija. Dīvaini, vai ne? Toties interesanti.
2006-12-02 00:00:00
book, 1953

Les Vacances de Monsieur Hulot

5.0
Žaks Tatī (kā šodien atklāju un kā iepriekš nenojautu) ir viens no sava laikmeta (pirms jaunā viļņa) franču nozīmīgākajiem kino režisoriem. Tā kā viņš pats jaunības dienās piestrādājis par mīmu (lūk, viena īsteni franciska profesija), nav brīnums, ka arī viņa filmas īpaši neizceļas ar lielu runāšanas daudzumu. Filmas galveno varoni - Ilo kungu - atveido pats Žaks Tatī. Filmas sižets ir ļoti nosacīti izsakāms: Ilo kungs ieradies Francijas dienvidu kūrortpilsētiņā, lai tur pavadītu savu vasaras atvaļinājumu. Ciematiņā notiek daudz visādu muļķīgu un vairāk vai mazāk komisku notikumu, kas lielā mērā man atsauc atmiņā mēmo kino (kas šajā filmā tiek vēl papildu stiprināts, izmantojot klavieru plinkšķināšanu un mazliet paātrinātu filmas tempu. Nekā īpaša, ko filmas sakarā atstāstīt, man nav, skatījos to pavirši, īpaši nebēdājoties, ka franču valodu nezinu un subtitrus nedabūju - tā kā Ilo kungs visas filmas garumā pasaka labi ja pāris sakarīgas frāzes, bez valodas zināšanām te var visnotaļ labi iztikt. Laikam varētu teikt, ka Tatī iet pa Bastera Kītona pēdām (nevis Čārlija Čaplina uz 100% fizisko joku), taču es personīgi neesmu šāda veida kino mākslas cienītājs. Un vispār - reti kura vairāk kā 50 gadus veca filma spēj mani ieinteresēt, "Ilo kunga brīvdienas", nav viena no tām.
2006-09-11 00:00:00
film, 1953

Someone Like You

9.0
Man, is my memory twisted like Elvis`s ankles! How on earth could I forget whilst rebuilding my long suffering factoid about the existence of this jolly good book! Apparently this Dahl fellow used to write stories for children. Not to be monotonous he also wrote some short stories for the bigger audience that doesn`t wet it`s pants quite so often (unless being drunk as shit, if you ask me). So, there`s quite a lot of those stories in this book. They are slightly in o`Henri`s manner - having a twisted, quite unexpected ending to something what you`d call quite regular. Or not regular, as a matter of fact. There`s one about a wife who`s husband had cheated on her - she kills him with a frozen lambs leg and feeds the weapon on death to the arrived policemen who are looking for the exact same thing. Then there`s a guy who has a bet on whether he can guess the exact brand of a wine (which he already knows). I personally liked one about some person that has lost his money in a debt and tries jumping of a ship so to be able to win the bet, but he doesn`t succeed at that, as you could probably guess. And last but not least there`s the "Automatic Writer" (or something like that) about a computer whiz who creates a machine that can write short stories and novels. You`re bound to laugh your behind off upon reading this - unless you`re some freak that has no behind at all. By the way, I read somewhere that Dahl was the writer who wrote about the most interesting ways to die. The only problem is - where have I misplaced this book? I absolutely must find it!
2004-07-18 00:00:00
book, 1953

An Angel Comes to Babylon

8.5
The name of the author seemed to be familiar. Usually I don`t go for plays. Or do I? I`m not really sure. Anyhow, the German project goes on. And here is a fine example of a diamond found in the huge pile of you-know-what. There`s this perfect girl/woman that was created by God just a few hours ago and now she has to be given to the only beggar in the world, named Akki, to help him improve his life. But everything goes wrong when Nebunakdnezar, the local king and tyrant dresses up as a beggar to convince Akki to change his lifestyle. What comes out of it is that Kurrubi - the girl - ends up given to the king. Which on one hand means that the king is the poorest man in the world and on the other - that he`s lucky. Only he doesn`t know of his luck and gives the girl away to... Akki. There`s lots of complicated problems in this short play, and it`s not only comical but also quite deep. For example, there`s a statue of the king in the garden which has exchangable heads, so no new statue should be made, when the king changes. From what I read, this was supposed to be the first part of the trilogy about the tower of Babel, but the author never wrote the next parts. But even without them this is a great play.
2004-11-01 00:00:00
book, 1953

Ring for Jeeves

6.0
For a more detailed information see "askjeeves.com". Who is that Jeeves fellow you will ask me? Jeeves is the greatest butler in the world. Even if you`re a stupid and careless young gentleman just like Bertie Wooster, Jeeves will help you to get out of all the trouble you find yourself involved in. In this book though there`s no Wooster insight, because Jeeves works for lord Rochester while his master is being taught to make his own bed and to clean his own schoes at a special school for young gentlemen. Since lord Rochester is close to going bankrupt with the help of Jeeves he starts the career of a bookmaker, and everything goes well until a hunter from India wins a lot of money that lord Rochester can`t provide him. What can the lord do? He wants to sell his old and ruined mansion, to marry a nice girl, but it`s not as easy as it seems to be. The possible buyer of the mansion is a woman he once knew and because of that lords girlfriend gets angry, the hunter also comes to claim his money - it`s a deep paddle of shit where lord Rochester finds himself. Luckily there`s Jeeves around who can save the day. I like the humour of this novel, it`s traditional Wodehouse style and at some moments you won`t laugh only if you can`t read. I especially like when lords relative discusses with his wife where lord Ro-er might have money from, and suggests that it must be blackmailing, and tells that he would also start a career of gentleman blackmailer, if he had no family. And what`s also good - why did Jeeves leave lord Rochester in the end - because Bertie Wooster was thrown out of school after he got a prize for knitting when it turned out that he had used a trot - hidden an old woman in his room.
2004-08-20 00:00:00
book, 1953