1955

Es nebiju varonis

6.5
Anšlava Eglīša rakstnieka daiļradē ir grāmatas, kuras manās acīs ietilpst latviešu literatūras zelta fondā, ir izteikti viduvēji darbi, kas veido fonu, un ir romāni, kuri ir izpelnījušies gana labus vērtējumus no kritiķu un lasītāju puses, bet manī tie raisa asu pretreakciju. Romānam "Es nebiju varonis" bija visas iespējas iekļūt trešajā kategorijā, bet tas piezemējās otrajā plauktiņā. Grāmata vēsta par tās varoņa, kurš pats gan sevi pozicionē kā antivaroni, bet normālam lasītājam kļūst skaidrs, ka tieši tāds Rainis Ozolājs ir cilvēks, kurš 2.Pasaules kara apstākļos būtu saucams par varoni, gaitām 2.Pasaules karā un, ja salīdzina ar vēlākiem autora darbiem ("Piecas dienas", "Vai te var dabūt alu?"), autora skatījums uz globālajām norisēm šķiet izteikti sakarīgāks un mazāk polarizēts. Taču tas galīgi nenāk par labu ticamības elementam pašā romānā.
2020-03-22 15:21:54
book, 1955

East of Eden

8.5
Kādam tēvam bija divi dēli: Kains un Ābels. Tā varētu sākties šīs filmas anotācija. Pamatā šim kinovēstījumam ir tāda paša nosaukuma Džona Steinbeka romāns, no kura gan filmā paņemta tikai viena sižeta līnija, kas būtībā ar vēsta par šiem diviem dēliem.
2017-11-28 05:43:39
film, 1955

To Catch a Thief

6.5
Viena no spilgtākajām domām, kas man palikusi prātā no Velbeka "Pakļaušanās" (precīzāk - tās iestudējuma JRT), ir par to, ka sabiedrība turās uz sievietes spējas pielāgoties, un viena no šīm pielāgošanās izpausmēm ir tāda, ka sievietei jau no bērnības tiek ieaudzināts tas, kā konkrētajā sabiedrības modelī tiek definēts iekārojams vīrietis, un vajadzības gadījumā var gadīties, ka alfa tēviņš ir, teiksim, viduvējs augstskolas pasniedzējs. Tu man jautāsi - kas gan tam kopīgs ar Hičkoka filmu "Noķert zagli"? Arī šī filma piedalās ilgtermiņa plānā, kas kino pasaulē ir ļoti izplatīts, ka vecāks vīrietis ir kāds īpašs iekāres objekts.
2017-01-22 19:45:27
film, 1955

Rebel Without a Cause

7
"Dumpinieks bez iemesla" ir filma ar skanīgu nosaukumu, spēcīgu leģendu un visai garlaicīgu saturu. Tā to es raksturotu vienā teikumā.
2014-01-02 07:51:59
film, 1955

Pedro Paramo

6.5
Pavei, tik drusku vairāk kā viens mēnesis iztecējis, kopš šī grāmata pārgāja no plaukta "lasāms" uz plauktu "izlasīts", kad esmu jau paģerējis par to ņemt un uzrakstīt. Šāda savlaicīga rakstīšana man ģeld gana teicami, jo šamā laiski stieptā vārdkopā cenšos dāsni rīkoties ar tādiem leksikas krājumiem, kas citādi ir maz izplatīti latvju Interneta dzīlēs. Tas varētu būt saistīts ar to, ka grāmata vairs nav tik svaigā atmiņā un arī emocijas, kas ar to saistītas ir paplenējušas.
2011-09-30 09:12:06
book, 1955

Leaf Storm

7.0
Kad Garsija Markess rakstīja "Lapu vētru", viņš bija jaunāks nekā es tagad. Tas, protams, neko neliecina nedz par autoru, nedz par mani, nedz par grāmatas kvalitāti, bet fakts ir tāds, ka šī bija viņa pirmā publicētā grāmata, kas turklāt tapa teju desmit gadus, pirms viņš uzrakstīja nākamo - "Pulkvedim neviens neraksta".
2009-09-20 08:21:41
book, 1955

The Quiet American

7.5
Izlasījis Grema Grīna "Rāmo amerikāni" es beidzot esmu realizējis veselas divas ieceres - pirmkārt, pēc ilgāka laika manis lasītais Grīna darbs ir viens no viņa zināmākajiem, nevis mazāk ievērojamajiem romāniem (tā sagadījās, ka pirms šī no bibliotēkas biju ņēmis virkni viņa grāmatu, kas ar sevišķu atpazīstamību neizcēlās). Otrkārt, līdz ar šo grāmatu Grīns kļuva par pirmo rakstnieku, kura darbus esmu lasījis visās četrās valodās, kurās vispār mēdzu lasīt. Līdz šim vairāki autori bija iepazīti trīs mēlēs (Umberto Eko, Milans Kundera, Kurts Vonnegūts), taču ceturtā allaž izpalika. Nezinu, vai tas ir gluži sasniegums, bet man patīk fiksēt šādus faktus.
2009-02-09 17:29:42
book, 1955

The Talented Mr. Ripley

6.0
Patiesībā es nedaudz brīnos, kāpēc 1001 lasāmās grāmatas sarakstā ir tik daudz darbu, pēc kuriem radītas ievērojamas filmas. No vienas puses, tas būtu loģiski, ka gandrīz ikviena laba un ievērojama grāmata ir tikusi pie ekranizācijas, bet no otras puses man šķiet, ka ne obligāti visas slavenu filmu apakšā esošas grāmatas būtu izcilas. Lai gan, kā lai to ņem.
2008-11-07 16:57:25
book, 1955

Sargasso of Space

5.0
Man patīk laba zinātniskā fantastika, patiešām patīk. Tāda, kura īstenībā ir vairāk nekā vienkārši zinātniskā fantastika, bet Literatūra. Vai arī tāda, kas ir vismaz ļoti aizraujoša lasīšanā. Bet šī nebūs viena no tām. Andrē Nortone, kurai nez kādēļ patika rakstīt zem dažādiem pseidonīmiem, tai skaitā šo romānu viņa parakstīja kā Endrjū Norts. Nezinu, vai ar to viņa mēģināja sevi pasniegt kā riktīgu veci - sci-fi meistaru (jo kā zināms zinātniskā fantastika tomēr diezgan izteikti ir vīriešu lauciņš), vai arī viņai bija vienkārši kaut kādas dīvainas noslieces uz pseidonīmiem, bet viens ir skaidrs, romāns no tā labāks tāpat nekļūst.
2008-06-06 17:20:49
book, 1955

Grieche sucht Griechin

8.5
There is a guy living in Switzerland who doesn`t drink alcohol, who doesn`t smoke, who never had anything to do with women, and he`s something around 40. He places an ad in the local newspaper telling that he`s a greek man looking for a greek woman. And unexpectedly his ad has an reply. He meets a nice woman who supposedly is just a nobody, but when he`s on the street with her he suddenly becomes a celebrity. They fall in love quickly, but even quicker the man`s life starts topsing and turning. Until the day he met her, he was just an under-bookkeeper, but suddenly the boss of the company whom even over-bookkeepers never meet invites him to his office and offers the position of a director of a whole department. He`s also appointed a high clerical position, and he still can`t understand what the hell is wrong with the world. So he marries the woman and finds out that she`s the most famous courtisane in the country and that every highly placed man around him was her lover more than once. He`s furious and is even ready to leave her and some radicals ask him to kill the president of the country what he`s ready to do for he`s lost his faith. It turns out that the president is a nice fellow, so they make up and he even rejoins with his greek woman, and everyone lives happily ever after. I liked this piece of grothesque, Duerenmatt truly is the master of writing.
2005-03-01 00:00:00
book, 1955

At Latest in November

4.5
Why on earth do people write boring books? I really don`t know but probably they get some sort of tingling in their backbone from doing that. This book in question, for example, is a story about a woman that leaves her husband with a total stranger, spends a few months with him, then comes back to her husband, stays a few months at home, and goes away with the same stranger once again. Oh, and on her second leaving she dies in a car crash. For the 300 pages of the book it wouldn`t be too little, if there had been some other things happening. But basically it`s just what I`ve already told. Her thinking isn`t particulary interesting to me, her husband and lover are both quite uninspiring characters and the whole thing drags like a very slow snail that has probably suffered a heart attack just two minutes ago. And what`s the worst thing about it is that this is the most typical kind of German literature you can encounter - too pretentious, too long, too useless.
2005-01-19 00:00:00
book, 1955