Joel Coen

Raising Arizona

7.5
Esmu ievērojis, ka par gandrīz katru brāļu Koenu filmu es rakstu vienu un to pašu - laba filma, bet noteikti ne viņu labākā. Līdz ar to pamazām varu secināt, ka gluži iespējams, ka man nemaz tik ļoti viņu filmas nepatīk. Nē, pāris filmas ir viņiem patiešām lieliskas - "O Brother Where Art Though", "The Man Who Wasn`t There", "The Big Lebowski", taču lielākoties man viņas patīk - bet ne līdz galam. Ne tādā ziņā, ka filmām būtu neveiksmīgas beigas, bet ka līdz patiešām labas filmas līmenim tām tomēr vismaz nedaudz pietrūkst. Tā ir arī ar "Raising Arizona".
2009-01-05 13:08:08
film, 1987

Barton Fink

7.0
Let`s stick with the Coen brothers, shall we? Way back in 1991 they made this film, which most critics seem to be mad about. They claim that the film was mostly influenced by David Lynch. Probably they`re on to something, but to me it`s still much more a tribute to Woody Allen than anything else. First, the hero. He`s played by John Turturro and is a thirtyish Jewish writer who goes to Hollywood and signs a deal to write a film about wrestling. A goofy Jewish person with a nerdy behaviour is pretty much what I`d expect from Mr. Allen and certainly not what I`d expect from the Coen brothers. Not that the film is bad, but it can be hardly described as iteresting or something you can`t stop to watch. Ok, I didn`t fall asleep during this film but I also managed that with "Radio Days". Ok, this film is better than "Radio Days", since it`s surreal and weird, especially weird it becomes when the woman Barton has spend the night with happens to be murdered in his bed while he was sleeping. But it`s surely not a film I`m likely to watch ever again.
2005-07-18 00:00:00
film, 1991

The Hudsucker Proxy

6.5
Lai arī vispār pēdējā laikā cenšos retāk skatīties amerikāņu filmas, šai brāļu Koenu lentei uztaisīju izņēmumu. Tie tomēr ir brāļi Koeni, kuru dēļ varu arī pieļaut kādu izņēmumu. Tiesa, "The Hudsucker Proxy" netiek uzskatīta par vienu no viņu labākajām filmām, un laikam patiešām tā tāda arī nav.
2009-07-02 09:55:10
film, 1994

Fargo

6.5
This film is considered as one of the greatest in the categories thriller/crime. I didn`t really understand why it was supposed to be that good. Ok, we got an unfortunate car salesman who arranges that his wife is kidnapped and a lot of money is asked from her arrogant and rich father. We got Steve Buscemi and another fellow as the kidnappers, whose plans go wrong after they start killing people. We got a pregnant police officer named Marge working on the case of killings very well. We got her private life which is slow and simple just like her attitude handling the case. But we haven`t got particulary much more than that. From a film that`s supposed to be great I require it to be at least very good. But this one didn`t seem like what it was supposed to be.
2005-05-28 00:00:00
film, 1996

O Brother Where Art Thou

8.0
The Coen brothers are truly a legend. They were the masterminds behind "The Big Lebowski" - certainly not a perfect film, but quite a solid one nevertheless. And in this film they decide to remake the "Odyssey" by Homer. With the slight change that Ulysses ain`t the man who fought at Troy but a dude who ran off with two of his pals from Parchment farm in order to return to his wife who wanted to marry another man. Although at the first glance you won`t see very much resemblance to the Odyssey, but actually almost every scene is connected with the legendary epic. There are syrens, there are cyclops, there are prophets - you name it. And there`s hell of a good music - despite the fact that action takes place in 1930s. Ulysses, Delmar and Pete form a band named "Soggy Bottom Boys" and the play nice old-time music. By the way, Ulysses is played by George Clooney - I never expected him to appear in a film like this. The dialogue is witty, the characters are very interesting, the only minor flaw is that the film has too much singing in it - especially in the middle of the film, when it`s not the main heroes who do the singing. Still, there`s one more thing - the IMDB says this film is basically British, although everyone in it is American. I say - I never disagree with IMDB.
2005-02-06 00:00:00
film, 2000

The Man Who Wasn`t There

8.0
Šī bija tā pati filma, kuru iesākām skatīties pagājušo sestdien pie Bū, bet kuru no manis neatkarīgu iemeslu dēļ man nācās "piebeigt" vienatnē.
2007-05-31 00:00:00
film, 2001

The Ladykillers

7.5
Oh, dear, it`s the Coen brothers again! And this time they happen not having got George Clooney in the cast, but they somehow managed to sneak Tom Hanks in. What`s weird is Tom`s beard. I never imagined that he could have a thing like that on his face. But - he can! And it looks good. I gotta admit that at the beginning I thought he was the devil himself who went to ask a room from this nice old black lady, but I was proven wrong. He and his comrades from different backgrounds were planning taking a whole lot of money from a riverboat casino. And everything would be good if it weren`t for the black lady. The needed to kill her but not one of them could. Of course, there were circumstances to that, but she still happened to survive. What`s interesting about this film is that despite it being set in modern times of hip-hop most of the characters (except for the one played by Marlon Wayans of the Wayans clan) seem to be living in a world of yesterday. There`s a professor of philosophy (Hanks), there`s a mountaineer, an asian general and a stupid football player on the squad, and Marlon Wayans, of course. This film is somewhat similar to "O brother where art thou" in the fact that no one really gets the money in the end, but while that other film was inspired by "The Odyssey", this film here has a lot to do with Edgar Allan Poe. It`s funny, of course, because Coen brothers don`t do shit, it`s entertaining, probably it doesn`t have too much value, but it`s ok.
2005-02-19 00:00:00
film, 2004

No Country for Old Men

7.5
Es droši vien riskētu zaudēt pēdējās cieņas atliekas to cilvēku acīs, kuri uzskatāmi par lielākiem vai mazākiem kino ekspertiem, ja paziņotu, ka "No Country for Old Men", manuprāt, nav ne tikai 2007.gada labākā filma, bet pat gada filmu pirmajā pieciniekā tai nebūtu vietas. Tāpēc varbūt labāk būtu šo aprakstu nerakstīt un izlikties, ka es šo filmu nemaz neesmu redzējis, teikt - jā, droši vien tā ir izcila filma, bet man ir aizspriedumi pret Tomiju Lī Džonsu, jo man viņš vienmēr jūk ar kādreizējo Pamelas vīru Motley Crue dalībnieku Tomiju Lī (ne-Džonsu). Bet es esmu fenomenāli godīgs cilvēks, tāpēc atklāšu visas kārtis - es esmu noskatījies "No Country for Old Men" un man šī filma likās tāds 7-7.5 līmeņa kino, ne vairāk. Akmeņus var paņemt jebkurā ceļa malā.
2008-01-14 13:59:43
film, 2007

Burn After Reading

7.5
Ko lai arī cilvēki neteiktu, bet brāļi Koeni patiešām ir vieni no mūsu laiku talantīgākajiem režisoriem un scenāristiem. Patiesībā gan tieši to cilvēki arī saka, un Koenu iepriekšējā filma "No country for old men" diezgan nopietni piedalījās šī gada Oskaru pasniegšanas ceremonijā. Un pēc tādas nopietnas filmas kā "No country" Koeniem neatlika nekas cits kā vien atgriezties pie screwball komēdijas, kaut kā līdzīga kā "Lielais Lebovskis" vai "Ladykillers", un tā viņi arī izdarīja.
2008-12-11 14:27:55
film, 2008

A Serious Man

8.0
Ja nu kaut ko brāļiem Džoelam un Ītanam Koeniem nevarētu pārmest, tad tā ir viņu filmu paredzamība. Jo tiesa kas tiesa - šie divi kino ģēniji (nekautrējos lietot šo vārdu) savas karjeras laikā ir spējuši radīt īstus šedevrus visatšķirīgākajos žanros un "A Serious Man" kārtējo reizi brāļu cienītājiem piedāvā kaut ko jaunu.
2010-01-24 11:35:21
film, 2009

Inside Llewyn Davis

8.0
Levīns Deiviss ir folkmūziķis, kas sešdesmito gadu sākumā mēģina kļūt slavens Ņujorkas Greenwich Village, kas tolaik, domājams, bija visas pasaules folkmūzikas centrs. Iepriekš viņš uzstājās duetā kopā ar savu muzikālo partneri Maiku, taču tas izdarīja pašnāvību, un tagad Levīns cenšas izsisties vienatnē bez grandioziem panākumiem.
2014-03-19 08:05:27
film, 2013

The Big Lebowski

8.5
Rakstīt savas pārdomas par The Big Lebowski ir gandrīz neiespējami. Kāpēc tā? Jo es pat nezinu, kā pareizi latviešu valodā būtu jāsauc The Dude jeb filmas galveno varoni. Vecais zēns? Čalis? Kaut kā īsti neskan, kaut vai tāpēc vien, ka latviešu valodā nav artikulu, jo The Dude nav vienkārši Čalis, bet - TAS Čalis. Labi, kā lai arī nebūtu, kaut ko uzrakstīt mēģināšu, ja jau filmu atkārtoti noskatījos, bet iepriekšējā skatīšanās reize bija tik sen, ka pat blogu vēl nerakstīju.
2018-02-05 20:09:22
film, 1998

Hail, Caesar!

7.5
Brāļu Koenu filma "Sveicināts, cēzar!" diez vai kļūs par vienu no viņu leģendārākajiem veikumiem, atnesīs plašu Oskaru kolekciju un ieguls Holivudas zelta fondā. Tas gan nenozīmē, ka filma būtu neizdevusies vai bezvērtīga, gluži vienkārši uz viņu spožāko veikumu fona tās trumpji nav tik jaudīgi, lai arī filmas plusi ir acīmredzami.
2016-08-02 05:55:40
film, 2016