Ierēdņu futbols

Ierēdņu sports bija viens no vairākiem patstāvīgajiem sporta virzieniem, kas kādu laiku pastāvēja neatkarīgajā Latvijā. Nopietnākajā līmenī ierēdņu sacensības futbolā notika trīsdesmito gadu vidū, it īpaši - pirmajos pāris gados pēc Ulmaņa apvērsuma, kad vairs nenotika strādnieku sporta sacensības. Sākotnēji turnīri ierēdņiem notika ar mērķi nodrošināt fizisku aktivitāti biroju darbiniekiem, taču visai ātri cīņas par augstām vietām vietām dēļ valsts iestāžu un uzņēmumu krāsas sāka pārstāvēt laba līmeņa sportisti no Virslīgas un Rīgas 1. līgas komandām. 1935. gadā šāda leģionāru piesaistīšana tika aizliegta, kas veicināja pakāpenisku labāko komandu pāreju uz parastajiem "pilsoņu" turnīriem, bet pēc visai bēdīgās sportiskā ziņā 1936. gada sezonas Valsts un pašvaldību darbinieku sporta savienību likvidēja. Ierēdņu meistarsacīkstes Latvijas futbolam deva vēlākās Virslīgas komandu V. Ķuzi un VEF, kā arī spēcīgo 1. līgas komandu Nodokļu departaments.

1933. gads

Izveidota Latvijas valsts un pašvaldību darbinieku pagaidu sporta savienība, tajā ietilpst 4 biedrības ar 180 ierēdņiem - sportistiem.

Rudens zibensturnīrs

Notiek pirmais Ierēdņu futbola zibensturnīrs (spēles ilgums 2x10 minūtes, pagarinājums, ja joprojām neizšķirts - loze). Zibensturnīrā vairākas komandas piesaka sastāvā virkni labi zināmu futbolistu, kuriem ne obligāti ir tieša saistība ar attiecīgo iestādi. Finālā savā starpā tiekas Tautas labklājības ministrijas komanda un Rīgas pilsētas būvvalde. Finālspēles 2x30 minūtes rezultātu nedeva, nozīmēja pārspēli, no kuras Būvvaldes komanda atteicās, līdz ar to par turnīra uzvarētāju tika pasludināta Tautas labklājības ministrijas komanda. Būvvaldes komandā spēlēja SSS futbolisti (liela daļa - SSS izlases dalībnieki), kamēr TLM sastāvā - virkne Virslīgas spēlētāju, daļa - Latvijas izlases dalībnieki.

Muitas darbinieku komanda Muitas darbinieku futbola komanda 1933. g. zibensturnīrā. 6. no kreisās - Česlavs Stančiks

  • Tautas labklājības ministrija
  • Rīgas manufaktūras fabrika
  • VEF
  • V. Ķuze
  • P. T. Sports
  • Rīgas muita
  • Tiesu resors
  • Nodoklu departaments
  • TLM 1:0
  • Rīgas pilsētas darbinieki
  • VEF 1:0 (pag.)
  • Vispārējā apdrošināšanas sabiedrība
  • RPB
  • P. T. Sports 2:1
  • Šoseju un zemes ceļu dep.
  • Tiesu resors 2:1
  • TLM 1:0
  • VEF 5:0
  • RPB 1:0
  • ŠZCD 1:1
  • TLM 1:0
  • RPB 2:0
  • Tautas labklājības ministrija 0:0, w:o

TLM sastāvs: Jānis Kļaviņš, Rūdolfs Kundrāts, Harijs Fogels, E. Melliņš, Smagars, Lapskalns, Nikolajs Kabuls, A. Urtans, Oskars Grīns, A. Bērziņš, Vorms

1934. gads

Pirmais pilnvērtīgais gads ierēdņu sportā. Aprīlī izveidota Latvijas valsts un pašvaldību darbinieku sporta savienība (bez vārda "pagaidu").

Pavasara zibensturnīrs

Maijā notiek otrais ierēdņu zibensturnīrs. Tā uzvarētāji - komanda ar nosaukumu "Rīgas garnizons", kurā galvenokārt spēlē ASK futbolisti, papildināti ar dažiem Hakoah pārstāvjiem, diezgan minimāli atbilst definīcijai "ierēdņi". Finālā vārtus gūst Latvijas izlases dalībnieki Kārlis Balodis un Staņislavs Varakājs.

Rīgas garnizona sastāvs: Leiba Kacs, Voldemārs Grāvelis, Fēlikss Zandbergs, Ichoks Benensons, Kārlis Paegle, Zenons Kelpšs, Arvīds Bradiņš, Staņislavs Varakājs, Villijs Kacs, Ādolfs Petrovskis, Kārlis Balodis

Ierēdņu meistarsacīkstes

Ierēdņu futbola meistarsacīkstēs (viena riņķa turnīrs) piedalījās 8 komandas: P. T. Sports, VEF, Šoseju departaments, Rīgas pilsētas darbinieku biedrība, Nodokļu departaments, LDzB, Latvijas Banka, Tieslietu resors. Galvenie favorīti bija P. T. Sports un VEF. Tituls izšķīrās viņu savstarpējā spēlē, kurā VEF uzvarēja ar 4:1, taču P. T. Sports iesniedza apelāciju par to, ka spēles tiesnesis Francis Makarskis nebija licis atkārtoti izpildīt nepareizi veiktu 11 metru soda sitienu. Sporta Pasaule pēc šīs spēles rakstīja par P. T. Sporta lobiju Valsts un pašvaldību darbinieku sporta savienībā un bija runas par gaidāmu pārspēli, tomēr reāli tāda, šķiet, nenotika, un VEF tika turpmāk uzskatīts par 1934. gada ierēdņu meistarvienību

Rudens zibensturnīrs

Tāpat kā iepriekšējā gadā VPS rudenī rīkoja zibensturnīru. Tā finālā tikās divas labākās ierēdņu komandas, uzvaru izcīnot VEF komandai, kuras sastāvā spēlēja seši tā gada Virslīgas čempioni, RFK futbolisti ar Latvijas izlases labāko vārtu guvēju Ēriku Pētersonu priekšgalā. Arī P. T. Sporta sastāvā bija daudz pietiekami ievērojamu futbolistu, līdz ar to skaidri varēja redzēt, ka oficiālais ierēdņu turnīru norises iemesls - sēdoša darba darītāju pievēršana sportam - nedarbojās.

VEF sastāvs: Viktors Vizla, Kārlis Freimanis, Voldemārs Bruks, Olafs Dambergs, Jānis Skuja, Oskars Peilis, Auniņš, Jānis Rozītis, Ēriks Pētersons, Krotovskis, Antens, Kārlis Upenieks, Raimonds Neimanis, Leonīds Stivriņš

1935. gads

Pavasarī VPS pieņēma lēmumu, ka turpmāk ierēdņu sacensībās nedrīkstēs piedalīties futbolisti, kas vienlaikus ir citu futbola komandu biedri. Šādos apstākļos tika izlemts nerīkot sezonas atklāšanas zibensturnīru (diez vai komandas paspētu izveidot konkurentspējīgus sastāvus).

Ierēdņu meistarsacīkstes

Aizliegums turnīrā piedalīties Rīgas meistarsacīkstēs un Virslīgā spēlējošiem futbolistiem nozīmēja būtisku spēku samēru izmaiņas. Pārliecinoši par ierēdņu meistarvienību kļuva dzelzceļnieku futbolisti, kas 14 spēlēs guva 14 uzvaras, sezonu noslēdzot ar vārtu attiecību 97:11. Tālākās vietas tabulā ieņēma ŠZCD, VEF, Latvijas Banka, Nodokļu departaments, P. T. Sports, Tautas labklājības ministrija, Rīgas pilsētas darbinieki. Dzelzceļnieku lielākais pluss bija tajā, ka viņi lielā mērā spēlēja ar to pašu komandu kā gadu iepriekš, kamēr konkurenti bija kļuvuši būtiski vājāki.

Rudens zibensturnīrs

Sezonas noslēgumā notika zibensturnīrs, kurā uzvarēja sezonas labāka komanda - Dzelzceļnieku sporta klubs.

1936. gads

Ierēdņu futbola pēdējā gadā no turnīra bija aizgājušas divas vadošās komandas: iepriekšējā gada meistarvienība LDzB un trešās vietas ieguvēja VEF, kas bija iestājušās Rīgas apgabala futbola savienībā un spēlēja Rīgas 2. līgā.

Pavasara zibensturnīrs

Novājinātās ierēdņu meistarsacīkstes nepiesaistīja sevišķu preses uzmanību, zināms, ka tā finālā 21. maijā bija paredzēts spēlēt Nodokļu departamentam ar Rīgas pilsētas darbiniekiem, taču laikrakstos nav atrodamas liecības, ka spēle patiešām būtu notikusi un kurš tajā uzvarēja.

Ierēdņu meistarsacīkstes

Turnīrā piedalījās tikai piecas komandas: četras iepriekšējā gada dalībnieces (Nodokļu departaments, P. T. Sports, ŠZCD un Rīgas pilsētas darbinieki), kā arī viena jaunpienācēja: Kara ministrijas arsenāls. Sīvā cīņā par ierēdņu meistariem kļuva Nodokļu departamenta futbolisti, pārspējot P. T. Sporta komandu. Kopumā turnīra norise bija bēdīga - komandām bija vāja gatavība, problēmas komplektēt sastāvu un, visticamākais, vāja motivācija. Līdz ar to nebija pārsteidzoši, ka ar šo turnīru VPS savu darbību beidza. P. T. Sporta un Nodokļu departamenta komandas pārgāja uz RAFS, kamēr pārējās komandas sacensībās turpmāk dalību vairs neņēma.