1927

Lieldienu kauss

Latvijas futbola savienība rīkoja sacensību par ceļojošo balvu "Lieldienu kauss", kurā piedalījās četras komandas: RFK, LSB, Amatieris un apvienotā Makkabi-Hakoah komanda. Pusfinālā RFK ar 2:0 pārspēja LSB (abi vārti - Urbānam), bet Makkabi-Hakoah ar 3:2 pārspēja Amatieri (ebreju komandas sastāvā vārtus guva Šuvajevs, Kučgals un Lurjē). Finālā RFK pārsvars bija visai nospiedošs, savā optimālajā sastāvā spēlējošā trīskārtējā Latvijas meistarvienība uzvarēja ar 5:1. Atbilstoši plāniem, šo turnīru šīm četrām gadām vajadzēja aizvadīt katru gadu Lieldienās, bet par pastāvīgo kausa turētāju kļūt komanda, kas kausu ieguvusi trīs reizes. Realitātē tikām kausa izcīņa notika ne katru gadu, reizēm to dēvēja par Pavasara kausu.

RFK sastāvs: Arvīds Jurgens, Voldemārs Grāvelis, Augusts Sokolovs, Voldemārs Roze, Česlavs Stančiks, Harijs Fogels, Aleksandrs Ābrams, Vladimirs Bērziņš, Kārlis Zvirgzdiņš, Arkādijs Pavlovs, Emils Urbāns. Rezervē: Arvīds Bradiņš, Kurts Strazdiņš

RFK komanda - turnīra uzvarētāja

Latvijas vispārējie sporta svētki

Ceturtie Latvijas vispārējie sporta svētki jeb olimpiāde deva zināmā mērā negaidītu uzvarētāju - par pirmās vietas ieguvējiem kļuva Amatiera futbolisti. Vienlaikus tik negaidīti tas nebija, jo turnīrā nepiedalījās divas Latvijas labākās komandas: RFK un Liepājas Olimpija. Līdz ar to finālā tikās vienīgās Virslīgas pārstāves šajās sacensībās, un labākā komanda viņu vidū izrādījās Amatieris.

  • Daugavpils ASK 3
  • JKS 2
  • Amatieris 7
  • Jūrmalas LNJS 1
  • LSB 1
  • Bogatirs 2 ^1
  • Union 2
  • Jelgavas FK1
  • Daugavpils ASK o
  • Amatieris w
  • Ganimedes 5
  • Marss 0
  • LSB 9
  • LNJS 1
  • Union0
  • Amatieris 3
  • Ganimedes1
  • LSB 9
  • Amatieris 3
  • LSB 1
  • Amatieris

Virslīga

Šis gads atnesa vienas no svarīgākajām pārmaiņām Latvijas futbolā - tika izveidota Virslīga, kurā spēlēt valsts labākajām komandām, atsakoties no līdzšinējiem variantiem "Rīga pret provinci" un "apgabalu meistaru sacensība". Sistēma, kāda aizsākās šajā sezonā, saglabājās līdz pat Latvijas okupācijai - divu riņķu turnīrs, pāreja starp Virslīgu un reģionālājām sacensībām. Laika gaitā gan palielināja komandu skaitu (četras komandas, kas sezonas gaitā aizvada sešas spēles, protams, nav nekāds ļoti apjomīgais turnīrs), bet tas notika relatīvi saprātīgā veidā - sagaidot apstākļus, kad Latvijā bija pietiekami daudz komandu, kuras varētu spēlēt kā līdzvērtīga ar līdzvērtīgu un nebūtu tādu sagrāvju kā 1926. gadā RFK spēlē pret Valkas futbolistiem.

"Sporta žurnāls" par jauno turnīru rakstīja sekojošo:

Pret agrākiem meistarsacīkšu noteikumiem ierunas cēla jau pagājušās sezonas sākumā. Rudenī, sacīkstes izvedot, visiem bija Skaidris, ka spēlēt pēc šādiem noteikumiem ir visai neizdevigi materiāli un nekas nav panākts futbola sporta attīstības veicināšanā. Ja meistarsacīkšu pusfinālos un finālos satiekas komandas, kuru starpība ir vairākas klases, tad skatītāji zaudē pret tām katru interesi. Jau laikus futbola savieniba ķērās pie jaunu noteikumu izstrādāšanas un jauno projektu cēla priekšā pilnai sapulcei š. g. 6. martā.

Izstrādātos noteikumus ar maziem grozījumiem sapulce pieņēma. Šādu soli var tikai apsveikt, jo jaunie noteikumi ir ļoti vienkārši un ienesīs sacīkstēs ar laiku daudz vairāk dzīvibas. Protams, neviens darbs nav bez saviem trūkumiem, tie būs ari jaunajam projektam, bet ar praksi radisies ari ceļi kā novērst šos trūkumus.

Apskatīsim tad nu tuvāk jaunos noteikumus. Latvijas meistara nosaukuma izcīnīšanai futbola savienība nodibinajuse īpašu klasi "virslīgu". Virslīgā paredzētas 5 komandas (pareizāki būtu 6), bet pirmā gadā būs tikai 4. Šogad virslīgas komandas noteica pilna biedru sapulce pēc pagājušā gada rezultātiem. Virslīgā ieiet: Rigas futbota klubs, Latvijas sporta biedriba, Amatiers un Olimpija. Vaj šāda izvēle būtu pareiza? Liekas gan, jo spriests pēc pagājušā gada stipruma. Virslīgas komandas sacīkstes izvedīs divos riņķos, spēlējot katra ar katru vienu reizi katrā riņķī. Spēlēs pēc punktu zistemas, tas ir, par uzvaru iegūst 2 punktus, par neizšķirtu — 1 un par zaudētu — 0 punktus. Meistara nosaukumu iegūs tā komanda, kura šādā ceļā būs sasnieguse visvairāk punktu. Pirmais riņķis virslīgai jābeidz līdz 1. jūlijam, otris rudenī pēc apstākļiem. Visas pārejās komandas katrā apgabalā iedalāmas A B un C grupās pēc apgabalu savienību ieskata, pie kam virslīgas biedribai nav obligatoriski jābūt komandai arī A grupā.

A grupas spēlē katra ar katru 1 reizi pēc punktu zistemas. Šādā ceļā izcīna apgabalu A grupas meistarus, kuri sacenšas savā starpā pēc olimpiskās zistemas. Uzvarētājs šinīs sacīkstēs bez cīņas pāriet uz virslīgu, bet tālākos gados uzvarētajam jāsacenšas ar virslīgā pēdējā vietā palikušo un tikai pēc uzvaras viņš pāriet virsligā, kamēr zaudētājs uz A grupu. Ja tai biedribai, kuras komanda ieguvuse pirmo vietu A grupā jau būtu komanda virslīgā, tad dēļ pārejas uz turieni sacenšas otrā vietā palikusē komanda. Kā virslīgā, tā ari A grupā nevar piedalities spēlētāji, kuri jaunāki par 18 gadiem, izņēmumi pielaižami tikai ar savienības atļauju.

B un C grupu komandas paliek vienmēr savā klasē. C grupā var piedalīties spēlētāji, kuri nav pārsnieguši 19 gadu vecumu. Katris zemākās grupas spēlētājs var 2 reizes spēlēt augstākā grupā pēdējā nepārejot, ar trešo viņš pāriet augstākā grupā. Līdz ar šo noteikumu pieņemšanu otrās un trešās komandas likvidētas.

Pieturoties pie šiem noteikumiem grūtības radīsies virslīgas biedribām A grupā, jo ar maz izņēmumiem, visām A grupas komandas būs vājas, bet tas tā tikai pirmā gadā. Var noteikti pasacīt, ka jau nākošā gadā šis trūkums pats no sevis izlīdzināsies.

OLI RFK LSB AMA Vārti Punkti Vieta
Liepājas Olimpija 3:1 2:1 4:3 13:7 10 1
RFK 0:1 0:2 10:0 15:6 6 2
LSB 2:3 0:1 2:2 12:9 5 3
Amatieris w:o 0:3 1:5 6:24 3 4

Pirmais Virslīgas turnīrs gan neizrādījās sevišķi spraigs cīņas par pirmo vietu ziņā. Faktiski jau pēc pirmā riņķa viss bija diezgan skaidrs - Olimpija pieveica visus pretiniekus, kamēr RFK zaudēja arī LSB. Arī turpinājumā liepājnieki bija neuzveicami (lai arī visas uzvaras bija sīvā cīņā, tikai vienā spēlē Olimpija uzvarēja ar vairāk kā vienu vārtu starpību). Rezultātā uz pēdējās kārtas spēli pret Amatieri Olimpija izvēlējās nebraukt - tituls jau tāpat bija kabatā. LSB, kas pēc pirmā riņķa bija otrajā vietā, otrajā līdz ar zaudējumu pret RFK atkāpās uz trešo, kamēr Amatierim vienīgā uzvara bija tehniskā par jau piesaukto Olimpijas neierašanos.

Olimpijas sastāvs: Kārlis Minsterjānis, Arnolds Bendorfs, Roberts Blūmentāls, Žanis Būmeisters, Fricis Dambrēvics, Ludvigs Dudaņecs, Egons Feldbergs, Oskars Īlens, Rūdolfs Kronlaks, Leopolds Kuļikovskis, Fricis Laumanis, Jānis Matjušenoks, Harijs Pīkols, Aleksandrs Stankus, Kārlis Tīls, Voldemārs Žins

Labākie Virslīgas vārtu guvēji

Reģionālās meistarsacīkstes

Par Vidzemes meistarvienību otro gadu pēc kārtas kļuva Valkas SB. Kurzemē, tā kā Olimpijas pirmā komanda spēlēja Virslīgā, uzvarēja LNJS. Zemgalē atkārtoti labāka komanda bija 1. Jelgavas SB, bet Latgalē - Daugavpils ASK. Pārspēlēs par vietu Virslīgā (tās dalībnieku skaitu palielināja no četrām uz piecām komandām) Latgales meistarvienība nepiedalījās. Pamatīgu sensāciju sarūpēja Valkas futbolisti, kas ar 5:1 pieveica Rīgas A klases uzvarētājus Union komandu. Tomēr vēl vienai sensācijai - Liepājas LNJS uzvarēšanai - valcēniešiem spēka nepietika (vārtus LNJS labā guva Lūkins un Doršs). Līdz ar to 1928. gada Virslīgā Liepājai bija garantētas divas vietas.

  • Liepājas LNJS 2:1
  • 1. Jelgavas SB
  • Valkas SB
  • Union
  • Liepājas LNJS 2:1
  • Valkas SB 5:1
  • Liepājas LNJS 2:0

Liepājas LNJS sastāvs: Arnolds Matuns, Aleksandrs Stelps, Sternrāts, Hugo Ķerpe, Markuss Osis, Jēkabs Lauris, Ernests Raģelis, Boriss Maļinovskis, Ernests Lūkins, Žanis Doršs, Ādolfs Blūzmanis.

Rīgas A klase

Union JKS LNJS ASK LSB Mak/Hak AMA RFK Punkti Vieta
Union 0:0 2:0 4:3 3:1 3:2 7:0 6:4 11 1
JKS - 3:0 2:2 w:o 2:1 5:1 1:3 10 2
LNJS - - 2:1 3:1 +/- w:o 3:1 8 3
ASK - - - 4:0 3:1 4:1 2:3 7 4
LSB - - - - 3:1 2:2 - 3 5
Makkabi/Hakoah - - - - - 3:1 - 2 6
Amatieris - - - - - - 2:2 1 7
RFK - - - - - - - 0 -

Negaidītas pārmaiņas A klases turnīrā ieviesa RFK komandas izstāšanās pāris spēles pirms tā beigām. RFK bija vieni no galvenajiem turnīra favorītiem, taču piedzīvoja zaudējumu ar 4:6 pret Union. RFK uzskatīja, ka spēle notikusi uz neatbilstošas kvalitātes laukuma un vēlējās, lai tā tiktu pārspēlēta. Atšķirībā no citām līdzīgām situācijām, šajā reizē RFK sūdzība netika apmierināta, kā rezultātā RFK paziņoja par A klases komandas atsaukšanu no šīs sezonas. Sākotnēji tika pieņemts lēmums RFK rezultātus saglabāt, kas nozīmētu automātisku uzvaru turnīrā Union komandai (jo Union šo komandu uzvarēja, kamēr tās galvenā konkurente JKS pret RFK zaudēja), taču vēlāk lēmums tika mainīts un visus RFK rezultātus anulēja. Tomēr Union tāpat nospēlēja neizšķirti ar JKS un tai izdevās kļūt par A klases uzvarētāju. Tomēr turnīrs tik ļoti ievilkās, ka iespējas iesaistīties cīņā par vietu Virslīgā nākamajā sezonā.

Rīgas B klase

Punkti Vieta
Strazdumuiža 14 1
Bogatir 10 2
Atbrīvotāji 6 3
Marss 5 4
Ganimedes 5 4
LNJS Āgenskalns 4 6
LNJS Jūrmala 2 7
Viesturs 0 8

B klases turnīrā pirmo vietu izcīnīja jaunā Strazdumuižas komanda, kurā bija sapulcināti vairāki iepriekš Amatierī spēlējuši futbolisti, otrajā vietā bija Bogatirs (1926. gada C klases uzvarētājs), pārējās komandas bija būtiski vājākas. Īpaši bezcerīgi spēlēja Viesturs, kas piedzīvoja vienu smagu zaudējumu pēc otra.


^1 Bogatir uzvarēja spēli, bet tam vēlāk piesprieda zaudējuma nepieteikta spēlētāja dalības dēļ.