Denmark

Druk

8.5
Filma "Vēl pa mēriņam" šogad saņēma Oskaru kā labākais darbs svešvalodā. Tās režisors Tomass Vinterbergs ir uzskatāms par dāņu kino klasiķi, līdzās Larsam fon Trīram viņš radīja Dogme 95 kustību. Fon Trīrs laikam kopumā gan slavenāks, taču Oskars ir Vinterbergam. Nezinu gan, cik ļoti šādiem režisoriem tas ir svarīgi.
2021-05-03 20:08:04
film, 2020

Vredens Dag

8
Pa vidu starp neskaitāmajiem "film noir" paraugiem 500 filmu grāmatā četrdesmito gadu kino sadaļā ir iemaldījusies arī šī dāņu kino klasika ar anglisko nosaukumu "Day of Wrath" (neticami, bet Dānijā kino pastāvēja arī pirms Larsa fon Trīra!). Šī gan nav Karla Teodora Dreiera slavenākā filma - tas gods noteikti pienākas "Žannas d'Arkas ciešanām" (joprojām neesmu noskatījies), bet tā jau ir franču, nevis dāņu filma (turklāt vēl mēmā kino laikos tapusi).
2016-12-24 08:40:05
film, 1943

Se dagens lys

8
Vīrietis pamostas svešā gultā. Viņam blakus guļ sieviete, kuru viņš nekad mūžā nav redzējis, bet kura ir viņa sieva. Viņiem ir arī bērni, automašīna un daudz draugu, kurus viņš arī nepazīst. Un, nē, viņš necieš no līdzīgas kaites kā filmas "Memento" varonis - proti, viņš ir spējīgs veidot jaunas atmiņas. Gluži vienkārši viņš dzīvo tādā pasaulē, kur tu katru dienu dzīvi sāc no jauna.
2015-06-08 04:53:22
book, 1980

Frøken Smillas fornemmelse for sne

7
Īsti nezinu, kā tas nākas, bet "Smillas jaunkundzes sniega izjūta" man skolā bija ieteicamās ārzemju literatūras sarakstā 12.klasē. Tur gan toreiz darbojās princips, ka katram vajadzēja izlasīt tikai vienu no saraksta grāmatām un pārstāstīt pārējiem (kuru gan interesē tā ārzemju literatūra, nav jau Rainis), tālab šo grāmatu nelasīju, un diez vai man tā tolaik būtu bijusi nepieciešama. Šodien, lai arī par radikālu Pētera Hēga cienītāju tā mani nepārvērta, vismaz kaut ko vērtīgu no tās gūt varēju, un tas jau ir kaut kas.
2014-11-26 05:56:40
book, 1992

Lev staerkt

7
Šo filmu noskatījos lidmašīnā varbūt ne gluži standarta veidā - bez pirmajām piecām minūtēm, līdz ar to sākumu noskatījos, jau redzējis filmas beigas. Patiesībā varbūt pat labi, ka tā, jo šādā veidā varēja labāk uztvert personāžu transformācijas filmas gaitā.
2014-10-16 05:43:17
film, 2014

Reconstruction

8.0
Dāņu režisora Kristofera Bē pilnmetrāžas debija viņam varbūt neatnesa tādu pasaules slavu un bagātību, lai viņš varētu visu atlikušo mūžu pavadīt Maiami pludmalē krūtīm apdāvinātu meiteņu sabiedrībā (vai zēnu - neesmu interesējies par šo viņa personības aspektu), taču līdzās "Zelta kamerai" par labāko debiju Kannu kinofestivālā tā tika iekļauta arī Rietumas/Naumaņa grāmatā ar 365 dienas filmām. Un - pamatoti.
2014-07-31 01:21:37
film, 2003

Italian for Beginners

8.5
Kaut kādā mērā tas galīgi nav normāli, ka tāds pašpasludināts Eiropas kino cienītājs kā es līdz šim nebija noskatījies pat vienu "Dogme 95" filmu - vai vismaz nevienu no klasiskākajām pēc šiem principiem uzņemtu kinolenti. Sākt izlēmu ar vienu no Dogmas vieglākajām filmām - "Itāļu valodu iesācējiem".
2014-03-26 03:49:52
film, 2000

Nymphomaniac: Part II

8.0
"Nimfomānes" 2.daļu skatījos savlaicīgi - pirmajā vakarā, kad tā Rīgā tika izrādīta. Vai tas nozīmē, ka par pirmo biju tādā sajūsmā, ka nevarēju ilgāk nociesties, neuzzinājis, kas ar Džo notiks tālāk? Vai arī tā bija gluži vienkārši apstākļu sakritība, ka šoreiz kompānija filmas apmeklējumam uzradās ātrāk? Uz šo un citiem jautājumiem atbilžu turpmākajā tekstā var gadīties, ka nemaz nebūs.
2014-03-24 02:17:21
film, 2013

Nymphomaniac: Part I

7.5
Larss fon Trīrs ir režisors, kura filmas man zināmā mērā vienmēr ir bijušas mīkla. Nekad neesmu varējis saprast, kas tieši viņu interesē vairāk - vēstījums, kuru pārraida viņa filma, vai veids, kā tas tiek pasniegts. Proti - vai viņam vispār ir svarīgs stāsts, vai arī viņš primāri domā par to, kā šokēt savu auditoriju. "Nimfomāne" nebūs tā filma, kas darīs šo lietu skaidrāku.
2014-03-12 10:07:43
film, 2013

The Ambassador

7.5
Tā vien šķiet, ka attiecībā uz filmu gaumi un skatāmā kino izvēli Normis man var veido visai nopietnu konkurenci rādītājā "absurdums". Dokumentālā kino ziņā varētu pat būt, ka viņam piekāpjos.
2013-09-06 05:13:54
film, 2011

The Green Butchers

6.0
"Adam`s Apples" iespaidā noskatījāmies vēl vienu Andersa Tomasa Jensena filmu. Gaidījis noteikti no tās biju ko vairāk - tas pats režisors, lielā mērā - tie paši aktieri, atkal jau - melnā komēdija, un tomēr šī filma man ne tuvu negāja pie sirds tik labi kā "Ādama āboli". Sižetiski filma ir ļoti līdzīga "Svīnijam Todam" - tajā daudz laika tiek veltīts cilvēka gaļas izmantošanai uzturā, vienīgi šī filma sākas kā pilnīgi reālistisks stāsts, un patiesībā ari visa epopeja ar to, kā divi miesnieki sāk savā skārnī vistas gaļas vietā tirgot cilvēka gaļu, ir daudz reālistiskāka un tradicionālā izpratnē - ticamāka. Filmas varoņi ir divi draugi, kuri izlemj atvērt paši savu skārni, nevis strādat pie līdzšinējā saimnieka, kas viņus abus visu laiku pazemojis. Sākumā viņiem nekas nevedas, taču viss sāk mainīties, kad viens no viņiem klientam ir pārdevis lielu daudzumu cilvēka filejas. Sākotnēji viņš neko tādu nav plānojis darīt, bet traģiska nelaimes gadijuma dēļ viņš iepriekšējā vakarā bija saldētavā ieslēdzis elketriķi, atradis to no rīta mirušu un klientam satraukumā, nespējot atrast kādu labāku gaļu, pārdevis fileju no elektriķa kājas. Viss jau būtu nekas, ja neizrāditos, ka visiem šī gaļa ļoti garšo, un tā pamazām sviedru Svends (tā sauc šo varoni) sāk kļūt par slepkavniecisku maniaku, kurš izmanto katru iespēju ievilināt kādu cilvēku saldētavā. Tikām viņa partneris Bjarne prinicipā ir pret šādu pieeju, taču viņam netrūkst savu problēmu, ieskaitot garīgi atpalikušu dviņū brāli, kas nupat iznācis no slimnīcas, kur septiņus gadus pavadījis komā.
2010-09-02 23:00:01
film, 2003

Adam`s Apples

8.5
Kad iepriekšējā vakarā pirms došanās uz Angliju iegriezāmies pie Normunda un Noras, mēs nemaz nebijām domājuši skatīties kādu filmu, bet gan tik vien kā aizņemties elektrības pārveidotāju. Taču sanāca tā, ka filmu tomēr noskatījāmies, un turklāt tādu, ka tās baudīšanas procesā smējāmies, vēderus turēdami.
2010-09-02 22:51:20
film, 2005

Blinkende Lygter

6.5
Nevaru īsti saprast, kādā veidā šī dāņu filma nonāca manā krājumā. Kā skatos, tā nav atzīmējusies ar sevišķie panākumiem starptautiskos festivālos - vienīgās balvas tā saņēmusi Dānijas "Robert" festivālā, bet pat par Dānijas 2000.gada labāko filmu tā atzīta netika. "Oskaram" Dānija to nevirzīja, un arī Movielens neteica, ka par šo filmu es būšu sajūsmā.
2010-03-12 07:26:14
film, 2000

Antichrist

5.5
Izmantojot laiku, kamēr Liene bija fotokursos, noskatījos vienu no šī gada gaidītākajām un vienlaikus negaidītākajām filmām - Larsa fon Trīra "Antikristu". Jau iepriekš biju par šo filmu izlasījis pietiekami daudz, lai zinātu, ka šī nebūs viena no tām filmām, ko skatīties draugu kompānijā, lai labi parēktu un ieēstu kādus cepumus vai picu. Larss fon Trīrs nav tas režisors, kuram patīk pajokot vai atstāstīt kādu vecu anekdoti (pat "The Boss of It All`", kas it kā ir komēdija, ir ekstremāla filma).
2009-10-23 06:44:06
film, 2009

Days With Diam or Life at Night

8.5
Dīvaini, ka tik ilgi nespēju sākt rakstīt par grāmatu, kas man tik ļoti patika. Dižs pārsteigums gan šī grāmata man nebija - divas iepriekš lasītās Madsena grāmatas man jau bija iegalvojušas, ka šis dāņu rakstnieks ir viens no tiem autoriem, kuru katra darba iepazīšana man sagādā ļoti daudz prieka. Žēl tikai, ka iespēju viņa grāmatas lasīt ir gaužām maz. Iespējams, ka "Dienas ar Diāmu" arī būs pēdējā viņa grāmata, kas spēs nonākt manās rokās. Vēl, kā liecina Amazon, divas viņa grāmatas ir izdotas vāciski, bet iespēja par katru no tām atdot vairāk kā 100 dolārus, man nešķiet diži vilinoša. Vienīgā krieviski izdotā grāmata arī Latvijā nav sastopama. Īsi sakot - atliek tikai mācīties dāņu valodu.
2009-09-03 15:18:13
book, 1972

Miss Smilla`s Sense of Snow

6.5
Daudzas reizes, kad biju bibliotēkā, es skatījos uz šo grāmatu. Domāju - vajadzētu tā kā izlasīt, kā nekā skaitās ļoti ievērojams romāns. Bet mani atbiedēja lappušu skaits un nedaudz arī tās popularitāte darīja tramīgu. Bet galvenais tomēr bija apjoms. Beidzot es to paņēmu no bibliotēkas nākamajā dienā pēc tam, kad zaudēju darbu. Kā teikt - bezdarbnieka statusā gan jau laika sanāks pietiekoši, lai to izlasītu. Un arī sākotnēji apņēmos - ka tagad cītīgi lasīšu šo grāmatu, un pēc tā izlasīšanas tūliņ atradīšu darbu.
2009-06-16 16:11:17
book, 1992

Ingemandsland

5.0
I sometimes wonder - on what basis is it usually chosen what foreign books deserve to be translated and published in Latvian. Everything is perfectly clear with books which come from publishing houses known to present literature for the masses, they choose by looking at bestselling lists and considering whether the book in question is common and simple enough for the average reader to enjoy it. That is the way the books of Dan Brown, Sidney Sheldon and Danielle Steele (I`m pretty sure I`ve misspelled her name, but I don`t care about it anyhow) reach the Latvian reader. Of course, I understand that usually such books get published because there`s much demand for literature of this category, but that doesn`t necessarily mean that I should accept this fact without expressing any rude words about it. For I believe that the more trash you publish, the more you lower the common denominator, the more people will be interested in reading that sort of trash and there`s very little possibility to regain regular readers of cheap Russian detective stories for some more intellectually more valuable literature. Personally I don`t think that a person that reads worthless literature is any more intellectual that a person that doesn`t read anything.
2008-02-04 16:43:09
book, 2003

The Ugly Duckling and Me!

2.5
"Neglītais pīlēns un es" ir nu jau kārtējā 3D animācijas multfilma (šķiet, ka mūsdienās ar šo tehnoloģiju var pārsteigt labi, ja Čukotkas pamatiedzīvotājus), kuru radījis starptautisks eiropiešu kolektīvs. Un te man jāsaka - redz cik labs piemērs, kā apvienojoties dažādu valstu profesionāļiem vienotā un draudzīgā praidā var radīt absolūti nekam nederīgu multfilmu.
2007-12-07 13:07:29
film, 2006

Katinka

5.0
Interesanti, vai tas, ka man nepatika Hermaņa Banga romāns "Ceļa malā" (angliskais nosaukuma tulkojums īstenībā ir romāna galvenās varones vārds), liecina, ka esmu homofobs (vai vēl ļaunāk - nepārliecināts par savu seksuālo orientāciju)? Iespējams, jo nupat izlasīju, ka Hermanis Bangs bija gejs.
2007-11-26 10:37:41
book, 1886

Let Time Pass

8.5
Special notice: the following text will be written in English as I already have written the summary of this novel for the English version of Wikipedia and I`m too lazy to write the same thing once again. The descriptive and evaluative part logically aren`t from Wikipedia but are written entirely for the purposes of my site.
2007-09-07 13:57:48
book, 1986

The Boss of It All

5.0
Nekad netici Larsam fon Trīram! Ja viņš apgalvo, ka viņa filma ir mūzikls (Dancer in the Dark), tad tas ir ūberdepresīvs stāsts par aklu sievieti. Ja viņš apgalvo, ka viņa filma ir par Ameriku, tā patiesībā nav par Ameriku (jo viņš tur nekad nav bijis). Ja viņš apgalvo, ka viņa filma ir komēdija - vislabāk neskaties to vispār.
2007-09-05 10:53:34
film, 2006

The Painted Room

5.5
Vispirms - neliela anotācija:
2007-09-03 11:08:37
book, 1976

The Ungodly Farce

8.6
Svens Oge Madsens Dānijā, kā izrādās, ir viens no populārakajiem rakstniekiem. Taču šis romāns pat nav tulkots angliski. Dīvaini, kā tas sagadījies, ka man to izdevās dabūt latviešu valodā.
2007-08-19 00:00:00
book, 2002

Clown in the Mirror

6.5
Atzīšos godīgi, ka līdz nesenam laikam es pat nenojautu, ka Royal Hunt nepārstāv vis kādu no lielajām "metāla" valstīm - ASV, Lielbritāniju vai vismaz Vāciju, bet gan popmūzikas ziņā provinciālo Dāniju. Izņemot brāļus Olsenus es patiesībā pat nevienu šīs valsts mūziķi tā no galvas iedomāties nevaru, ieskatīšanās Vikipēdijā gan iedeva vēl pāris zināmus vārdus - Aqua, Michael Learns to Rock (patīk man šis nosaukums!), Safri Duo, The Raveonettes. Tomēr pat fakts, ka tur dzimis Larss Ulrihs no Metallica, nedara Dāniju par smagā roka paradīzi, līdz ar to nevar ņemt vērā, ka "Royal Hunt" nav meinstrīma metāla blice.
2007-05-07 00:00:00
music, 1993

Manderlay

8.5
Помню, как несколько лет назад мы с приятелями начали смотреть предыдущий фильм фон Трира - Догвилль с Никол Кидмен в главной роли. Тогда мы ели 5-литровое мороженное с киви и до конца фильм так и не досмотрели, а вторую половину я смотрел в одиночестве уже в другой день. Тогда одну вещь мы никак не могли понять - а почему этот фильм считается весьма безжалостным и ужасным. Когда я досмотрел до конца, вопросов у меня больше не было. В "Мандерлее" уже намного раньше становится ясно, что тут не будет. Грейс (роль которой взяла теперь на себя Брайс Даллас Ховард, героиня фильма "The Village") вместе со своим отцом (Виллем Дефо) и его бандой гангстеров едет из одного штата в другой, когда их машину останавливает чернокожая женщина, просящая остановиться и помочь бедному мальчику, которого в Мандерлее будут бичевать за кражу (а это стандартный штраф для черных рабов). Грейс возмущается, узнав, что в плантации Мандерлей 70 лет назад "забыли" отменить рабство и, используя силу мальчиков своего папаши, Грейс данную несправедливость исправляет. Только папочку такие занятия не очень занимают, вот он и оставляет Грейс четверку своих лучших верзил и хитрого юриста в придачу, а сам отправляется дальше по делам. Очень скоро после этого умирает Мэм - старая хозяйка плантации, вот и начинаются новые времена в Мандерлее. А что происходит? Большинство освобожденных рабов не знают, чем заняться, так как их никто больше не принуждает к работе, а белые тем временем становяться заключенными в Мандерлее. Грейс пытается в своей маленькой общине развить демократию и кое-каких результатов добивается. Например, бывшие рабы учатся голосовать по важным вопросам, что в результате приводит к разного рода ущемлениям их же собственных прав. Они опаздывают с посевом хлопка и лишь благодаря уму старого Уильяма (старшего раба) удается все же людей заставить действовать. Только провизия кончается и женщинам Мандерлея приходится есть землю, что кстати запрещал рабский закон Мэм, с последствиями которого Грейс упорно борется. Только в многих случаях оказываетсЯ, что рабское общество в Мандерлее функционировало лучше демократии. Особенно явным это становится, когда умерает маленькая девочка, пострадавшая от песчаной бури, а оставшиеся в живых жители Мандерлея признают в смерти повинной ее бабушку, которой Грейс исполняет смертный приговор. Сама Грейс тем временем влюбляется в гордого негра Тимоти, который в отличии от своих собратьев происходит от африканского племени принцев и не пользуется спиртным и не играет в карты. Но когда Грейс отдается Тимоти, оказывается, что никакой он не принц, а пройдоха, который умудрился проиграть в городе все деньги, которые Мандерлею причитались за урожай хлопка. Но перед тем как установить правду и признать виновным Тимоти, местные жители успевают убить кучку своих, так как считают, что те отдали деньги уехавшим гангстерам Грейс. А о рабских законах Мэм оказывается, что их единственным автором является негр Уильям, вместе с Мэм некогда решивший, что к освобождению рабов Америка еще не готова и что всем было бы лучше остаться при прежнем порядке дел. Ну, а Грейс в итоге жители Мандерлея заставляют стать новой Мэм и восстановить рабство, и ей только чудом удается спастись бегством. Вообще Мандерлей очень похож на Догвилль - та же сценическая обстановка, где все происходит без каких либо декораций, та же условность всего происходящего, та же неожиданная лопата, которой зритель получает по голове и не понимает, что же это такое, как все такое возможно. По мне - великолепный фильм.
2006-10-26 00:00:00
film, 2005

Dancer in the Dark

8.0
One of the films of Lars fon Trier about America. Selma is a Czech woman that has left her socialistic country somewhere in the sixties for America where she needs to find enough money for an operation for her son which would allow him not to go blind as she already is losing her eyesight. She has already got close to what she needs when a neighbor of he (in whose trailer she lives - and pays the rent for it, of course) tells her that he`s got a lot of debts that not even his wife knows about and that he`s close to suicide. Selma on the other hand tells him as the only living soul about her eyes and her son`s problems. The neighbor tricks Selma and finds where she hides the money for the sons operation, afterwards he steals the money from her and Selma is forced to kill him in order to regain her money for she has no chance to prove that it`s her money really. In the end she is executed by hanging. The film is very dark and depressive, it`s partly a weird musicle where Bjork plays the title role. Certainly the film is good, but not as good as "Dogville".
2005-05-15 00:00:00
film, 2000

Dogville

8.5
I had heard a lot about this film without actually knowing what to expect from it. First, you see that there are almost no props used in this film - everything looks like were was supposed to be computer graphics that wasn`t created. Anyway the lack of insignificant objects helps to concentrate on the characters. Grace (Nicole Kidman) flees one night from gangsters into the quiet little town of Dogville and is given shelter there. As time goes by one can see that Dogville is not such a nice place after all. Tom, a young philosopher, does his best to help Grace under the hard circumstances but his best isn`t good enough. And in the end the world gets a bit better. At the moment when Grace entered the car in the end it was clear to me what the ending would be like but until when - I had not a single clue about that. A very powerful film by Lars Van Trier - a Danish dude who doesn`t like America although has never visited the country. And the film is quite hard to watch.
2004-05-03 00:00:00
film, 2003